Przejdź do zawartości

Sucha Góra (Garb Tarnogórski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sucha Góra
ilustracja
Państwo

 Polska

Położenie

Garb Tarnogórski

Wysokość

351,88 m n.p.m.

Położenie na mapie Tarnowskich Gór
Mapa konturowa Tarnowskich Gór, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Sucha Góra”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Sucha Góra”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Sucha Góra”
Położenie na mapie powiatu tarnogórskiego
Mapa konturowa powiatu tarnogórskiego, na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Sucha Góra”
Ziemia50°24′38,9104″N 18°52′30,8883″E/50,410808 18,875247

Sucha Góra (pierwotnie: Żelazna Góra; niem. Trockenberg) – wzniesienie w triasowym paśmie Suchej i Srebrnej Góry na Płaskowyżu Tarnowickim, wchodzącym w skład Garbu Tarnogórskiego, z wierzchołkiem położonym na granicy trzech miast: Tarnowskich Gór (Piekary Rudne), Bytomia (Sucha Góra) i Radzionkowa. Wysokość bezwzględna wzniesienia: 351,88 m n.p.m.

Punkt zerowy osnowy geodezyjnej układu „Sucha Góra”

[edytuj | edytuj kod]

Na szczycie Suchej Góry, leżącym na obecnej granicy Piekar Rudnych i Suchej Góry, znajdował się punkt zerowy (centralny punkt astronomiczny; niem. Nullpunkt) triangulacyjnej osnowy geodezyjnej układu „Trockenberg” (pol. układ „Sucha Góra”), wyznaczonej w latach 1854–1857 dla potrzeb górnośląskiego górnictwa[1]. Prace miernicze nad utworzeniem sieci „Tarnowitz” (obserwacje astronomiczne na Suchej Górze, wyznaczenie i obliczenia dla 9 stacji próbnego łańcucha triangulacyjnego w okolicy Tarnowskich Gór), prowadził w latach 1852–1854 Johann Jacob Baeyer, największy niemiecki geodeta XIX wieku. Wyniki swych prac nad wymierzaniem i scalaniem sieci triangulacyjnych w okolicach Tarnowskich Gór i Torunia z sieciami zachodnio- i wschodnioeuropejskimi zawarł w obszernej monografii pt. Die Verbindungen des preussischen und russischen Dreieckskette bei Thorn und Tarnowitz, wydanej w Berlinie w 1857[2][3]. Baeyer wyznaczył punkt zerowy „Sucha Góra” w oparciu zachodnioeuropejski system triangulacji, który rozpoczynał się na południku zerowym ustalonym w II wieku przez Klaudiusza Ptolemeusza, na zachodnim brzegu wyspy Ferro w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Dzięki swojemu położeniu na krańcu ówczesnej Europy (Rosję uważano wówczas powszechnie za państwo azjatyckie) punkt triangulacyjny w Suchej Górze łączył zachodnioeuropejską sieć triangulacyjną z siecią wschodnioeuropejską i azjatycką poprzez południk przebiegający przez Pułkowo nieopodal Sankt Petersburga[4].

System stworzony przez Baeyera zaadaptował i rozbudował mierniczy Moritz Sadebeck, wykonując pomiary dla całej pruskiej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Praktyczność układu „Trockenberg” Baeyera-Sadebecka sprawiły, że na zerowy punkt „Trockenberg” przeliczono w 1885 państwową sieć triangulacyjną Królewskiego Pruskiego Urzędu Pomiarów Kraju, uznając za obowiązującą w całych Prusach wszystkich geodetów: górniczych, wojskowych i cywilnych. Adaptacji i koniecznych korekt triangulacji Sadebecka dokonał mierniczy Johann Soldner, odnosząc koordynanty punktu „Sucha Góra” do wyznaczonego w 1884 południka Greenwich (południk przebiegający przez suchogórski punkt triangulacyjny został wtedy skorygowany o 17°39′54″). W 1901 na przeliczony układ „Trockenberg” nałożono dodatkową sieć układu współrzędnych prostokątnych dla potrzeb górno- i dolnośląskiego górnictwa, zwanego suchogórskim. Według niego sporządzano mapy wszystkich kopalń pruskiej prowincji śląskiej, a potem również wschodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego[1][4].

Część pruskiej sieci przejęła Polska w 1922 i przystosowała do potrzeb geodezyjnych polskiego górnictwa. Dopiero w latach 1947–1950 zaczęto prace nad przeliczaniem układu „Sucha Góra” na opracowany w latach 1929–1936 układ „Borowa Góra” (z punktem zerowym w Borowej Górze), zintensyfikowane od 1958[1], lecz wkrótce przerwane. Układ „Sucha Góra” został wyparty w latach 60. XX wieku częściowo przez układ „Borowa Góra” oraz przez zaadaptowany radziecki układ „1942” z punktem zerowym w rosyjskim Pułkowie (wprowadzany od 1953), którym do połowy lat 80. XX wieku zastąpiono wszystkie poprzednie systemy[5]. Jedynie w górnictwie układ „Sucha Góra” był używany do 2000[4].

Punkt zerowy układu „Sucha Góra” jest do dziś oznaczony w terenie zachowanym granitowym blokiem sygnałowym z XIX wieku, w którym znajdowała się niegdyś (na wierzchu) metalowa głowica punktu triangulacyjnego I rzędu. Blok posiada dwa oznaczenia: T P (niem. Triangulation Punkt), wyryte od południa i trójkąt – od północy. Do lat 60. XX wieku nad blokiem stała drewniana wieża triangulacyjna, której fundamenty zachowały się do dziś[6]. Na mapach punkt ten był oznaczany jako trójkąt z kropką w środku. Znajduje się on w ówcześnie najwyżej położonym punkcie wierzchołka Suchej Góry, przez który dokładnie przebiega dzisiejsza granica Tarnowskich Gór i Bytomia.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Bogusław Warchał, Jednolita osnowa geodezyjna dla map górniczych Zagłębia Górnośląskiego, „Przegląd Geodezyjny”, R. XIV (XXX), nr 2, Warszawa, luty 1958, s. 41–44.
  2. Johann Jacob Baeyer, Die Verbindungen des preussischen und russischen Dreieckskette bei Thorn und Tarnowitz. Ausgeführt von der trigonometrischen Abtheilung des Generalstabes, Berlin: im Commission von Ferd. Duemmler’s Verlagsbuchhandlung, 1857, s. I–XIV, 1–442, Taf. I–IV.
  3. Joachim Höpfner, Johann Jacob Baeyer – ein hervorragender Geodät des 19. Jahrhunderts [online], Tagung zu Fragen der wissenschaftlichen Geodäsie anläßlich des Beginns der „Mitteleuropäischen Gradmessung” vor 150 Jahren am 14. September 2012 in Berlin, 2012, s. 1–61.
  4. a b c Hałda w Tarnowskich Górach [online], www.facebook.com [dostęp 2020-02-22] (pol.).
  5. Maciej Moskwiński, Maria Dobrzycka, Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjne w Borowej Górze, „Prace Instytutu Geodezji i Kartografii”, T. XLV, z. 96, Warszawa 1998, s. 7–18.
  6. <Śląskie Greenwich>czyli: przywrócić blask Suchej Górze! [online], Polskie Towarzystwo Geodezyjne, 29 listopada 2019 [dostęp 2020-02-22].