Suakin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Suakin
سواكن
Ilustracja
Meczet el-Geyf
Państwo  Sudan
Wilajet Prowincja Morza Czerwonego
Populacja (2007)
• liczba ludności

29 659
Położenie na mapie Sudanu
Mapa lokalizacyjna Sudanu
Suakin
Suakin
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Suakin
Suakin
Ziemia 19°06′N 37°18′E/19,100000 37,300000

Suakin (właściwie Sawakin (arab. سواكن, Sawākīn) – miasto portowe położone na przybrzeżnej wyspie w północno-wschodnim Sudanie, na wybrzeżu Morza Czerwonego, zamieszkane przez (dane szacunkowe z 2007 roku) blisko 30 tysięcy osób. W swoim czasie (do lat 30. XX wieku) był to główny port sudański, ale później stracił znaczenie na rzecz miasta Port Sudan, położonego zaledwie 47 kilometrów na północ. Stare miasto, zbudowane głównie z białego korala i znane jako ostatnie centrum handlu niewolnikami, leży dziś w ruinach. Port w Suakin obsługuje głównie żeglugę promową do Dżuddy w Arabii Saudyjskiej, miasta leżącego na trasie pielgrzymek do Mekki.

W przeszłości Suakin przeżywał okresy prosperity; z danych źródłowych wynika, że weneccy kupcy mieli tu swe faktorie handlowe w XIV wieku. Miasto było ostoją chrześcijaństwa i portem , z którego wyruszały etiopskie pielgrzymki do Jerozolimy, do czasu, gdy Selim I zdobył je w roku1517. W pięćdziesiąt lat później miasto Suakin stało się ośrodkiem władzy paszy (wicekróla) należącej do osmańskiego imperium prowincji Habesz, w skład której wchodziły także miasta Arkiko i Massawa w dzisiejszej Erytrei).

W latach 1884, 1888 i 1889, Brytyjczycy pokonali tu wojska mahdystów dążących do zajęcia portu i przecięcia linii dostaw dla wojsk egipsko-brytyjskich w Sudanie.