Strzelanina w gimnazjum w Wilnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strzelanina w gimnazjum w Wilnie
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejsce

Wilno

Data

6 maja 1925

Godzina

11:05

Liczba zabitych

5 osób (w tym sprawcy)

Liczba rannych

9 osób

Typ ataku

strzelanina

Sprawca

Stanisław Ławrynowicz,
Janusz Obrąpalski

Położenie na mapie Polski w 1939
Mapa konturowa Polski w 1939, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia54°41′N 25°17′E/54,683333 25,283333
W czasie, gdy miała miejsce strzelanina gimnazjum mieściło się przy ul. Mickiewicza 38[1]

Strzelanina w gimnazjum w Wilnie – największa w polskiej historii strzelanina w szkole, która miała miejsce 6 maja 1925 roku w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela w Wilnie. Strzelanina w gimnazjum w Wilnie była jedną z pierwszych w Europie na tak dużą skalę, wcześniej takie zajścia kończyły się śmiercią jednej lub dwóch ofiar[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przebieg zdarzeń[edytuj | edytuj kod]

Wilno ówcześnie znajdowało się w województwie wileńskim II Rzeczypospolitej, na Kresach Wschodnich. 6 maja 1925 roku o godzinie 11:05 w Gimnazjum im. Lelewela odbywały się egzaminy maturalne[3]. Abiturienci siedzieli pojedynczo w ławkach. Uczeń Stanisław Ławrynowicz nie reagował na upomnienia komisji egzaminacyjnej, która nakazywała mu przerwanie rozmowy z kolegą. Dyrektor szkoły Edward Biegański podszedł do Ławrynowicza i odebrał mu arkusz egzaminacyjny; wówczas uczeń wyciągnął pistolet i oddał dwa strzały w jego kierunku, raniąc go lekko w ramię[4]. Inni uczniowie próbując obezwładnić sprawcę, chwycili go za ręce, jednak Ławrynowicz upuścił broń, oswobodził jedną ręką, po czym wydobył z kieszeni granat ręczny i rzucił go przed siebie[5][4][2]. W wyniku eksplozji na miejscu śmierć poniósł Ławrynowicz, jeden z szamoczących się z nim uczniów Tadeusz Domański oraz inny abiturient, śmiertelnie ranny odłamkiem Aleksander Zahorski, który był harcerzem[5][4][6]. Oprócz dyrektora Biegańskiego ranni zostali uczniowie Bończa-Osmołowski, Studziński, Borysewicz, Toczyłowski, Symonowicz, Wojtkiewicz, Nawrocki i Gliński[3].

Tuż po wybuchu granatu, ze swojego miejsca w sali wstał przyjaciel Ławrynowicza, uczeń Janusz Obrąpalski[7], który dobywając broni strzelał w stronę komisji egzaminacyjnej trafiając w brzuch nauczyciela fizyki, Jana Jankowskiego[4][8]. Obrąpalski wybiegł na korytarz i usiłował użyć granatu, jednak nie zadziałał zapalnik, po czym zabił się strzałem w głowę[2].

Profesor Jankowski zmarł osiem godzin później w szpitalu. Ranny został wspomniany dyrektor Edward Biegański oraz ośmiu uczniów (w tym ciężko ranni Toczydłowski, Dubiński, Borysowski)[6][2].

W tej sprawie śledztwo podjął prokurator Hołownia[5]. Przy zwłokach Ławrynowicza odkryto dwa granaty, zaś później w jego mieszkaniu także wiele granatów[4][6]. W toku śledztwa odkryto, że strzelanina była zawczasu przygotowana. W jednym z pomieszczeń szkolnych znaleziono (w zależności od źródeł) kilogramowy lub dwukilogramowy ładunek wybuchowy oraz większą liczbę granatów szturmowych, a także list pożegnalny jednego z zamachowców[2]. Po ataku pojawiło się wiele niepotwierdzonych nigdy teorii, w tym wokół domniemanych kontaktów zamachowców z sowieckimi agentami w Polsce[9].

W pierwszych relacjach prasowych pojawiły się duże rozbieżności odnośnie przebiegu ataku, niektóre media podawały, że zamachowców było dwóch, inne – że było ich aż trzech. Pojawiały się też, niepotwierdzone później, domniemania o politycznym motywie strzelaniny[9]. Artykuł w austriackiej gazecie Neue Freie Presse błędnie nazwał jedną z ofiar tego ataku sprawcą[10]. Ten sam tytuł powielał niesprawdzone informacje o rzekomym przynależności sprawców do młodzieżowych organizacji komunistycznych[11].

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Zapowiedziano pogrzeb ofiar zdarzenia w dniu 8 maja 1925 na koszt władz państwowych, zaś do Wilna oddelegowano specjalną komisję z ramienia Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego[12]. Lekcje w Gimnazjum im. Lelewela zostały zawieszone na czas nieokreślony[6].

Prasa początkowo nie poświęcała zdarzeniu dużo uwagi, z wyjątkiem tytułów bulwarowych[3]. Dość szybko prasa zaczęła kłaść nacisk na znany od dawna trudny charakter obu sprawców, ich powiązania z organizacją „Strzelec”, związaną z obozem piłsudczykowskim. W dyskusji publicznej zaczęto dość szybko upatrywać przyczyn zbrodni w samej naturze egzaminu maturalnego, a część środowisk zaczęła wzywać do jego likwidacji[2]. W dyskusji krytykowano także program nauczania jako przeładowany, system nauczania jako przestarzały i stawiający na nauczanie pamięciowe oraz nauczycieli i rodziców ówczesnej młodzieży ze względu na brak zaangażowania w wychowanie młodego pokolenia[3]. O inspirację zamachu oskarżano także środowiska komunistyczne[2].

Najbardziej jednak prawdopodobnym motywem był zły stan psychiczny obydwu sprawców, którzy nie byli w stanie dostosować się do szkolnego trybu życia po doświadczeniach wojennych (Ławrynowicz brał czynny udział w wojnie polsko-bolszewickiej, natomiast Obrąpalski w jej wyniku stracił cały rodzinny dobytek)[13].

O zajściach w Wilnie pisała prasa światowa, m.in. amerykański „The New York Times”, austriacka „Neue Freie Presse”, niemiecka „Die Neue Zeitung”, a także australijski „The Argus”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Jak powstawały polskie gimnazja w Wilnie?. wilnoteka.lt. [dostęp 2023-12-04].
 2. a b c d e f g h Paweł Rzewuski: Maturalna masakra w wileńskim gimnazjum. Histmag.org, 2012-05-06. [dostęp 2012-12-15]. (pol.).
 3. a b c d Paweł Rzewuski, Maturalna masakra w wileńskim gimnazjum – Histmag.org [online], 19 maja 2014 [dostęp 2018-05-06].
 4. a b c d e Z kraju. Bomba w szkole. „Kurier Warszawski”. 127, s. 5, 7 maja 1925. 
 5. a b c Bomba w szkole. 3 uczniów zabitych, 12 osób rannych. „Kurier Warszawski”. 126, s. 13, 6 maja 1925. 
 6. a b c d Tragedia wileńska. „Kurier Warszawski”. 128, s. 8, 8 maja 1925. 
 7. Tragiczne zajście w gim. im. Lelewela, „Słowo” (102), Wilno, 7 maja 1925, s. 1 [dostęp 2019-06-28].
 8. Początkowo w prasie przedstawiany jako Czesław Jankowski.
 9. a b http://histmag.org/Maturalna-masakra-w-wilenskim-gimnazjum-6641.
 10. http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?apm=0&aid=nzg&datum=19250508&seite=5&zoom=2.
 11. http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?apm=0&aid=nfp&datum=19250508&seite=27&zoom=2.
 12. Tragiczne zajścia w gimnazjum. „Kurier Warszawski”. 127, s. 8, 7 maja 1925. 
 13. Krwawa matura w Wilnie | Wilnoteka [online], www.wilnoteka.lt [dostęp 2018-04-05] (pol.).