Super Mario Land

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Super Mario Land
ilustracja
Producent Nintendo
Wydawca Nintendo
Data wydania Japonia: 21 kwietnia 1989
Stany Zjednoczone: 31 lipca 1989
Europa: 28 września 1990
Tryby gry gra jednoosobowa
Język angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma Game Boy
Nośniki kartridż

Super Mario Land – jedna z pierwszych gier na konsolę Game Boy, wydana w 1989 roku. Pierwszy egzemplarz gry został sprzedany w Japonii 21 kwietnia 1989 roku.

Bohaterem gry jest hydraulik Mario. Ma za zadanie odnaleźć Księżniczkę Daisy (w jęz. ang. Princess Daisy). Gdy dotrze do pierwszego, drugiego lub trzeciego zamku, zamienia się ona w potwora. Po pokonaniu Tatangi (bossa w ostatnim, czwartym świecie) zostaje ona na zawsze w zwykłej postaci. Gra dzieli się na cztery światy:

  • Świat 1 – Birabuto Kingdom
  • Świat 2 – Muda Kingdom
  • Świat 3 – Easton Kingdom
  • Świat 4 – Chai Kingdom

Świat pierwszy ma najniższy stopień trudności. Tło jest podobne do egipskich piramid. Bossem na tym świecie jest King Totomesu. Jest to lew, który zieje ogniem.

Drugi świat jest nieco trudniejszy, przypomina wodne miasto. Na tym świecie rządzi Dragonzamazu. To wielki konik morski, który strzela ognistymi kulkami.

Trzeci świat jest zdecydowanie trudniejszy do przejścia. Tło jest podobne do Wyspy Wielkanocnej. Królem jest Hiyoihoi. Wygląda jak głowa z jednego z pomników na Wyspach Wielkanocnych.

Ostatni, czwarty świat jest najtrudniejszym światem. Przypomina widoki z Dalekiego Wschodu. Pierwszy boss - Biokinton, po nim ostatni boss w grze - Tatanga the Mysterious Spaceman. Po pokonaniu Tatangi następuje zakończenie i otrzymujemy możliwość gry w Hard Mode. W Hard Mode zaszło parę zmian - niektórzy wrogowie występują w innych poziomach, wrogów jest więcej niż poprzednio. Po przejściu Hard Mode możemy wybrać poziom.

Muzyka do gry została skomponowana przez Hirokazu "Hip" Tanaka

Wydanie gry[edytuj | edytuj kod]

Wersja językowa Tytuł wersji językowej Pierwsze wydania Ograniczenia wiekowe Kod seryjny
Stany Zjednoczone Amerykańska Super Mario Land sierpień 1989 ESRB: NR (Not Rated) DMG-ML-USA
Unia Europejska Europejska Super Mario Land 28 sierpnia 1990 DMG-ML-EUR
Japonia Japońska スーパーマリオランド
(Super Mario Land)
21 kwietnia 1989 DMG-ML-JPN