Sum elektryczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Sumy elektryczne)
Sum elektryczny
Malapterurus electricus[1]
(Gmelin, 1789)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

sumokształtne

Rodzina

Malapteruridae

Rodzaj

Malapterurus

Gatunek

sum elektryczny

Synonimy
  • Malopterurus electricus (Gmelin, 1789)
  • Silurus electricus Gmelin, 1789
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Sum elektryczny[3] (Malapterurus electricus) – gatunek ryby sumokształtnej (Siluriformes) z rodziny Malapteruridae, charakteryzującej się możliwością wytwarzania napięcia elektrycznego 300–400 V. Był znany już w starożytnym Egipcie.

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Afryka – w Nilu i w jeziorze Czad. Preferuje wody stojące i wolno płynące o słabej przezroczystości. Spotykany wśród skał i korzeni.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Ciało wydłużone, cylindryczne, obłe, o szarobrązowym ubarwieniu. Głowa masywna, nieznacznie spłaszczona grzbietobrzusznie, oczy małe, pysk zaokrąglony z szeroko rozstawionymi otworami nosowymi. Otwór gębowy zaopatrzony w trzy pary wąsików – dwie po bokach i jedna na podbródku. Brak płetwy grzbietowej, występuje natomiast przesunięta daleko w tył płetwa tłuszczowa. Pozostałe płetwy zaokrąglone, bez kolców. Sum elektryczny osiąga maksymalną długość 1,2 m i masę ciała do 25 kg. Od pozostałych przedstawicieli rodzaju Malapterurus różni się szerokością otworu gębowego i długością pyska.

Rozłożone wokół tułowia – od głowy do nasady ogona – narządy elektryczne mogą wytworzyć napięcie 300–400 V[4].

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

W ciągu dnia ukrywa się, żeruje nocą. Badania Mollera (1995) wykazały, że ryba stosuje różne taktyki posługiwania się narządami elektrycznymi w zależności od sytuacji. Inaczej zachowuje się atakując zdobycz, a inaczej w obronie i przy rozpoznawaniu otoczenia. Sumy elektryczne mają słaby wzrok. Podobnie jak u strętwy, starym osobnikom suma wzrok całkowicie zanika. Żywią się rybami paraliżowanymi impulsami elektrycznymi. Biologia rozrodu tego gatunku jest bardzo słabo poznana.

Zagrożenia dla człowieka[edytuj | edytuj kod]

Pomimo wysokiego napięcia jakie może wytworzyć sum elektryczny nie zanotowano przypadków śmiertelnego porażenia w kontakcie z człowiekiem.

Znaczenie gospodarcze[edytuj | edytuj kod]

Sumy elektryczne są poławiane lokalnie, w niektórych regionach uważane za przysmak. Młode osobniki są spotykane w dużych akwariach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Malapterurus electricus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Malapterurus electricus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik Mały słownik zoologiczny, Ryby, Wiedza Powszechna, Warszawa 1973
  4. Malapterurus electricus. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. fishbase.org [dostęp 28 lipca 2009]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]