Studia trzeciego stopnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Studia III stopnia)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Studia trzeciego stopnia (studia doktoranckie, studia doktorskie[1]) – studia umożliwiające uzyskanie zaawansowanej wiedzy w określonej dziedzinie lub dyscyplinie nauki, przygotowujące do samodzielnej działalności badawczej i twórczej. Kształcenie na studiach doktoranckich kończy się uzyskaniem kwalifikacji trzeciego stopnia (w Polsce absolwent otrzymuje Świadectwo ukończenia studiów doktoranckich). Ukończenie studiów trzeciego stopnia nie oznacza uzyskania stopnia naukowego doktora. Studia doktoranckie prowadzone mogą być przez uprawnione jednostki organizacyjne uczelni, instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, instytut badawczy lub międzynarodowy instytut naukowy działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W Polsce studia doktoranckie trwają nie krócej niż 2 lata i nie dłużej niż 4 lata, z możliwością przedłużenia w uzasadnionych przypadkach o 2 lata (np. prowadzenia długotrwałych badań naukowych)[2].

W Polsce w roku akademickim 2011/2012 w ramach studiów doktoranckich kształciły się 40 263 osoby, w tym 29 943 w trybie stacjonarnym i 10 320 w trybie niestacjonarnym[3].

Nauka na studiach doktoranckich wymaga ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. https://www.ijp-pan.krakow.pl/pl/studium-doktorskie Instytut Języka Polskiego Kraków - Studia doktorskie
  2. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 października 2011 r. w sprawie studiów doktoranckich oraz stypendiów doktoranckich (Dz. U. z 2011 r. Nr 225, poz. 1351)
  3. „Szkoły wyższe i ich finanse w 2011 r.”, s. 37, 2012. Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1506-2163 . 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]