Strzelba Pancor Jackhammer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pancor Jackhammer
Jackhammer draw.jpg
Jackhammer (rysunek z patentu)
Dane podstawowe
Państwo  Stany Zjednoczone
Producent Mark Three Corporation/Pancor Corporation
Rodzaj strzelba automatyczna
Historia
Prototypy 1984
Dane techniczne
Kaliber 12
Nabój 12/70
Magazynek bęben 10 nab.
Wymiary
Długość 787 mm
Długość lufy 525 mm
Masa
broni 4,57 kg (nie załadowanej)
Inne
Szybkostrzelność teoretyczna 240 strz/min

Jackhammer – opatentowana w 1984 roku amerykańska strzelba automatyczna w układzie bullpup, skonstruowana przez Johna Andersena. Nieprodukowana seryjnie.

Na początku lat 80. XX wieku armia amerykańska rozpoczęła poszukiwania strzelby bojowej mającej zastąpić dotąd używane wzory strzelb powtarzalnych. Jedną z badanych strzelb była automatyczna strzelba Johna Andersena Jackhammer. Jej nietypowa konstrukcja sprawiła, że została ona odrzucona przez armię. W następnych latach właścicielami praw patentowych Jackhammera były firmy Mark Three Corporation, a następnie Pancor Corporation. W obu firmach prowadzono prace nad udoskonaleniem konstrukcji Jackhammera, ale żadna z nich nie zdecydowała się na uruchomienie produkcji seryjnej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jackhammer jest bronią samoczynno-samopowtarzalną zbudowaną w układzie bullpup. Jackhammer strzela z zamka zamkniętego. Po naciśnięciu spustu następuje strzał, a lufa pod wpływem ciśnienia gazów prochowych przesuwa się do przodu. Następuje odryglowanie, a następnie połączone z lufą cięgło współpracując z wycięciami bębna powoduje obrót bębna z amunicją o 1/10 obrotu. Następnie lufa pod wpływem sprężyny powrotnej wraca w tylne położenie i rygluje się z bębnem. Ruch cięgna jest także wykorzystywany do napięcia sprężyny mechanizmu uderzeniowego. Sprężynę uderzeniową można zwolnić bez strzału dźwignią umieszczoną wewnątrz wycięcia kolby.

Jackhammer jest zasilany z bębnów (nazywanych kasetami amunicyjnymi) 10-nabojowych. W celu dołączenia bębna do broni należy przesunąć łoże do przodu, wsunąć bęben amunicyjny w gniazdo, a następnie przesunąć łoże do tyłu. Zaprojektowano dwa rodzaje bębnów amunicyjnych. Pierwszy z nich posiada gniazda, w których umieścić można dowolny typ naboi 12/70, drugi jest ładowany fabrycznie (w każdej komorze bębna umieszczony jest pocisk, ładunek miotający i spłonka). Załadowane bębny amunicyjne po połączeniu z pokrywą naciskową mogą być używane jako miny przeciwpiechotne.

Lufa strzelby zakończona urządzeniem wylotowym.

Jackhammer wyposażony jest w łoże, chwyt pistoletowy i transportowy. Przyrządy celownicze znajdują się wewnątrz chwytu transportowego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ian V. Hogg (przeł. (z ang.) Ryszard Woźniak, Przemysław Kupidura), 2001, Broń wsparcia piechoty: karabinki i karabiny maszynowe, moździerze..., Warszawa, Bellona, ISBN 83-11-09335-0.