Studia z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Studia z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej
Częstotliwość

Półrocznik

Państwo

 Polska

Adres

Rynek Starego Miasta 29/31, 00-272 Warszawa

Wydawca

Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk

Organ prasowy

Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk

Tematyka

historia

Język

polski, angielski, rosyjski

Pierwszy numer

1963

Redaktor naczelny

Andrzej Nowak

Stali współpracownicy

Daniel Boćkowski

Średni nakład

200 egz.

Format

B5

Liczba stron

średnio 256

ISSN

1230-5057

2353-6403 (wersja elektroniczna)

Strona internetowa

Studia z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej – wydawane są przez Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Przez ostatnie pół wieku ukazywały się jako rocznik, od numeru XLIX wydawane są jako półrocznik, w całkowicie odmienionej szacie graficznej. To uznane w kraju i za granicą czasopismo naukowe poświęcone jest szeroko rozumianej historii Europy Środkowej i Wschodniej oraz Ukrainy, Białorusi, Państw Bałtyckich, ZSRR i Rosji w XIX i XX wieku. W Studiach publikowane są także artykuły i studia dotyczące związków tego regionu Europy z pozostałymi państwami na całym świecie oraz rozprawy poświęcone dziejom imperiów.

Studia założone zostały w 1963 r. Pierwszym redaktorem naczelnym był profesor Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Gerber, kierownik Zakładu Historii Europejskich Krajów Socjalistycznych IH PAN. Zakład ten po latach przekształcił się w Zakład Dziejów Europy XIX i XX wieku, a w roku 2013 w Zakład Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku. Aktualnie jest pracownią funkcjonującą w strukturze Zakładu Historii XX wieku. Kolejnymi redaktorami Studiów byli prof. Jan Żarnowski, prof. Piotr Łossowski i prof. Marek Kazimierz Kamiński. Obecnie pismo redaguje zespół pod kierownictwem prof. Andrzeja Nowaka, a w Radzie Redakcyjnej zasiadają tak wybitni reprezentanci światowej nauki historycznej, jak Natalia Lebiediewa, Kimitaka Matsuzato, Timothy Snyder, Roman Szporluk, Jarosław Hrycak i Darius Staliunas. Członkiem tej Rady był Richard Pipes. Redaktorem prowadzącym Studiów jest prof. Daniel Boćkowski.

Pierwszy numer ukazał się w 1965 r. i nosił tytuł „Studia z Dziejów ZSRR i Europy Środkowej”. W 1992 r. tytuł rocznika zmieniono na „Studia z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej”. Studia wydawane są na zasadzie open acces (CC BY-ND) w wersji elektronicznej.

Studia z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej znajdują się na liście ERIH (INT-3) i ERIH PLUS oraz Index Copernicus (ICV 2016 = 76.74).

W ramach realizowanego przez IH PAN projektu DUN MNiSW tomy 51 (2016) i 52 (2017) Studiów ukazały się równolegle w języku angielskim. Analogicznie, w ramach projektu Index Plus MNiSW, po angielsku ukazały się tomy 47 (2012) i 48 (2013). W ramach realizowanego przez IH PAN grantu NPRH w latach 2017-2021 ukazywać się będą po angielsku dodatkowe numery specjalne.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]