Suchostrzygi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Suchostrzygi
Ilustracja
Fragment osiedla
Państwo  Polska
Miasto Tczew
Położenie na mapie Tczewa
Mapa lokalizacyjna Tczewa
Suchostrzygi
Suchostrzygi
Położenie na mapie powiatu tczewskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu tczewskiego
Suchostrzygi
Suchostrzygi
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Suchostrzygi
Suchostrzygi
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Suchostrzygi
Suchostrzygi
Ziemia54°05′51″N 18°46′06″E/54,097500 18,768333

Suchostrzygi (kaszb. Sëchostrzëgé; niem. Lunau) – dawna wieś kociewska, od 1 lipca 1952 roku część Tczewa[1], obecnie jego największe osiedle.

Suchostrzygi liczą około 20 000 mieszkańców. Powstały w miejscu wsi istniejącej już w XIV wieku. Niedaleko Suchostrzyg ma źródła Motława. Była to niegdyś rzeka płynąca okresowo, stąd w języku polskim nazywana była Suchostrzygą, zaś osiedle nad rzeką to dzisiejsze Suchostrzygi. Motława płynie obecnie na łąkach pomiędzy osiedlem a wsią Zajączkowo.

Suchostrzygi tworzą:

Suchostrzygi to silnie zurbanizowane, duże osiedle mieszkaniowe, handlowe i przemysłowe. Znajdują się tutaj banki, firmowe sklepy odzieżowe itd. W południowej części osiedla umiejscowiona jest podstefa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz tereny przemysłowe po zlikwidowanym przedsiębiorstwie Unimor. Osiedle Suchostrzygi zabudowane jest w dużej mierze przez bloki 4- i 10-piętrowe, których budowa przypada na drugą połowę lat 70. i 80. XX w. Osiedle Prątnica (pierwsze budynki z lat 60. XX w.) – domy wolno stojące, w większości jednorodzinne, natomiast osiedle Bajkowe powstało w ostatnich latach XX w. na terenie dawnej wsi Piotrowo. Osiedle to posiada spory potencjał mieszkaniowy, który cały czas sukcesywnie rozwija, tworząc nowoczesne budownictwo mieszkaniowe. Malinowo to północno-wschodnia część osiedla Suchostrzygi, powstała na obszarze dawnego majątku ziemskiego, później wsi o tej samej nazwie. Od lat 60. do końca lat 90. XX w. znajdował się tam Kombinat Owocowo-Warzywny Malinowo (rozbudowany zespół szklarniowy), na którego terenie obecnie zlokalizowane są duże obiekty handlowe.

Na obszarze Suchostrzyg znajdują się dwie parafie rzymskokatolickie:

Na Suchostrzygach znajduje się także Plac Papieski wraz ze znajdującym się w jego centrum pomnikiem Jana Pawła II. Funkcjonuje również Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy Tczew-Suchostrzygi[2].

Na osiedlu funkcjonują następujące szkoły:

  • II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (wcześniej jako Gimnazjum nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
  • Szkoła Podstawowa nr 8 im. św. Wojciecha (wcześniej im. Obrońców Westerplatte)
  • Szkoła Podstawowa nr 12 im. Bronisława Malinowskiego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]