Strzelanina w Mladenovacu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strzelanina w Mladenovac
Państwo

 Serbia

Miejsce

Mladenovac

Data

4 maja 2023

Godzina

18:00

Liczba zabitych

8 osób

Liczba rannych

13 osób

Typ ataku

masowa strzelanina

Sprawca

Uroš Blažić[1]

Motyw

Kłótnia ze znajomymi

Położenie na mapie Serbii
Mapa konturowa Serbii, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia44°26′N 20°42′E/44,433333 20,700000

Strzelanina w Mladenovacustrzelanina, która zdarzyła się w dniu 4 maja 2023 roku na obrzeżach miejscowości Mladenovac w Serbii; w jej wyniku zginęło 8 osób, a 13 zostało rannych. Była to następna krwawa strzelanina w tym kraju po masakrze w szkole w Belgradzie (9 ofiar), która miała miejsce zaledwie dzień wcześniej.

Tło[edytuj | edytuj kod]

Serbia ma restrykcyjne przepisy odnośnie posiadania broni palnej, ale zarazem bardzo wysoki odsetek obywateli ją posiadających[2]. W 2021 roku Serbia zajęła pod tym względem 3. miejsce spośród wszystkich krajów, po USA i Jemenie[3].

Serbia doświadczyła wcześniej 3 krwawych masowych strzelanin: w 2007 roku w Jabukovacu (9 ofiar), w Velikiej Ivančy w 2013 roku (14 ofiar), i w 2016 roku w kawiarni w Zrenjaninie (5 ofiar)[4]. Atak w Mladenovacu, oraz mający miejsce dzień wcześniej atak w szkole w Belgradzie były najkrwawszymi zdarzeniami tego rodzaju od czasu strzelaniny w Zrenjaninie. Po strzelaninach w Belgradzie i Mladenovacu, rząd Serbii przedstawił propozycje zaostrzenia dostępu do broni i obniżenia wieku odpowiedzialności karnej z 14 do 12 lat[5].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Strzelanina zaczęła się po kłótni sprawcy z jego znajomymi[6]. Około godz. 18:00 oddał strzały w stronę napotkanych osób, po czym zbiegł do pobliskiej miejscowości Šepšin gdzie kontynuował atak[7][8].

Ofiary strzelaniny[edytuj | edytuj kod]

W wyniku strzelaniny zginęło 8 osób, w tym policjant po służbie, a 13 osób zostało rannych, z czego wszystkie były przypadkowymi osobami, które nie miały związku ze sprawcą; wśród ofiar i rannych znalazły się dzieci[7][9].

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Strzelanina wywołała szok w Serbii, ponieważ był to następny atak tego rodzaju po strzelaninie w szkole w Belgradzie; na miejsce przybyli przedstawiciele serbskich służb i ministerstwa zdrowia[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]