Sub-Zero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sub-Zero
Sub-Zero - Sonya Blade - X-23 (cropped Sub-Zero).jpg

Cosplay: Sub-Zero
Seria gier Mortal Kombat
Pierwsza gra Mortal Kombat (1992)
Autor(zy) postaci John Tobias
Ed Boon
Podkładany głos Tom Taylor (MK:A)

Jim Miller (MKvDCU, MK2011)
Steven Blum (MKX)
Jim Cummings (The Journey Begins)
Luke Perry (MK: DotR)

Sub-Zerolodowy wojownik ninja z serii gier komputerowych Mortal Kombat. Sub-Zero jest jedną z pierwszych postaci znanych z gry Mortal Kombat z 1992 roku i od tamtego czasu występuje w każdej kolejnej odsłonie serii, a także w wielu dziełach dotyczących gry - filmach, komiksach, serialach itd[1].

Opis[edytuj]

Pod imieniem Sub-Zero znani są dwaj wojownicy - Bi-Han, oryginalny Sub-Zero zabity przez Scorpiona w pierwszej odsłonie gry oraz Kuai Liang, jego młodszy brat, działający jako Sub-Zero po śmierci Bi-Hana. Sub-Zero ubrany jest w charakterystyczny czarno-niebieski strój oraz zazwyczaj nosi niebieską maskę i czarną osłonę głowy, dzięki czemu widać tylko górną część jego twarzy. Kuai Lianga od Bi-Hana odróżnia przede wszystkich blizna wokół prawego oka tego pierwszego, pozostałą po walce z Kung Lao.

Życiorys[edytuj]

Sub-Zero wywodził się z rasy Kriomantów - ludu pochodzącego z Królestwa Zaświatów (Outworld), mającego możność władania siłą lodu. Jednakże, w przeciwieństwie do swoich pobratymców, Sub-Zero oraz jego młodszy brat urodził się w Królestwie Ziemian (Earthrealm). Wysłany przez swój klan skrytobójców, Lin Kuei, na wyspę Shang Tsunga w celu zamordowania gospodarza, Bi-Han zostaje zabity przez swojego największego wroga - Scorpiona. Zmarłego brata zastępuje młodszy, żądny zemsty na zabójcy Bi-Hana. Tymczasem nieboszczyk przeistacza się w nieumarłego, znanego później jako Noob Saibot.

Kuai Liang po zajęciu miejsca Sub-Zero dostaje polecenie wykonania niedokończonego zadania brata, lecz i on go nie dokańcza - Shang Tsung przeżywa. Wkrótce klan postanawia zautomatyzować swoich wojowników, zmieniając ich w cyborgi. Wśród wyznaczonych czterech ninja znalazł się Sub-Zero i jego przyjaciel, Smoke. Obaj zdołali uciec z siedziby klanu, wiedząc że zostanie wydany na nich wyrok - mają zostać sprowadzeni z powrotem i zamienieni w cyborgi lub zginąć z ręki wojowników Lin Kuei. Niestety członkowie klanu zdołali pojmać Smoke'a i zamienić go w cyborga, po czym wypuścili go w ślad za dawnych druhem wraz z dwoma innymi wojownikami - Cyraksem i Sektorem.

Kiedy Shao Kahn najeżdża Ziemię, łamiąc zasady ustalone przez Starych Bogów, Sub-Zero korzysta z zamieszania i łapie Smoke'a, pomagając mu odzyskać dawne wspomnienia.

Sub-Zero w innych mediach[edytuj]

Postać Sub-Zero ukazała się w filmie pod tym samym tytułem,a odtwórcą roli lodowego wojownika był Francois Petit.

Sub-Zero stosował style walki Karate Shotokan i Dragon Kung fu.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]