Strzelanina w Kauhajoki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Strzelanina w Kauhajoki
Ilustracja
Budynek, w którym doszło do strzelaniny.
Państwo  Finlandia
Miejsce Kauhajoki
Data 23 września 2008
Godzina 10:47
Liczba zabitych 11 osób
Liczba rannych 3 osoby
Typ ataku Strzelanina
Sprawca Matti Juhani Saari
Położenie na mapie Finlandii
Mapa lokalizacyjna Finlandii
miejsce strzelaniny
miejsce strzelaniny
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce strzelaniny
miejsce strzelaniny
Ziemia 62°25′45″N 22°10′54″E/62,429167 22,181667

Strzelanina w Kauhajoki – strzelanina, która miała miejsce 23 września 2008 roku w liceum w Finlandii, w miejscowości Kauhajoki. Podczas strzelaniny zginęło 10 osób, a 3 zostały ranne. Zamachowiec – 22-letni Matti Juhani Saari (ur. 20 maja 1986) popełnił samobójstwo. Zmarł tego samego dnia w szpitalu w Tampere.

Przebieg zdarzeń[edytuj]

23 września 2008 roku Saari o godzinie 10:47 czasu lokalnego wtargnął do szkoły w Kauhajoki. Zamachowiec ubrany był na czarno, a na twarzy miał narciarską maskę. Saari uzbrojony był w pistolet Walther P22 oraz koktajle Mołotowa. Kilka chwil po wejściu do szkoły Saari wszedł do sali, w której uczniowie akurat pisali test, i zaczął strzelać. W czasie całego zajścia użył koktajli Mołotowa, co spowodowało pożar w szkole. Gdy przestał strzelać, zadzwonił do swojego przyjaciela[1], poinformował go o swoim dokonaniu oraz pożegnał się z nim. Chwilę później Saari strzelił sobie w głowę. W masakrze na miejscu zginęło 9 osób, ostatnia ofiara zmarła kilka godzin później w szpitalu. Sam Saari zmarł około godziny 16:45 w szpitalu w Tampere. Policja dokładnie przeczesywała miejsce strzelaniny przez następne kilka godzin, gdyż media podawały, że szaleniec oprócz broni mógł mieć też materiały wybuchowe i pozostawił je gdzieś w szkole.

Przed strzelaniną[edytuj]

Matti Juhani Saari kilka dni przed masakrą zamieścił w serwisie internetowym YouTube cztery filmy, na których strzela on z broni palnej. Na jednym z filmów Saari strzela w kierunku kamery i mówi słowa: Wy zginiecie następni![2]. Dzień przed strzelaniną policja przesłuchała Saariego w sprawie nagrań. Jednak po sprawdzeniu, że mężczyzna ma tymczasowe pozwolenie na broń, nie zdecydowano się na aresztowanie go.

Reakcja na tragedię[edytuj]

Po strzelaninie władze Finlandii ogłosiły w kraju żałobę narodową. Fińskie media przypominały o podobnej masakrze, do której doszło zaledwie 10 miesięcy wcześniej w szkole w Tuusula. Wówczas 18-letni Pekka Auvinen zastrzelił 8 osób. Po tamtym zdarzeniu w Finlandii zaostrzono prawo dotyczące posiadania broni palnej (Finlandia jest trzecim państwem, w którym najłatwiej zdobyć broń).

Powiązania[edytuj]

Policja podejrzewa, że sprawca masakry z Tuusula był w zmowie z Saarim. Obaj grali przez Internet w tę samą grę – Battlefield 2. Przyjaciel Saariego stwierdził, że Saari i Auvinen spotkali się i nawet kupili broń w tym samym sklepie. Nie jest wykluczone, że obaj mężczyźni zachęcali się wzajemnie do zabijania w świecie rzeczywistym[3].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]