Suma gwarancyjna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Suma gwarancyjna - określona w umowie ubezpieczenia kwota stanowiąca górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń z tytułu umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Inaczej mówiąc jest maksymalną wysokością odszkodowania, które może być wypłacone z konkretnego ubezpieczenia. Suma gwarancyjna określana jest przez ubezpieczyciela. Jej wysokość stanowi jedną z podstaw do naliczenia wysokości składki.

W obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych minimalne sumy gwarancyjne wynoszą[1]:

  • w przypadku szkód na osobie – 5 210 000 EUR w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem, bez względu na liczbę poszkodowanych,
  • w przypadku szkód w mieniu – 1 050 000 EUR w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem, bez względu na liczbę poszkodowanych[2].

W umowach ubezpieczenia mienia górną granicę odpowiedzialności stanowi kwota tzw. sumy ubezpieczenia, którą odnosi się do wartości ubezpieczeniowej.

W ubezpieczeniach na życie, nie ustala się granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela, ale określoną kwotę, która wypłacana jest w przypadku zajścia wypadku ubezpieczeniowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2277)
  2. Katarzyna Bańbor: Suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna – czyli ile maksymalnie dostaniesz odszkodowania. 2016-01-18. [dostęp 2016-02-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]