Studio Miniatur Filmowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Studio Miniatur Filmowych
Państwo

 Polska

Data utworzenia

1 stycznia 1958

Data likwidacji

1 października 2019 (włączenie do WFDiF)

Adres
ul. Królewicza Jakuba 12a,
02-956 Warszawa[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa

Studio Miniatur Filmowych – polskie studio filmowe, niegdyś jeden z najstarszych w kraju producentów filmowych, działało od 1 stycznia 1958 roku[2]. Powstało w wyniku przekształcenia warszawskiej filii Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, działającej jako przedsiębiorstwo państwowe. Struktura Studia pozostała niezmieniona do 1990 roku.

Studio wyprodukowało ponad 1500 obrazów, wśród nich są zarówno autorskie filmy krótkometrażowe (w tym Piotra Dumały czy Jana Lenicy), seriale dla dzieci, jak i filmy kinowe. Ostatnim dyrektorem studia był Włodzimierz Matuszewski. W październiku 2019 studio zostało włączone do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstało w 1958 roku w Warszawie. Od tego czasu wyprodukowało ok. 1500 filmów, głównie animowanych, dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Było jednym z 5 istniejących w PRL-u studiów animacji. Pierwszą poważną koprodukcją międzynarodową SMF był serial Dwa koty i pies, w której wkład wnieśli m.in. prywatni inwestorzy z Holandii i Polski oraz TVP.

W latach 1995–1996 SMF, jako jedyne Studio spoza krajów Unii Europejskiej (wraz z innymi studiami z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii i Belgii) uczestniczyło w realizacji wysoko ocenionego serialu Billy the Cat (pol. Kot Billy). W latach 1996–1998 Studio współrealizowało serię Troubles (Ink-Tank/CTW).

Na podstawie Zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 3 września 2019 r., z dniem 1 października 2019 r. Studio Miniatur Filmowych połączyło się ze studiami Tor, Zebra, Kadr i „starą” WFDiF, na bazie których powstała nowa Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych[3].

Produkcje animowane (m.in.)[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Produkcje SMF były wielokrotnie nagradzane m.in. Złotą Palmą w Cannes czy Grand Prix w Oberhausen, Zagrzebiu czy Ottawie.

Na 40-lecie istnienia Studia Miniatur Filmowych (w 1998 roku) przyznano mu Nagrodę Specjalną za wkład w rozwój polskiej animacji – nagroda przyznana została podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie.

W 2011 roku Studio Miniatur Filmowych zostało nominowane do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]