Suchoń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Suchoń
Ilustracja
Widok na wzniesienie od strony zachodniej z okolicy Pasterskich Skał.
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Masyw Śnieżnika
Krowiarki

Wysokość

964 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Suchoń”
Ziemia50°16′22″N 16°46′34″E/50,272778 16,776111

Suchoń (964 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Krowiarek, leżący w gminie Bystrzyca Kłodzka.

Położenie i opis[edytuj | edytuj kod]

Wznosi się on w bocznym grzbiecie, odchodzącym w kierunku zachodnim od głównego grzbietu Krowiarek[1] . Wschodnie stoki są łagodne, natomiast północne, zachodnie i południowe, opadające do Rowu Górnej Nysy oraz dolin Marcinkówki i Białej Wody są bardzo strome[1]. Zbudowany ze skał metamorficznych należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika – w części zachodniej z różnych odmian gnejsów, a w części wschodniej łupków łyszczykowych serii strońskiej[1]. Prawie w całości porośnięty lasem świerkowym[1]. U północno-zachodnich podnóży leży wieś Kamienna, u południowo-zachodnich – Idzików, natomiast na północnym wschodzie znajdują się pozostałości zanikającej wsi Marcinków. Na wschód od Suchonia, w dolinie Białej Wody istniała kiedyś wieś Biała Woda.

Góra Suchoń jest miejscem bytowania popielic oraz innych gatunków ssaków pilchowatych oraz jest jednym z najniższych i najdalej położonych od Śnieżnika szczytów w Masywie Śnieżnika, gdzie obserwowane były kozice[2]. W przeszłości na szczycie wzniesienia stała wieża widokowa zbudowana w 1885 z inicjatywy GGV, po której obecnie zostały tylko relikty w postaci luźno rozrzuconych ciosów kamiennych a miejsce porasta gęsty las.[3][4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 332. ISBN 83-7005-341-6.
  2. Program Ochrony Środowiska gm. Bystrzyca Kł. s. 32.
  3. Wieże widokowe.
  4. Sudeckie wieże widokowe str.200.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]