Sune

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sune, Ognistowłosa Pani – W świecie Zapomnianych Krain i komputerowych grach Dungeons & Dragons chaotyczna, dobra bogini miłości, piękna i namiętności.

Przez wielu Sune uważana jest za najpiękniejsze bóstwo panteonu Faerûnu. Jej wyznawcy wierzą, że miłość może stanowić rozwiązanie wszystkich problemów trapiących Zapomniane Krainy. Przykładają ponadto (tak jak ich bogini) bardzo dużą wagę do piękna fizycznego i często poświęcają wiele czasu na poszukiwanie go. Są ponadto estetami i z niezwykłą pieczołowitością dbają o swój wygląd. Często również stają się mecenasami sztuki, wspierającymi utalentowanych artystów. Sune uważa się za kapryśną i nieco próżną, ale dobroczynną boginię, która generalnie kocha swoich wiernych i opiekuje się nimi, jeśli w zamian starają się chronić piękno świata. Nienawidzi natomiast wszystkiego co odrażające i wstrętne. Wśród duchowieństwa Sune dominują kobiety, których jest czterokrotnie więcej niż mężczyzn. Ognistowłosa Pani najczęściej ukazuje się wiernym pod postacią niezwykle pięknej, rudowłosej kobiety.

Święta ku czci Sune[edytuj | edytuj kod]

Zielone Trawy i noc Śródlecia uznawane są za święta bogini, podczas których odbywają się aktywne zabawy na wolnym powietrzu, (często w parkach i lasach) połączone z całonocnymi flirtami. Co najmniej raz w miesiącu kler Sune organizuje olbrzymie przyjęcie "Wielka Rozkosz" podczas którego odbywają się tańce, śpiewy i recytowana jest poezja. Często zaprasza się na nie wielu obcych w nadziei na pozyskanie nowych wiernych. Największym świętem ku czci Ognistowłosej Pani jest "Święto Miłości" otwarte jedynie dla członków kościoła, podczas którego następuje wielka uczta połączona z zażywaniem licznych przyjemności, odśpiewywane są hymny o miłości i recytowana jest romantyczna poezja, a spotkania na tej uroczystości często kończą się intymnym zbliżeniem zauroczonej pary. Błędem byłoby jednak zarzucanie wyznawcom Sune nadmiernej rozwiązłości, pewne natomiast jest, że często są frywolnymi, wyznającymi kult miłości i piękna hedonistami

Usposobienie Sune sprawiło, że posiadała bardzo liczne romanse z pozostałymi dobrymi i neutralnymi bogami Zapomnianych Krain, przez co ma wśród nich wielu sojuszników. Sune utrzymuje ponadto bliskie związki z elfimi bóstwami. Jej służką jest Llira. Wśród jej nielicznych wrogów należy wymienić Umberlee, Auril, Talonę, Malara i Tempusa. Atrybut Sune to bat "Jedwabna Szarfa", a symbol to jej własna twarz o alabastrowej skórze z promieniście ułożonymi rudymi włosami. Podczas czasu kłopotów przebywała w Teziir. Jej plan ojczysty to Jasna Woda.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Eric L. Boyd, Erik Mona, Forgotten Realms. Wyznania i panteony, Warszawa 2004