Super Mario Bros. 3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Super Mario Bros. 3
Producent Nintendo
Wydawca Nintendo
Seria gier Super Mario Bros.
Projektant Shigeru Miyamoto
Takashi Tezuka
Data wydania JP: 23 października 1988
Am.Płn.: 12 lutego 1990
EU: 29 sierpnia 1991
Gatunek gra platformowa
Tryby gry jedno- i wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Everyone
Język angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma Nintendo Entertainment System, PlayChoice-10, Super Nintendo Entertainment System, Game Boy Advance, Virtual Console
Nośniki kartridż (3 Mb)
Kontrolery gamepad
Poprzednik Super Mario Bros. 2 (1988)
Kontynuacja Super Mario Land (1989)

Super Mario Bros. 3 (jap. スーパーマリオブラザーズ3 Sūpā Mario Burazāzu Surī)gra platformowa wyprodukowana i wydana przez Nintendo. Jest trzecią częścią serii Super Mario Bros. na konsolę Nintendo Entertainment System. Została wydana 23 października 1988 w Japonii, 12 lutego 1990 w Ameryce Północnej i 29 sierpnia w Europie. Produkcją kierowali Shigeru Miyamoto i Takashi Tezuka, a muzykę skomponował Kōji Kondō.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Super Mario Bros. 3 wprowadza wiele udoskonaleń do serii Super Mario Bros., m.in. mapę, minigry, nowe power-upy, przeciwnicy i rodzaje terenu. Czerwonowłosy wygląd Bowsera (który jest używany do dziś) został wprowadzony w tej grze. Debiutuje w niej także siódemka (dawnych) dzieci Bowsera, Koopalings. W odróżnieniu od Super Mario Bros. 2, styl rozgrywki jest podobny do tego z Super Mario Bros., lecz zawiera wiele nowości i ulepszeń w przeciwieństwie do Super Mario Bros.: The Lost Levels. Oryginalna gra została sprzedana w liczbie 17.28 miliona kopii, a razem z wersjami na SNES i GBA – w ponad 33 milionach egzemplarzy.

Gra pojawiła się na NES Classic Edition[1], a także w pakiecie Super Mario All-Stars wydanym na Super Nintendo Entertainment System.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Mario i Luigi wyruszają na pomoc siedmiu królom panującym nad siedmioma sąsiadującymi światami składającymi się na Mushroom World. Każdemu z nich została skradziona magiczna różdżka i zostali zmienieni w zwierzęta przez Koopalings. Zadaniem braci Mario jest odzyskać różdżki i zmienić króli z powrotem w ludzi. Na końcu siódmego świata okazuje się, że atak na Mushroom World został przeprowadzony po to, by odsunąć braci Mario od Księżniczki Peach, umożliwiając Bowserowi porwanie jej. W ostatnim, ósmym świecie gracz ma za zadanie uratować księżniczkę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]