Sunion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sunion
Świątynia Posejdona na Sunionie

Sunion (gr. Σούνιο - Sunio, łac. Sunium) – przylądek w Grecji u południowo-wschodnich wybrzeży Attyki. Znajdują się tu ruiny świątyni Posejdona[1], drugiej po Partenonie najchętniej fotografowanej w Grecji. Miejsce to znane jest też jako punkt widokowy do obserwacji Morza Egejskiego i zachodów słońca[2]. Wzgórze z zespołem świątynnym to teren państwowego muzeum archeologicznego, czynnego właśnie „Do zachodu słońca”.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Na stromo wznoszącej się skale, od południa niemal pionowej, ponad 60 m nad lustrem Morza Egejskiego w epoce archaicznej znajdował się ołtarz otoczony kolosalnymi kurosami, z których najstarszy znajduje się obecnie w muzeum University of Cambridge[3]. Budowę świątyni rozpoczęto na początku V wieku p.n.e.[1], jednak w 490 r. p.n.e. została ona zniszczona przez Persów[1] jeszcze przed ukończeniem. Ostatecznie świątynię Posejdona wzniesiono tutaj w 440 r. p.n.e.[4][1]

Do dziś z dawnej świątyni zachowało się 18 marmurowych doryckich kolumn (z oryginalnie 36 szt.)[4]. W zespole obiektów, od strony zachodniej, odkryto pozostałości doków stoczni remontowych. Wzgórze otoczono murem obronnym, z obszernymi fragmentami zachowanymi do dziś. Na sąsiednim wzgórzu zbudowano świątynię bogini Ateny, z której zachowały się tylko fundamenty[5]. Świątynię Ateny zbudowano najprawdopodobniej VI wieku p.n.e. Wkrótce uległa zniszczeniu i odbudowano ją w 470 r. p.n.e., jednak w I wieku n.e. materiał z niej użyto ją do budowy świątyni Ateny w Atenach[5].

Już w starożytności Sunion stanowił charakterystyczny punkt orientacyjny dla marynarzy, zmierzających do Pireusu i Aten a także miejsce z którego możliwa była kontrola przez starożytne Ateny statków kierujących się do portu w Pireusie oraz w przeciwnym kierunku kierujących się na Morze Egejskie[6]. Według mitologii Sunion jest miejscem śmierci Egeusza[7], który rzucił się stąd do morza, kiedy zauważył czarny żagiel łodzi, obwieszczający rzekomą śmierć jego syna Tezeusza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Temple of Poseidon in Sounion. Ancient-Greece.org. [dostęp 2018-05-09]. (ang.).
  2. Sunion. Grecja.org. [dostęp 2018-05-10].
  3. Sounion Kouros, Faculty of Classics. Museum Highlights, University of Cambridge. [dostęp 2018-05-09]. (ang.).
  4. a b Temple of Poseidon at Sounion. Ancient History Encyclopedia. [dostęp 2018-05-09]. (ang.).
  5. a b Sounion: Temple of Athena. Ancient-Greece.org. [dostęp 2018-05-09]. (ang.).
  6. History, The archaeological site of Sounion. Ministry of Culture and Sports. [dostęp 2018-05-09]. (ang.).
  7. Z Posejdonem po Atenach. National Geographic. [dostęp 2018-05-09].