Przejdź do zawartości

Sundance Film Festival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sundance Film Festival

Sundance Film Festival – największy coroczny festiwal filmów niezależnych w USA, odbywający się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku.

Nazwa festiwalu pochodzi od The Sundance Kid, postaci granej przez Roberta Redforda w Butch Cassidy and the Sundance Kid.

Historia festiwalu

[edytuj | edytuj kod]

Festiwal odbył się po raz pierwszy we wrześniu 1978 roku, pod nazwą Utah/US Film Festival, i miał na celu przyciągnięcie jak największej liczby artystów do Utah. W tamtym okresie, na festiwalu prezentowano retrospektywy filmów oraz panele dyskusyjne twórców kina, oraz niewielką liczbę filmów zrealizowanych poza systemem hollywoodzkim (tzw. kino niezależne). Jednym z czynników, którym festiwal zawdzięcza swój rozwój jest zaangażowanie się weń Roberta Redforda, którego nazwisko przyciągnęło festiwalowi uwagę szerszej publiczności.

Tradycyjne wrześniowe spotkania zmieniły się w tym okresie w spotkania styczniowe, zgodnie z sugestią Sydneya Pollacka, radzącego wykorzystać fakt, że festiwal odbywa się w ośrodku narciarskim. Od 1985 roku, organizację wydarzenia przejął Sundance Institute, organizacja non-profit, a w 1991 nadano mu dzisiejszą nazwę, Sundance Film Festival. Wielu niezależnych filmowców tam właśnie zostało zauważonych po raz pierwszy – przywołać tu należy nazwiska takie jak bracia Coen, Kevin Smith, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino i Jim Jarmusch.

w 2016 roku festiwal był sukcesem filmu polskiego[1]:

Laureaci festiwalu

[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej popularną nagrodą festiwalu jest niewątpliwie World Cinema Jury Prize, czyli międzynarodowa nagroda jury, za film fabularny. W roku 2006, przyznano nagrody w 27 kategoriach.

Laureaci Grand Jury Prize w kategorii filmów fabularnych (od roku 1985)

[edytuj | edytuj kod]

Laureaci Grand Jury Prize w kategorii zagranicznych filmów fabularnych (od roku 2005)

[edytuj | edytuj kod]

Sundance Film Festival 2007 (nagrody za rok 2006)

[edytuj | edytuj kod]

Sundance Film Festival 2006 (nagrody za rok 2005)

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Polacy podbijają Sundance. Dwa filmy nagrodzone, www.tvn24.pl z 31.01.2016 [dostęp: 2.02.2016]
  2. a b 2016 Sundance Film-Festival Live Awards Updates – oficjalna strona festiwalu, 30.01.2016 [dostęp: 31.01.2016]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]