Suchý vrch (Wielka Fatra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Suchý vrch
ilustracja
Państwo  Słowacja
Położenie Powiat Martin, Powiat Rużomberk
Pasmo Wielka Fatra
Wysokość 1550 m n.p.m.
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Suchý vrch
Suchý vrch
Ziemia48°54′N 19°04′E/48,900000 19,066667
Szczyt Suchego Wierchu

Suchý vrch (często tylko jako Suchý, 1550 m) – jeden z najwyższych szczytów w grupie górskiej Wielkiej Fatry w Karpatach Zachodnich na Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wyraźny, skalisty wierzchołek Suchego Wierchu wznosi się w południowej części Wielkiej Fatry, w jej głównej grani tuż na północny wschód od najwyższego szczytu tej grupy górskiej – Ostredoka. Pod jego wsch. stoki podchodzi Zelená dolina (boczna dolina Doliny Suchej), pod stoki zach. - Dolina Vrátna (odgałęzienie Doliny Dedoszowej). Zaliczany jest do tzw. Halnej Fatry (słow. Hôľna Fatra) – części gór, która charakteryzuje się wysokogórską, lecz generalnie dość łagodną rzeźbą terenu i występowaniem rozległych łąk górskich sztucznie obniżonego tu piętra alpejskiego w strefach grzbietowych.

Geologia i morfologia[edytuj | edytuj kod]

Suchy Wierch jest uznawany często za północny przedwierzchołek Ostredoka. W odróżnieniu od niego jest uformowany w wąskim pasie triasowych wapieni, ciągnących się w poprzek Wielkiej Fatry, od Ostrego Brda (słow. Ostré Brdo, 1319 m) na południowym wschodzie po Białą Skałę (słow. Biela skala, 1385 m) na północnym zachodzie.

Przyroda ożywiona[edytuj | edytuj kod]

Suchy Wierch jest jednym z najbogatszych i najcenniejszych stanowisk flory wapieniolubnej w całej Wielkiej Fatrze. Na stosunkowo małej powierzchni występuje tu znaczna liczba gatunków roślin rzadkich i prawnie chronionych, m.in. szarotka alpejska, goryczka krótkołodygowa i fiołek żółty sudecki.

Partie szczytowe Suchego Wierchu i jego stoki opadające na wschód ku górnym piętrom Zielonej Doliny (słow. Zelená dolina) aż po poziomicę ok. 1150 m n.p.m. są objęte ochroną jako rezerwat przyrody Suchý vrch.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Grzbietem Suchego Wierchu biegną czerwone znaki głównego szlaku turystycznego słowackich Centralnych Karpat Zachodnich – tzw. Cesta hrdinov SNP (Szlak im. Bohaterów słowackiego powstania narodowego). Szlak omija jednak sam wierzchołek góry, który pozostaje ok. 150 m na wschód od jego trasy.

Szlak czerwony ze schroniska Chata pod Borišovom przez Płaską 2:30 h (z powrotem 2:15 h);
Szlak czerwony z Krížnej przez Ostredok 2:15 h (z powrotem 2 h).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hochmuth Zdenko a kolektív: Veľká Fatra. Turistický sprievodca ČSSR č. 3, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1980;
  • Veľká Fatra. Turistická mapa 1:50 000. Edícia turistických máp č. 121, wyd. VKÚ Harmanec 1994. ​ISBN 80-85510-41-3​;
Położenie Suchego Wierchu w grzbiecie Wielkiej Fatry
Położenie Suchego Wierchu w grzbiecie Wielkiej Fatry