Strzelanina w szkole w Uvalde

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strzelanina w szkole w Uvalde
Ilustracja
Siły specjalne przed budynkiem szkoły podstawowej Robb
Państwo

 Stany Zjednoczone

Miejsce

Uvalde

Data

24 maja 2022

Godzina

11:32 – 12:45[1]

Liczba zabitych

22 osoby (w tym sprawca)

Liczba rannych

18 osób[2]

Typ ataku

Masowe morderstwo, strzelanina w szkole

Sprawca

Salvador Ramos[3]

Motyw

nieznany

Położenie na mapie Teksasu
Mapa konturowa Teksasu, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia29°12′52″N 99°47′23″W/29,214444 -99,789722

Strzelanina w szkole w Uvaldestrzelanina, która miała miejsce 24 maja 2022 roku w szkole podstawowej Robb Elementary School w miejscowości Uvalde w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych, kiedy uzbrojony napastnik Salvador Ramos zastrzelił 21 osób, w tym 19 dzieci[4] i 2 nauczycieli, ranił 17 innych, po czym zginął na miejscu podczas akcji policji[5]. Wcześniej w tym samym dniu postrzelił swoją babcię we własnym mieszkaniu.

Była to 3. najkrwawsza strzelanina w szkole w historii USA po masakrze w Virginia Tech i masakrze w Sandy Hook[6]. Wydarzyła się ona też zaledwie 10 dni po innej krwawej masowej strzelaninie, w Buffalo w stanie Nowy Jork.

Tło[edytuj | edytuj kod]

Szkoła podstawowa Robb w 2015 roku

Miasteczko Uvalde w południowej części stanu Teksas, liczące około 16 000 mieszkańców, jest miejscowością gdzie większość mieszkańców ma pochodzenie latynoskie, meksykańskie i hiszpańskie; jest ono położone około 100 kilometrów od granicy amerykańsko-meksykańskiej i około 135 kilometrów od miasta San Antonio[7].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

W dniu ataku Ramos pokłócił się z własną babcią w domu na temat porzucenia przez niego liceum[8]. Chwilę po tej kłótni zamieścił on na jego koncie na Facebooku groźbę, że zamierza ją zastrzelić. Ramos wziął karabin i strzelił z niego w stronę babci, ciężko ją raniąc; kobieta przeżyła ukrywając się u sąsiadów i dzwoniąc stamtąd na pogotowie i służby[9]. Ramos następnie pochwalił się jej zranieniem w kolejnym wpisie na Facebooku. Chwilę później zamieścił ostatni wpis, w którym zapowiedział, że teraz zamierza wystrzelać szkołę podstawową. Konto nastolatka na tym portalu zostało zablokowane po jego identyfikacji jako sprawcy[10][11].

Budynek szkoły oddzielony liniami, kilka dni po masakrze

Ramos następnie pojechał ciężarówką należącą do jego babci w stronę szkoły Robb Elementary School, ale w pewnym momencie stracił jednak kontrolę nad pojazdem i wjechał do rowu. Po tym wypadku wybiegł z auta i ruszył pieszo w stronę szkolnych zabudowań[12]. Po dotarciu na miejsce wszedł na teren szkoły Robb. Kiedy podszedł pod szkołę był ubrany na czarno, nosił kamizelkę taktyczną i posiadał duży plecak[13][14]. Ramos postrzelił funkcjonariusza policji, który go zauważył i chciał zapobiegnąć jego przedostaniu się do środka budynków szkolnych. Mniej więcej w tej samej chwili służby odebrały telefon 9-1-1 dotyczący rozbicia się samochodu w rowie przed szkołą, z którego miał wyłonić się następnie napastnik uzbrojony w karabin[15]. Wówczas na miejsce dojechali znajdujący się nieopodal funkcjonariusze staży granicznej; jeden z nich podczas późniejszej wymiany ognia odniósł ranę głowy[16]. Sprawca ataku wszedł do budynku szkoły około 11:30[17] i 2 minuty później zaczął strzelać[18].

Uzbrojony funkcjonariusz przed szkołą

Ramos przemierzył dwa krótkie korytarze znajdujące się przy wejściu do szkoły, po czym wszedł do klasy złączonej wewnątrz z inną klasą. Wziął tam znajdujące się w niej osoby za zakładników. Chwilę później jednak otworzył ogień do wszystkich tam obecnych, krzycząc: Czas umierać![19]. Napastnik masowo rozstrzelał w tej jednej klasie 21 osób – 19 dzieci i 2 nauczycielki, tj. wszystkie ofiary ataku, ciężko raniąc następne 13 dzieci[20][21][22]. Był pogardliwy wobec ofiar i krzyknął w stronę jednej z nauczycielek Dobranoc! zanim ją zastrzelił[23]. Sprawca przebywał w klasie przez blisko godzinę i dobijał rannych, w tym samym czasie funkcjonariusze policji i innych służb stali przed budynkiem, czekając na przyjazd sił specjalnych. Zrozpaczeni rodzice, którzy stopniowo przybywali pod budynek, chcieli przekonać funkcjonariuszy, by weszli do szkoły. Zachowanie służb spotkało się później z szeroką krytyką i oburzeniem[24]. Kiedy sprawca przestał strzelać, zaczął odtwarzać z głośnika który miał ze sobą, głośną depresyjnie brzmiącą muzykę[25]. Około 12:45 kilku funkcjonariuszy włamało się do klasy od wewnątrz, wybijając szybę w oknie i szturmując na napastnika[26]. Ramos został zastrzelony przez funkcjonariusza straży granicznej w klasie, w której rozegrała się cała masakra[27]. Zamachowiec w ataku używał karabinka AR-15 i pistoletu ręcznego[28].

Około 13:00 na Twitterze lokalnej policji pojawiła się wiadomość, że zatrzymano podejrzanego[29]. Późniejsze raporty policyjne potwierdziły jednak, że sprawca zginął prawdopodobnie podczas strzelaniny z policją[30]. Początkowo mówiono o 1 osobie lekko rannej i o tym, że strzelanina była drobnym incydentem[31].

Po strzelaninie co najmniej 13 rannych dzieci przetransportowano do kilku pobliskich szpitali[32]. Wiele osób i mediów zwróciło uwagę na uderzające podobieństwo w sposobie działania sprawcy do sposobu działania Adama Lanzy, sprawcy masakry w Sandy Hook z 2012 roku[33][34].

Ofiary strzelaniny[edytuj | edytuj kod]

Lista ofiar strzelaniny[35][36]:

Uczniowie
 • Nevaeh Bravo (10 lat)
 • Jacklyn Jaylen Cazares (10 lat)
 • Makenna Elrod (10 lat)
 • Jose Flores (10 lat)
 • Eliana Garcia (9 lat)
 • Uziyah Garcia (9 lat)
 • Amerie Jo Garza (10 lat)
 • Xavier Javier Lopez (10 lat)
 • Jayce Carmelo Luevanos (10 lat)
 • Tess Marie Mata (10 lat)
 • Miranda Mathis (11 lat)
 • Alithia Ramirez (10 lat)
 • Annabell Guadalupe Rodriguez (10 lat)
 • Maite Yuleana Rodriguez (10 lat)
 • Alexandria Aniyah Rubio (10 lat)
 • Layla Salazar (10 lat)
 • Jailah Nicole Silguero (11 lat)
 • Eliahana Cruz Torres (10 lat)
 • Rogelio Torres (10 lat)

Nauczyciele

 • Ewa Mireles (44 lata)
 • Irma Garcia (48 lat)

W wyniku ataku serca po wpadnięciu w żałobę po stracie ukochanej, niedługo po ataku zmarł także mąż jednej z nauczycielek zabitych w masakrze[37].

Sprawca[edytuj | edytuj kod]

Sprawcą masakry był 18-letni Salvador Rolando Ramos (ur. 16 maja 2004), mieszkaniec Uvalde; policja potwierdziła, że działał w pojedynkę i nie miał wspólników w zbrodni[38][39]. Sprawca był uczniem miejscowej szkoły średniej Uvalde High School, ale przed atakiem nie chodził do niej – wagarował z bliżej nieokreślonych powodów[40]. Był pracownikiem pobliskiej restauracji typu fast food, ale według relacji pracowników nie był zbyt dobrze z nimi zintegrowany i mało rozmawiał. Ramos był prześladowany w szkole z powodu jego złego stanu materialnego, jąkania się i seplenienia, a także utożsamiania się z subkulturą młodzieżową emo[41]. Nastolatek od pewnego czasu mieszkał z dziadkami, wyprowadziwszy się wcześniej od rodziców z powodu notorycznych kłótni z własną matką. Przyjaciel sprawcy powiedział w wywiadzie dla jednego z mediów, że Salvador od dawna przejawiał dziwaczne zachowania, m.in. ciął swoją twarz i mówił, że to jest fajne[42]. Napastował także pracowniczki w miejscu pracy i obsesyjnie wysyłał wiadomości o dziwnej treści losowym dziewczynom przez internet[43][44]. Ramos miał dziewczynę, która mieszkała w San Antonio[45]. Dwie sztuki broni użyte później w ataku zostały przez niego zakupione w 18. urodziny, kilka dni przed jego dokonaniem[46][47][48]. Ramos posiadał profile na Instagramie i na portalu Yubo, na drugim z nich chwalił się znęcaniem się nad zwierzętami i mówił uwłaczające rzeczy innym osobom[49]. Kilka miesięcy przed atakiem rozmawiał na jednym z portali z innymi użytkownikami o poprzednich największych masakrach szkolnych w USA, którymi najwyraźniej się interesował[50].

Napastnik przed atakiem zamieścił wiadomości znajomej dziewczynie na Instagramie, w których sugerował, że coś się wydarzy i, że dzieci powinny na siebie uważać[51], zamieszczając zdjęcia jego broni[52][53]. Motyw zbrodni nie jest znany.

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Stany Zjednoczone Krajowe[edytuj | edytuj kod]

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden został poinformowany o strzelaninie, kiedy wracał z podróży do Azji na pokładzie Air Force One; zapowiedział, że wystąpi ze specjalnym oświadczeniem w sprawie strzelaniny wieczorem po powrocie do Waszyngtonu[54][55].

Prezydent Biden w przemówieniu złożył kondolencje rodzinom i bliskich zabitych dzieci i nauczycieli oraz wezwał po raz kolejny do zwiększenia kontroli broni palnej w USA, krytykując przy tym amerykańskie lobby zbrojeniowe[56]. Podczas przemowy Biden mówił o konieczności działania ze strony Kongresu i Senatu USA w tej sprawie, pytając się także retorycznie: Kiedy, w imię Boga, będziemy gotowi, by stanąć przeciwko lobby zbrojeniowemu?[57]

Kondolencje złożyli także wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris, byli prezydenci USA Bill Clinton, Barack Obama i Donald Trump[58][59][60], potępiając równocześnie ten atak. W tej sprawie wypowiedzieli się także działacze na rzecz zwiększenia kontroli nad bronią, w tym rodzice ofiar masakr w Sandy Hook[61] i Parkland[62][63]. Trener drużyny koszykarskiej Golden State Warriors, Steve Kerr, podczas konferencji prasowej przed meczem nie wspomniał ani słowem o rozgrywkach, za to wyraził swoją wściekłość z powodu kolejnej masakry w szkole w USA. Stwierdził, że 90% populacji USA, która chce zmian w prawie dostępu do broni, jest zakładnikami 50 senatorów i wezwał władze do działania. Podczas przemówienia załamał się emocjonalnie i uderzył pięścią w stół; jego reakcja odbiła się dużym echem w mediach[64].

Krzyże upamiętniające zabitych w masakrze, postawione przed budynkiem szkoły

Członek Izby Reprezentantów z Arizony z ramienia Republikanów, Paul Gosar, w reakcji na atak stwierdził, że czyn był rzekomo zainspirowany politycznie i nazwał sprawcę nielegalnie przybyłym lewackim imigrantem i transem, posługując się fałszywką rozpowszechnianą przez użytkowników portalu 4chan jakoby sprawca pozował do zdjęć w kobiecych ubraniach; wpis deputowanego został później usunięty[65].

Prezydent Joe Biden przemawia w reakcji na masakrę w Teksasie

Międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

 • Francja Francja: Prezydent Emmanuel Macron potępił strzelaninę i powiedział, że Francuzi dzielą szok i żałobę z Amerykanami[66].
 • Niemcy Niemcy: Kanclerz Olaf Scholz napisał na Twitterze, że myśli jego i całego narodu niemieckiego są z rannymi i najbliższymi ofiar masakry[67].
 • Ukraina Ukraina: Prezydent Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, w reakcji na masakrę, że w imieniu narodu ukraińskiego składa on kondolencje Amerykanom w związku z masakrą. Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, powiedział my, jako naród, który przechodzi teraz przez ból tracenia niewinnych młodych żyć, dzielimy w tej chwili ten ból z naszymi przyjaciółmi ze Stanów Zjednoczonych[68][69].
 • ONZ: Sekretarz Generalny ONZ António Guterres napisał, że jest strasznie zasmucony przez ohydną masową strzelaninę w szkole podstawowej w stanie Teksas[70].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. https://www.tvp.info/60419380/strzelanina-w-szkole-w-teksasie-nowe-szczegoly
 2. https://abcnews.go.com/US/texas-elementary-school-reports-active-shooter-campus/story?id=84940951.
 3. https://heavy.com/news/salvador-ramos/.
 4. https://wiadomosci.wp.pl/makabra-w-usa-nie-zyja-dzieci-po-strzelaninie-w-szkole-6772428883672032a.
 5. https://www.cbsnews.com/live-updates/texas-elementary-school-shooting-robb-elementary-uvalde/.
 6. https://www.nytimes.com/interactive/2022/05/24/us/texas-school-shooting-deaths.html.
 7. https://www.latimes.com/world-nation/story/2022-05-24/texas-elementary-school-shooting.
 8. https://www.thedailybeast.com/robb-elementary-school-gunman-salvador-ramos-bought-two-rifles-on-his-18th-birthday-texas-officials-say.
 9. https://www.independent.co.uk/news/world/americas/crime/salvador-ramos-uvalde-texas-school-shooting-b2086625.html.
 10. https://www.cbsnews.com/live-updates/texas-school-shooting-uvalde-abbott-press-conference-2022-05-26/.
 11. https://www.cnbc.com/2022/05/25/details-emerge-in-killing-of-19-children-2-teachers-at-texas-elementary-school.html.
 12. https://www.latimes.com/world-nation/story/2022-05-24/texas-elementary-school-shooting.
 13. https://www.kwqc.com/2022/05/25/graphic-gunman-kills-19-children-2-adults-texas-school-rampage/.
 14. https://abcnews.go.com/US/texas-elementary-school-reports-active-shooter-campus/story?id=84940951.
 15. https://www.cnn.com/2022/05/25/us/uvalde-texas-elementary-school-shooting-wednesday/index.html.
 16. https://abcnews.go.com/US/texas-elementary-school-reports-active-shooter-campus/story?id=84940951.
 17. https://www.independent.co.uk/news/world/americas/crime/salvador-ramos-uvalde-texas-school-shooting-b2086625.html.
 18. https://www.fox2detroit.com/news/uvalde-texas-school-shooting.
 19. Texas school shooting: Salvador Ramos told classroom ‘it’s time to die,’ survivor says, FOX News, 26 maja 2022 [dostęp 2022-06-03] (ang.).
 20. https://www.cbsnews.com/live-updates/texas-school-shooting-uvalde-abbott-press-conference-2022-05-26/.
 21. https://www.ksat.com/news/local/2022/05/24/active-shooter-reported-at-uvalde-elementary-school-district-says/.
 22. https://www.cbsnews.com/live-updates/texas-elementary-school-shooting-robb-elementary-uvalde/.
 23. https://www.fox3now.com/salvador-ramos-final-words-to-teacher-before-shooting-her-dead-survivor-miah-cerrillo-said/
 24. Strzelanina w szkole. Po masakrze w szkole w Teksasie policja w ogniu krytyki, Polska Agencja Prasowa SA [dostęp 2022-06-03] (pol.).
 25. Staff, Texas shooter Salvador Ramos final words to teacher before shooting her dead, Fox3 Now, 27 maja 2022 [dostęp 2022-06-03] (ang.).
 26. https://www.cbsnews.com/live-updates/texas-school-shooting-uvalde-abbott-press-conference-2022-05-26/.
 27. https://www.latimes.com/world-nation/story/2022-05-24/texas-elementary-school-shooting.
 28. https://www.voanews.com/a/texas-elementary-school-shooting-/6587686.html.
 29. https://globalnews.ca/news/8866182/texas-school-shooting-hospitilized-suspect-custody/.
 30. https://www.cbsnews.com/live-updates/texas-elementary-school-shooting-robb-elementary-uvalde/.
 31. https://www.foxnews.com/us/texas-mass-shooting-school-district-security-measures.
 32. https://www.cnbc.com/2022/05/24/hospital-dead-shooting-at-uvalde-texas-elementary-school.html.
 33. https://www.nbcnews.com/news/us-news/texas-elementary-school-shooting-echoes-sandy-hook-massacre-rcna30400.
 34. https://www.aljazeera.com/news/2022/5/25/echoes-of-sandy-hook-massacre-in-texas-primary-school-shooting.
 35. Remembering the victims of the horrific Uvalde school shooting, The Houston Chronicle [dostęp 2022-06-03] (ang.).
 36. KTRK, Teacher, student killed in Texas school shooting identified: What we know about victims, ABC13 Houston, 25 maja 2022 [dostęp 2022-06-03] (ang.).
 37. Masakra w Teksasie. Zmarł mąż zamordowanej nauczycielki. Miał atak serca, osierocił czworo dzieci, TVN24 [dostęp 2022-06-03] (pol.).
 38. https://heavy.com/news/salvador-ramos/.
 39. https://www.click2houston.com/news/local/2022/05/24/suspect-info-heres-what-we-know-about-the-18-year-old-shooter-who-officials-say-killed-his-grandmother-14-students-and-1-teacher/.
 40. https://www.nytimes.com/live/2022/05/24/us/shooting-robb-elementary-uvalde.
 41. https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/znali-sprawce-masakry-w-teksasie-opowiadaja-co-moglo-nim-kierowac/x77bzv8,79cfc278.
 42. https://www.independent.co.uk/news/world/americas/crime/salvador-ramos-texas-school-shooting-uvalde-b2087035.html.
 43. https://nypost.com/2022/05/24/what-we-know-so-far-about-salvador-ramos-the-suspected-texas-school-shooter/.
 44. https://www.independent.co.uk/news/world/americas/crime/salvador-ramos-texas-school-shooting-uvalde-b2087035.html.
 45. Roger Sollenberger, Texas School Shooter’s Dad: ‘He Should’ve Just Killed Me’, „The Daily Beast”, 27 maja 2022 [dostęp 2022-06-03] (ang.).
 46. https://tvn24.pl/swiat/usa-teksas-strzelanina-w-szkole-w-uvalde-salvador-ramos-co-wiadomo-o-sprawcy-ataku-5724699.
 47. https://www.nytimes.com/live/2022/05/24/us/shooting-robb-elementary-uvalde.
 48. https://www.valleynewslive.com/2022/05/25/lawmaker-says-texas-school-shooter-originally-north-dakota/.
 49. A.B.C. News, Animal abuse probed in Uvalde and Buffalo suspected shooters' pasts, ABC News [dostęp 2022-06-03] (ang.).
 50. ‘Are you gonna shoot up the school?’: Salvador Ramos’s online chat posts revealed, The Independent, 27 maja 2022 [dostęp 2022-06-03] (ang.).
 51. https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28495425,usa-napastnik-z-uvalde-kupil-sobie-dwa-karabiny-na-18-stke.html.
 52. https://nypost.com/2022/05/24/what-we-know-so-far-about-salvador-ramos-the-suspected-texas-school-shooter/.
 53. https://www.thedailybeast.com/robb-elementary-school-gunman-salvador-ramos-bought-two-rifles-on-his-18th-birthday-texas-officials-say.
 54. https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-politics/texas-shooting-homeland-security-uvalde-b2086576.html.
 55. https://www.reuters.com/world/us/biden-speak-texas-school-shooting-tuesday-night-2022-05-24/.
 56. https://abcnews.go.com/Politics/biden-addresses-nation-horrific-texas-school-shooting-act/story?id=84948447.
 57. https://abcnews.go.com/Politics/biden-addresses-nation-horrific-texas-school-shooting-act/story?id=84948447.
 58. https://www.cbsnews.com/news/uvalde-texas-elementary-school-shooting-reactions-politicians-celebrities/.
 59. https://www.reuters.com/world/us/how-many-more-lives-reactions-texas-school-shooting-2022-05-25/.
 60. https://www.politico.com/news/2022/05/25/trump-nra-convention-texas-mass-school-shooting-00035122.
 61. https://www.theguardian.com/us-news/2022/may/25/sandy-hook-families-speak-out-after-uvalde-school-shooting.
 62. https://thehill.com/blogs/blog-briefing-room/3500396-father-of-parkland-victim-responds-to-texas-shooting-i-am-very-angry/.
 63. https://www.msnbc.com/deadline-white-house/watch/parkland-father-reacts-to-texas-school-shooting-how-many-more-times-140744261584.
 64. https://www.npr.org/2022/05/25/1101169867/uvalde-shooting-steve-kerr-coach-golden-state-warriors-nba-playoffs.
 65. https://www.businessinsider.com/texas-shooting-uvalde-paul-gosar-touts-false-claim-transgender-woman-2022-5.
 66. https://www.ndtv.com/world-news/us-school-shooting-texas-school-shooting-france-on-us-school-shooting-france-president-emmanuel-macron-condemns-texas-school-shooting-3007998.
 67. https://www.aljazeera.com/news/2022/5/25/heinous-outpouring-of-grief-rage-over-texas-school-shooting.
 68. https://www.nbcnews.com/news/world/texas-school-shooting-ukraine-offers-condolences-zelenskyy-deaths-rcna30430.
 69. https://www.aljazeera.com/news/2022/5/25/heinous-outpouring-of-grief-rage-over-texas-school-shooting.
 70. https://www.aljazeera.com/news/2022/5/25/heinous-outpouring-of-grief-rage-over-texas-school-shooting.