Student Agency

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
STUDENT AGENCY, s.r.o.
Ilustracja
Autokar Student Agency w Pradze
Państwo

 Czechy

Siedziba

Brno

Data założenia

1996

Forma prawna

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Prezes

Radim Jančura

brak współrzędnych
Strona internetowa
Autobus Student Agency - Irizar PB na podwoziu Volvo
Siedziba Student Agency w Brnie
Pociąg RegioJet

Student Agencyczeski przewoźnik autokarowy w komunikacji krajowej i międzynarodowej, prowadzący również działalność jako biuro podróży i pośrednik w sprzedaży biletów lotniczych. Od 2009 r. jest głównym akcjonariuszem prywatnego przewoźnika kolejowego RegioJet operującego w Czechach i na Słowacji. Siedziba firmy mieści się w Brnie.

Trasy międzynarodowe[edytuj | edytuj kod]

Początkowo Student Agency oferowała tylko połączenia międzynarodowe do krajów europejskich, głównie Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Obecnie siatka połączeń obejmuje Belgię, Danię, Francję, Holandię, Niemcy, Norwegię, Słowację, Szwajcarię, Szwecję, Węgry, Wielką Brytanię (tylko Londyn) i Włochy.

Spośród połączeń międzynarodowych najgęstsza sieć przystanków obejmuje Słowację (25 przystanków), a linie obsługują wszystkie większe miasta kraju. W ramach przewozów kolejowych pod marką RegioJet, początkowa trasa z Ostrawy do Pragi została wydłużona do słowackiej Żyliny. Od 4 marca 2012 r. RegioJet obsługuje również dotowane przez państwo połączenie Bratysława - Dunajská Streda - Komárno[1]. Połączenie to realizowanej jest pociągami Bombardier Talent.

We współpracy z Deutsche Bahn realizowane są przewozowy na dwóch ekspresowych trasach z Pragi do Monachium i Norymbergi. Połączenie obsługują autokary w barwach DB, a rozkład jest skoordynowany z pociągami na docelowych niemieckich stacjach.

Student Agency w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Od 2016 roku czeski przewoźnik obsługuje dwie trasy na rynku polskim[2]:

Trasy krajowe[edytuj | edytuj kod]

Student Agency rozpoczęło działalność jako przewoźnik autokarowy na liniach krajowych w Czechach od 2004 r. od połączenia Praga - Brno. Obecnie w ofercie znajduje się kilka połączeń głównie z Pragi do czeskich miast:

Autokary[edytuj | edytuj kod]

We flocie Student Agency znajduje się ok. 150 autobusów. Dawniej były to głównie pojazdy hiszpańskich firm Beulas i Ayats. Pojazdy te były jednak stopniowo wycofywane do 2016 roku. Aktualnie we flocie znajdują się autokary marki Irizar na podwoziach Volvo lub integralnych – modele PB (98 sztuk) oraz i8 (45)[3]. Dodatkowe dziewięć piętrowych autokarów typu Setra S431 DT pomalowanych jest w białe barwy Deutsche Bahn i obsługuje połączenia do Monachium i Norymbergi. Pozostałe mają charakterystyczną żółtą barwę. Na większości tras serwowane są ciepłe napoje, można również poczytać magazyny w języku czeskim.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Slovak passenger market starts to open - Railway Gazette, www.railwaygazette.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  2. RegioJet z Pragi do Wrocławia, Łodzi i Warszawy, infobus.pl [dostęp 2017-09-15] (pol.).
  3. Tomek, -=[Fotogaleria Transportowa]=- - Student Agency, s.r.o. Student Agency Brno, phototrans.eu [dostęp 2017-09-15] (ang.).