Sucha Kopa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sucha Kopa
Ilustracja
Suszyca (po lewej) i Sucha Kopa (po prawej)
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Góry Bialskie

Wysokość

1055[1] m n.p.m.

Pierwsze wejście

w czasch przedhistorycznych

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Sucha Kopa”
Ziemia50°15′10,07″N 16°55′52,14″E/50,252797 16,931150
Widok na Polanę Owczarską z Drogi Marianny

Sucha Kopa (dawniej również Dzialec) – szczyt w południowo-zachodniej części Gór Bialskich o wysokości 1055 m n.p.m. w Sudetach Wschodnich.

Według (Regionalizacji fizycznogeograficznej Polski) J. Kondrackiego znajduje się w obrębie Gór Złotych (332.61).

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Jest kulminacją rozległej wierzchowiny wznoszącej się stromo nad Drogą Marianny, przebiegającej po południowo-wschodnim zboczu góry, która oddziela od wschodu masyw Suchej Kopy od Jawornickiej Kopy (1052 m n.p.m.) i Średniaka (995 m n.p.m.)[1]. Północno-zachodnie ramię Suchej Kopy zakończone jest Suszycą (1047 m n.p.m.)[1].

Na południowym zachodzie Sucha Kopa przechodzi w Pustosza (941 m n.p.m.) i następnie Piekielnicę (787 m n.p.m.), która wznosi się nad Drogą Morawską[1]. Północnym zboczem Suchej Kopy przebiega Sucha Droga.

Na zachodzie Sucha Kopa opada stromo do położonego w dolinie Morawki Bolesławowa, a na wschodzie poprzez Polanę Owczarską obniża się w kierunku płd.-wsch. do Przełęczy Suchej (1002 m n.p.m.), a w kierunku płn.-wsch. do przełęczy Wielkie Rozdroże (964 m n.p.m.), przez które to przełęcze przechodzi niebieski szlak z Kamienicy do Starego Gierałtowa[1]. Jest porośnięta kompleksem lasów świerkowych i świerkowo-bukowych regla dolnego[1]. Na szczycie góry występują niewielkie polany, takie jak Przednia Płoń na południowym zboczu, Polana Owczarska czy Jawornicka Łąka między Suchą Kopą i Suszycą[1]. Obszar Suchej Kopy jest jednym z najmniej uczęszczanych w Górach Bialskich[1].

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Sucha Kopa zbudowana jest z łupków metamorficznych i gnejsów należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika[1]. Na południowo-wschodnim zboczu nad Drogą Marianny na wysokości ok. 870 m n.p.m. znajduje się Szary Głaz, będący grupą łupkowych skałek w formie grzędy.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przez masyw Suchej Kopy przechodzą szlaki turystyczne:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. XXX. ISBN 83-7005-341-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]