Strzelanina w Kauhajoki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Strzelanina w Kauhajoki
Budynek, w którym doszło do strzelaniny.
Budynek, w którym doszło do strzelaniny.
Państwo  Finlandia
Miejsce Kauhajoki
Data 23 września 2008
Godzina 10:47
Liczba zabitych 11 osób
Liczba rannych 3 osoby
Typ ataku Strzelanina
Sprawca Matti Juhani Saari
Motyw "nienawiść wobec ludzkości"[1]
Położenie na mapie Finlandii
Mapa lokalizacyjna Finlandii
miejsce strzelaniny
miejsce strzelaniny
Ziemia 62°25′45″N 22°10′54″E/62,429167 22,181667

Strzelanina w Kauhajoki – strzelanina, która miała miejsce 23 września 2008 roku w liceum w Finlandii, w miejscowości Kauhajoki. Podczas strzelaniny zginęło 10 osób, a 3 zostały ranne. Zamachowiec – 22-letni Matti Juhani Saari (ur. 20 maja 1986) popełnił samobójstwo. Zmarł tego samego dnia w szpitalu w Tampere.

Przebieg zdarzeń[edytuj]

23 września 2008 roku Saari o godzinie 10:47 czasu lokalnego wtargnął do szkoły w Kauhajoki. Zamachowiec ubrany był na czarno, a na twarzy miał narciarską maskę. Saari uzbrojony był w pistolet Walther P22 oraz koktajle Mołotowa. Kilka chwil po wejściu do szkoły Saari wszedł do sali, w której uczniowie akurat pisali test, i zaczął strzelać. W czasie całego zajścia użył koktajli Mołotowa, co spowodowało pożar w szkole. Gdy przestał strzelać, zadzwonił do swojego przyjaciela[2], poinformował go o swoim dokonaniu oraz pożegnał się z nim. Chwilę później Saari strzelił sobie w głowę. W masakrze na miejscu zginęło 9 osób, ostatnia ofiara zmarła kilka godzin później w szpitalu. Sam Saari zmarł około godziny 16:45 w szpitalu w Tampere. Policja dokładnie przeczesywała miejsce strzelaniny przez następne kilka godzin, gdyż media podawały, że szaleniec oprócz broni mógł mieć też materiały wybuchowe i pozostawił je gdzieś w szkole.

Przed strzelaniną[edytuj]

Matti Juhani Saari kilka dni przed masakrą zamieścił w serwisie internetowym YouTube cztery filmy, na których strzela on z broni palnej. Na jednym z filmów Saari strzela w kierunku kamery i mówi słowa: Wy zginiecie następni![3]. Dzień przed strzelaniną policja przesłuchała Saariego w sprawie nagrań. Jednak po sprawdzeniu, że mężczyzna ma tymczasowe pozwolenie na broń, nie zdecydowano się na aresztowanie go.

Reakcja na tragedię[edytuj]

Po strzelaninie władze Finlandii ogłosiły w kraju żałobę narodową. Fińskie media przypominały o podobnej masakrze, do której doszło zaledwie 10 miesięcy wcześniej w szkole w Tuusula. Wówczas 18-letni Pekka Auvinen zastrzelił 8 osób. Po tamtym zdarzeniu w Finlandii zaostrzono prawo dotyczące posiadania broni palnej (Finlandia jest trzecim państwem, w którym najłatwiej zdobyć broń).

Powiązania[edytuj]

Policja podejrzewa, że sprawca masakry z Tuusula był w zmowie z Saarim. Obaj grali przez Internet w tę samą grę – Battlefield 2. Przyjaciel Saariego stwierdził, że Saari i Auvinen spotkali się i nawet kupili broń w tym samym sklepie. Nie jest wykluczone, że obaj mężczyźni zachęcali się wzajemnie do zabijania w świecie rzeczywistym[4].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. By Nick Allen inB. N. A. Kauhajoki By Nick Allen inB. N. A., Finland school shooting: Gunman planned massacre for six years, „Telegraph.co.uk”, Telegraph.co.uk [dostęp 2016-02-14].
  2. "Właśnie zabiłem 10 osób i dzwonię, aby powiedzieć »żegnaj«"
  3. "Wy zginiecie następni", „TVN24.pl”, TVN24.pl [dostęp 2016-03-20].
  4. Fińscy mordercy razem grali w zabijanie, „TVN24.pl”, TVN24.pl [dostęp 2016-03-20].

Linki zewnętrzne[edytuj]