Suojarwi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Suojarwi
Суоярви
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Rosja

Republika

 Karelia

Powierzchnia

9 km²

Wysokość

155 m n.p.m.

Populacja (2014)
• liczba ludności


9 270

Nr kierunkowy

81457

Kod pocztowy

186870

Położenie na mapie Karelii
Mapa konturowa Karelii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Suojarwi”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Suojarwi”
Ziemia62°05′N 32°22′E/62,083333 32,366667

Suojarwi (fiń. Suojärvi, ros. Суоярви) – miasto w północno-zachodniej Rosji, na terenie wchodzącej w skład tego państwa Republiki Karelii.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość leży w południowej Karelii, nad jeziorem Suojarwi, w rejonie suojarwskim, którego jest centrum administracyjnym.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Suojarwi liczy 11 489 mieszkańców (1 stycznia 2005 r.), co stanowi ponad połowę całej populacji tej jednostki podziału terytorialnego. Mieszkańcami są głównie Rosjanie osiadli w Suojarwi po wojnie, gdyż zamieszkująca historycznie w mieście ludność fińska została repatriowana do Finlandii po przejęciu miejscowości przez Związek Radziecki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miasta pochodzi od nazwy jeziora, nad którym je założono. Karelskie słowo suo oznacza błoto, zaś järvi – jezioro. Osada została założona nie później niż w XVI w., prawa miejskie od. 1940 r. Do 1940 r. miasto związane było z Finlandią, do roku 1918 wchodziło w skład Wielkiego Księstwa Finlandii (autonomicznej jednostki w obrębie Cesarstwa Rosyjskiego), zaś w latach 1918-1940 znajdowało się na ziemiach niepodległej Finlandii. W wyniku wojny zimowej przyłączone do ZSRR. W czasie II wojny światowej ponownie w obrębie Finlandii, odbite przez Armię Czerwoną w 1944, ostatecznie w granicach ZSRR po pokoju paryskim (1947).

Przynależność państwowa[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Po rozpadzie Związku Radzieckiego gospodarka miasta, jak i całej Karelii znalazła się w kryzysie. W mieście znajduje się przemysł celulozowo-papierniczy, produkujący głównie karton i kartonowe opakowania, oraz spożywczy (przetwórstwo drobiu i ziemniaków). W miejscowości zlokalizowane są także inne drobne zakłady przemysłu spożywczego (np. piekarnie), zatrudniające zwykle niewielką liczbę osób i produkujące na potrzeby lokalnego rynku.

Istotne znaczenie w gospodarce miasta odgrywają szeroko rozumiane usługi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]