Studencki Festiwal Informatyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo Studenckiego Festiwalu Informatycznego

Studencki Festiwal Informatyczny (SFI) – konferencja informatyczna non-profit organizowana corocznie przez studentów krakowskich szkół wyższych. Jej celem jest popularyzacja zagadnień z zakresu IT, funkcjonowanie jako miejsce spotkań pasjonatów, firm, ekspertów oraz rozwijanie współpracy międzyuczelnianej. Zwykle odbywa się w pierwszej połowie marca w Krakowie. Najczęściej poruszane przez prelegentów tematy są związane z Internetem, urządzeniami mobilnymi i programowaniem funkcyjnym[1].

O Festiwalu[edytuj]

Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w dniach od 25. do 26. lutego 2005 roku z inicjatywy Jana Szumca, będącego wtedy studentem Politechniki Krakowskiej[2]. Jej organizacji podjęły się koła naukowe, działające na krakowskich uczelniach: Koło Naukowe BIT (AGH), Koło Naukowe Informatyków (PK), Koło Naukowe Informatyki (UEK), Koło Studentów Informatyki (UJ). Festiwal został także objęty patronatem honorowym rektorów tych czterech uczelni[3]. Wśród prezentowanych wykładów były m.in.: "Problemy z kartami płatniczymi - z życia Karola Żwiruka" - Karol Żwiruk, "O sortowaniu raz jeszcze..." - Krzysztof Diks, "Czy już czas na IPv6? Możliwości i ograniczenia w zastosowaniu nowej wersji protokołu IP w sieciach komputerowych." - Bartosz Gajda. Podczas pierwszego dnia wykłady miały miejsce w Katedrze Informatyki AGH, natomiast dzień później w Centrum Konferencyjnym "Kotłownia", należącym do Politechniki Krakowskiej[4]. Według szacunków organizatorów wykłady zgromadziły łącznie ok. 300 słuchaczy. Dla porównania, liczbę uczestników 11. edycji organizatorzy szacują na 4000-5000 osób oraz używają określenia "największa studencka konferencja IT w Polsce"[1][5][6].

Od drugiej edycji ustaliła się trzydniowa formuła Festiwalu (czwartek - sobota). W gronie prelegentów pojawił się wtedy pierwszy gość z zagranicy - Andrew Tanenbaum, który poprowadził wykład pod tytułem "MINIX 3: A New Operating System Designed for High Reliability". Był to pierwszy wykład w języku angielskim[7]. W trakcie siódmej edycji została przeprowadzona pierwsza prelekcja w formie wideokonferencji: "Future of programming", jej autorem był Stephen Wolfram. Oprócz prezentacji, podczas Festiwalu odbywają się również warsztaty praktyczne[1]. Z imprezą łączą się jednodniowe serie popołudniowych wykładów, mikroSFI, które przeprowadzane są w terminach niezależnych od Festiwalu głównego[8].

Organizatorzy[edytuj]

Organizatorami wszystkich edycji są koła naukowe: BIT, KNI PK, KNI UEK, KSI. Podczas drugiej edycji wśród organizatorów znalazło się dodatkowo Studenckie Koło Informatyki Stosowanej UJ[7]. Organizacja Festiwalu jest wspierana przez Fundację Studentów i Absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ACADEMICA[9]. Festiwal jest organizowany non-profit, a wstęp jest bezpłatny dla wszystkich uczestników[10].

Prelegenci[edytuj]

Większość prelegentów występujących na Festiwalu pochodzi z Polski, jednak obecni są także zagraniczni goście, wśród nich m.in.: Richard Stallman, Gilad Bracha, Kevin Warwick. Najwięcej prelekcji (2015 r.) przeprowadzili: Mariusz Stawowski (8), Michał Śliwoń (5) oraz Piotr Konieczny (5)[7].

Lokalizacja[edytuj]

W kolejnych latach Festiwal odbywał się w różnych miejscach, jednak zawsze były to obiekty należące do jednej z czterech powiązanych z nim uczelni[7].

Rok Edycja Lokalizacja [7]
2005 1 Katedra Informatyki AGH/Centrum Konferencyjne "Kotłownia" PK
2006 2 Auditorium Maximum UJ
2007 3 Hala widowiskowa UEK
2008 4 Hala widowiskowa UEK
2009 5 Hala widowiskowa UEK
2010 6 Hala widowiskowa UEK
2011 7 Centrum dydaktyki AGH (pawilon U2)
2012 8 Auditorium Maximum UJ
2013 9 Centrum dydaktyki AGH (pawilon U2)
2014 10 Centrum dydaktyki AGH (pawilon U2)
2015 11 Hala widowiskowa UEK
2016 12 Auditorium Maximum UJ
2017 13 Centrum Informatyki AGH (pawilon D-17)

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]