Przejdź do zawartości

Su Shi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Su Shi / Su Dongpo
Ilustracja
Portret Su Shi autorstwa Zhao Mengfu. Narodowe Muzeum Pałacowe w Tajpej
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone

苏轼 / 苏东坡

Pismo tradycyjne

蘇軾 / 蘇東坡

Hanyu pinyin

Sū Shì / Sū Dōngpō

Wade-Giles

Su Shih / Su Tung-p’o

Su Shi, znany również jako Su Dongpo (ur. 8 stycznia 1037, zm. 24 sierpnia 1101) – chiński poeta, prozaik, kaligraf i polityk z czasów dynastii Song.

Urodził się w Meizhou (obecnie Meishan) w prowincji Syczuan w rodzinie urzędnika dworskiego. Również jego ojciec, dwaj bracia i siostra byli poetami.

Su Shi napisał około 4000 wierszy, z których największe uznanie przyniosły mu adresowane do Ouyang Xiu wiersze o przyjaźni, oraz poezje opiewające tradycje patriotyczne, m.in. Chibifu (Czerwone klify; miejsce sławnej bitwy) i Jidianjidaowen (Refleksje o przyszłości).

Był przeciwnikiem reform Wang Anshi, za co został zesłany do prowincji Hubei. Z wygnania powrócił po zmianie na tronie cesarskim w 1086, i został mianowany m.in. członkiem Akademii Hanlin. Jednak po wznowieniu reform w 1094 roku ponownie skazano go na banicję, którą darowano mu dopiero w 1100 roku.

Praktykował chan u mistrza Zhaoxue Changzonga (1025–1091).

Książka Su Shi – wiersze z zesłania[1] jest w zasadzie tłumaczeniem doktoratu Poetry of exile and return: a study of Su Shi (1037-1101)[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005. ISBN 83-05-13407-5.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]