Studencki Komitet Solidarności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Studencki Komitet Solidarności (SKS) – grupa opozycyjna utworzona w Krakowie przez studentów UJ. Bezpośrednią przyczyną powstania SKS-u była śmierć Stanisława Pyjasa[1], którego zwłoki znaleziono 7 maja 1977 roku w bramie domu przy ulicy Szewskiej 7 w Krakowie.

Historia[edytuj]

Pogrzeb Pyjasa stał się manifestacją i ulicami Krakowa od ulicy Szewskiej pod Wawel przeszedł tak zwany "Czarny Marsz". Pod Wawelem odczytano oświadczenie informujące o powstaniu Studenckiego Komitetu Solidarności, którego celem miało być między innymi informowanie o wszelkich nadużyciach SB.

SKS uzyskał poparcie studentów krakowskich uczelni. Organizował wyjazdy szkoleniowe w czasie wakacji, wykłady o zakazanych w PRL tematach, debaty polityczne o sytuacji w kraju, współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych.

Jesienią 1977 roku, podobne Studenckie Komitety Solidarności zawiązały się w innych miastach: Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i (wiosną 1978 roku) w Szczecinie. SKS-y tworzyły generalnie grupy studentów związane z KSS KOR i prowadzące działalność głównie w środowiskach akademickich, ale nie tylko: tam, gdzie to było możliwe, związani z SKS studenci wspierali również środowiska robotnicze. Członkowie SKS znaleźli się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. wspierając strajkujących robotników. W Krakowie tworzyli Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ Solidarność. W naturalny sposób działalność SKS prowadziła do utworzenia Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po sierpniu 1980 roku SKS-y spontanicznie przekształciły się w komitety założycielskie nowego zrzeszenia, a po jego uformowaniu przestały istnieć.

W działalność SKS-ów zaangażowane były osoby znane również później z życia publicznego, m.in. Bronisław Wildstein, Bogusław Sonik, Liliana Batko-Sonik, Andrzej Mietkowski, Lesław Maleszka, Róża Woźniakowska (obecnie Thun), Ludwik Dorn, Magdalena Modzelewska, Elżbieta Majewska, Jacek Rakowiecki, Tadeusz Kensy.

Zobacz też[edytuj]

Studencki Komitet Solidarności we Wrocławiu

Przypisy

  1. Ewa Stankiewicz, Anna Ferens: Trzech kumpli. TVN, 2008.

Linki zewnętrzne[edytuj]