Strzelba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strzelba powtarzalna Mossberg 500

Strzelba (ang. shotgun) – myśliwska lub bojowa broń palna strzelająca śrutem, loftkami lub brenekami. Najczęściej gładkolufowa[a].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Strzelba samopowtarzalna Sajga 20K, skonstruowana na bazie karabinka AK
Amunicja do strzelby.
W zależności od potrzeb może być wypełniona: drobnym śrutem, grubym śrutem (loftki), pociskiem monolitycznym (breneka)

Pod względem konstrukcji strzelby można podzielić na:

Strzelby powtarzalne w większości przypadków są przeładowywane ruchomym łożem (system pump action), oraz zasilane z magazynków rurowych. Najbardziej rozpowszechnione kalibry nabojów do strzelb to 12, 16 i 20 (kaliber wagomiarowy definiowany jako liczba kul o średnicy równej średnicy przewodu lufy, które można odlać z jednego funta brytyjskiego ołowiu).

Strzelby używane są do polowań, sportu, ale często wykorzystywane są również w trakcie konfliktów zbrojnych. Przykładowo w czasie I wojny światowej żołnierze amerykańscy używali zmodyfikowanych wersji (tzw. trench gun) strzelb Winchester M1897 oraz M1912, które z powodzeniem stosowano do walk w ciasnych okopach.

Strzelb używa się również w policji do tłumienia zamieszek. Strzela się wtedy pociskami gumowymi[2]. Policja stosuje je również do niszczenia zamków w drzwiach, w celu szybkiego dostania się do zamkniętych pomieszczeń.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zdarzają się również egzemplarze z lufą gwintowaną (popularne w USA strzelby strzelające specjalnymi pociskami sabotowymi)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Illustrated Book of Guns, s. 138–231.
  2. D.J. Zimmerman, s. 350–351.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • The Illustrated Book of Guns. David Miller (red.). London: Salamander Books Ltd, 2002. ISBN 1-84065-172-5.
  • Dwight Jon Zimmerman: The Book of Weapons: Tools of War Through the Ages. New York: Tess Press, 2009. ISBN 978-1-60376-117-8.