Sulmierzyce (województwo łódzkie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi. Zobacz też: Sulmierzyce - miasto (gmina miejska) w woj. wielkopolskim, w pow. krotoszyńskim.
Sulmierzyce
Kościół parafialny św. Erazma Biskupa Męczennika
Kościół parafialny św. Erazma Biskupa Męczennika
Państwo  Polska
Województwo łódzkie
Powiat pajęczański
Gmina Sulmierzyce
Liczba ludności (2006) 1400
Strefa numeracyjna (+48) 44
Kod pocztowy 98-338
Tablice rejestracyjne EPJ
SIMC 0552892
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Sulmierzyce
Sulmierzyce
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sulmierzyce
Sulmierzyce
51,1833°N 19,1833°E/51,183330 19,183330

Sulmierzycewieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pajęczańskim, w gminie Sulmierzyce.

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie piotrkowskim.

Miejscowość jest siedzibą gminy Sulmierzyce. Wieś na Wysoczyźnie Bełchatowskiej – 1400 mieszkańców (2006), jest usytuowana przy drodze powiatowej z Pajęczna do Kamieńska.

Toponimia[edytuj]

Nazwa miejscowa Sulmierzyce należy do nazwań patronimicznych, pochodzi od nazwy osobowej Sulimir[1] lub Sulimierz. Pierwotnie formą zapisu były Sulimirzyce (1402), w dokumentach z XV wieku spotyka się także zapis Szulimirzycze. Z czasem zanikła samogłoska i po l stąd obecna nazwa Sulmierzyce[2].

Historia[edytuj]

Z testamentu Bolesława Krzywoustego dowiadujemy się, że te rozległe, zalesione obszary wchodziły w skład Księstwa Łęczyckiego, którym po śmierci władcy władała wdowa – Księżna Salomea. W źródłach pisanych Sulmierzyce wzmiankowane są jako wieś szlachecka. Nie wiadomo kto i kiedy założył osadę. Przypuszczalnie był to szlachcic z rodu Ostojczyków, którzy byli w Sulmierzycach do roku 1470. Istnieje prawdopodobieństwo, że nazwa Sulmierzyce wywodzi się od imienia Sulmir – jednego z założycieli wsi. Wieś Sulmierzyce rozłożyła się po obu stronach doliny w kształcie niecki na długości ok. 800 m, 1 km od dworu, z drogą położoną w środku wsi, znaną już w średniowieczu. W 1800 roku do Sulmierzyc przybyli Żydzi. Najstarsze akta stanu cywilnego, jakie zachowały się z roku 1814, są dowodem na istnienie gminy żydowskiej wyznaniowej. Rok 1851 to rok groźnego pożaru, w którym spaliła się cała wieś. W 2 połowie XIX wieku z Sulmierzyc do Grand Rapids w USA wyemigrowali rodzice mistrza świata w boksie znanego powszechnie jako Stanley Ketchel (Stanisław Kiecal) i wspomnianego w jednej z powieści Ernesta Hemigwaya. Lata okupacji to nie tylko lata eksterminacji mieszkańców, ale też rozkradanie mienia. Niemcy rabują wtedy dzwon „Jan” z dzwonnicy w Sulmierzycach, który ocalał podczas I wojny światowej ze względu na swój ciężar.

Przypisy

  1. Kazimierz Rymut, Nazwy miast Polski, Zakład Narodowy im.Ossolińskich Wydawnictwo, Wrocław 1987, s. 234
  2. Stanisław Rospond, Słownik etymologiczny miast i gmin PRL, Zakład Narodowy im.Ossolińskich Wydawnictwo Wrocław 1984, s. 375-376

Zobacz też[edytuj]