Strzelba Pancor Jackhammer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy strzelby automatycznej. Zobacz też: inne znaczenia słowa „Jackhammer”.
Pancor Jackhammer
Ilustracja
Jackhammer (rysunek z patentu)
Państwo  Stany Zjednoczone
Projektant John A. Anderson
Producent Mark Three Corporation/Pancor Corporation
Rodzaj Strzelba automatyczna
Historia
Prototypy 1984
Dane techniczne
Kaliber 12 (18,5 mm)
Nabój 12/70
Magazynek Bęben na 10 nabojów
Wymiary
Długość 787 mm
Długość lufy 525 mm
Masa
broni 4,57 kg (nie załadowanej)
Inne
Szybkostrzelność teoretyczna 240 strz./min
Jackhammer rozłożony na części (rysunek z patentu)

Pancor Jackhammer – zaprojektowana w 1984 i opatentowana w 1987 amerykańska strzelba automatyczna w układzie bullpup, skonstruowana przez Johna A. Andersona. Nieprodukowana seryjnie[1].

Na początku lat 80. XX wieku US Army rozpoczęła poszukiwania strzelby bojowej mającej zastąpić dotąd używane wzory strzelb powtarzalnych. Jedną z badanych strzelb była automatyczna strzelba Johna A. Andersona „Jackhammer”. Jej nietypowa konstrukcja sprawiła, że została ona odrzucona przez armię. W następnych latach właścicielami praw patentowych „Jackhammera” były firmy „Mark Three Corporation”, a następnie „Pancor Corporation”. W obu firmach prowadzono prace nad udoskonaleniem konstrukcji „Jackhammera”, ale żadna z nich nie zdecydowała się na uruchomienie produkcji seryjnej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

„Jackhammer” jest bronią samoczynno-samopowtarzalną zbudowaną w układzie bullpup strzelającą z zamka zamkniętego. Po naciśnięciu spustu następuje strzał, a lufa zakończona urządzeniem wylotowym pod wpływem ciśnienia gazów prochowych przesuwa się do przodu. Następuje odryglowanie, a następnie połączone z lufą cięgło współpracując z wycięciami bębna powoduje obrót bębna z amunicją o 1/10 obrotu. Następnie lufa pod wpływem sprężyny powrotnej wraca w tylne położenie i rygluje się z bębnem. Ruch cięgła jest także wykorzystywany do napięcia sprężyny mechanizmu uderzeniowego. Sprężynę uderzeniową można zwolnić bez strzału dźwignią umieszczoną wewnątrz wycięcia kolby.

„Jackhammer” zasilany jest z 10-nabojowych bębnów (nazywanych kasetami amunicyjnymi). W celu dołączenia bębna do broni należy przesunąć łoże do przodu, wsunąć bęben amunicyjny w gniazdo, a następnie przesunąć łoże do tyłu. Zaprojektowano dwa rodzaje bębnów amunicyjnych. Pierwszy z nich posiada gniazda, w których umieścić można dowolny typ naboi 12/70, drugi jest ładowany fabrycznie (w każdej komorze bębna umieszczony jest pocisk, ładunek miotający i spłonka). Załadowane bębny amunicyjne po połączeniu z pokrywą naciskową mogą być używane jako miny przeciwpiechotne.

„Jackhammer” wyposażony jest w łoże, chwyt pistoletowy i transportowy. Przyrządy celownicze znajdują się wewnątrz chwytu transportowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]