Studniční hora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Studniční hora
Ilustracja
Studniční hora zimą
Państwo

 Czechy

Położenie

Pec pod Sněžkou

Pasmo

Sudety,
Karkonosze,
Czeski Grzbiet

Wysokość

1554 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Studniční hora”
Ziemia50°43′37,80″N 15°42′37,02″E/50,727167 15,710283

Studniční hora lub Studničná hora (niem. Brunnenberg, Brandkoppe lub Steinboden, 1554 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Zachodnich w czeskiej części pasma Karkonoszy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (Krkonošský národní park, KRNAP), na południowy zachód od Śnieżki, w środkowej części wierzchowiny Karkonoszy we wschodniej części Czeskiego Grzbietu.

Jest to bardzo charakterystyczne wzniesienie, trzecie pod względem wysokości w Karkonoszach, położone nad ścianą polodowcowych kotłów. Góra zbudowana z łupków krystalicznych, o kopulastym kształcie, z niewyraźnie zaznaczonym szczytem przekraczającym dolną granicę piętra alpejskiego (1450 m n.p.m.). Zbocze północne i zachodnie opadają łagodnie. Północne schodzi w kierunku Bílá louki, a zachodnie schodzi w kierunku szczytu Lučni hora, tworząc niewielkie siodło. Zbocze południowe i wschodnie są zboczami stromymi, zbocze wschodnie ostro opada w kierunku Velká i Malá Studniční jamá oraz Úpská jáma, a południowe stromo opada w kierunku Modry důl ("niebieska dolina"). Zbocza i szczyt zalegają hale i górskie łąki, tylko zbocze wschodnie porośnięte jest kosodrzewiną. Na wschodniej ścianie występują cenne formy botaniczne oraz geologiczne, polodowcowe kotły, Čertův hřeben, Čertova rokle, Čertova zahrádka. Wschodnie i południowe zbocza są lawinowe.

Wierzchołek nie jest dostępny dla turystów, nie prowadzi na niego żaden szlak turystyczny. Znakowanym szlakiem dojść można do Pomnika Ofiar Gór (Památník obětem hor, 1509 m n.p.m.) na szerokim siodle Niebieskiej Przełęczy (czes. Modré sedlo).

U północnego podnóża góry na Bílá louce poniżej Równi pod Śnieżką ma źródła Biała Łaba (czes. Bílé Labe).