Super Meat Boy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Super Meat Boy
Producent Team Meat
Dystrybutor Steam, Direct2Drive
Projektant Edmund McMillen
Tommy Refenes
Kompozytor Danny Baranowsky
Silnik Tommunism Engine
Data wydania Xbox Live Arcade
20 października 2010[1]
Windows
30 listopada 2010 (Steam)[2]
2 grudnia 2010 (Direct2Drive)[3]
Mac
Q1/Q2 2011
Wii
Anulowana[4]
Gatunek Gra platformowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Xbox Live Arcade, Windows, OS X, Linux
Wymagania

Windows XP/Vista/7; procesor 1.4GHz lub szybszy; 1gb RAM; 300mb powierzchni dyskowej; DirectX 9.0c

Kontrolery klawiatura, gamepad

Super Meat Boygra platformowa stworzona przez Team Meat. Jest bezpośrednim następcą, stworzonej w technologii Flash gry Meat Boy (Meat Boy została stworzone przez Edmunda McMillena i Jonathana McEntee i została udostępniona na stronie internetowej Newgrounds w listopadzie 2008). Super Meat Boy został wydany w Xbox Live Arcade 20 listopada 2010 i na Windows 1 grudnia 2010. W produkcji są wersje na systemy Mac OS i Linux. W planach była również wersja na konsolę Wii, lecz została anulowana.

Mechanika rozgrywki mieści się w standardzie gier platformowych, opiera się na sterowaniu postacią nazwaną Meat Boy i unikaniu przeszkód; od pozostałych gier tego typu odróżnia ją przede wszystkim bardzo dokładna kontrola nad postacią, co umożliwiło twórcom gry osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu trudności, który stał się znakiem rozpoznawczym gry i został uhonorowany nagrodą Najtrudniejszej Gry (ang. Most Challenging Game) 2010 roku przez serwis IGN.

Gra zyskała olbrzymie uznanie wśród krytyków. Wersja na konsolę Xbox 360 uzyskała średnią liczbę punktów 90/100 w serwisie Metacritic i 90,42% w serwisie GameRankings. Podobne oceny uzyskała wersja PC. Recenzenci szczególnie wysoko ocenili oprawę dźwiękową i graficzną, bardzo wysokie oceny uzyskała również sama mechanika gry. Niektórzy krytycy zwrócili jednak uwagę na bardzo wysoki poziom trudności gry.

Przedstawiciele firmy Team Meat, poinformowali graczy, iż Super Meat Boy z dniem 7 kwietnia 2011 roku osiągnęło 600 tysięcy sprzedanych egzemplarzy[5].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W grze gracz wciela się w małego, pozbawionego skóry, sześciennego chłopca o imieniu Meat Boy, który musi uratować swą dziewczynę, Bandage Girl, z rąk złego Doktora Fetusa. Gracz musi przeprowadzić Meat Boya do końca poziomu, biegając, skacząc i korzystając z umiejętności chwilowego przyklejania się do ścian. Należy przy tym unikać pił, soli i innych niosących szybką śmierć obiektów. Sposób rozgrywki można porównać do wielu tradycyjnych platformówek takich jak Mega Man, czy Super Mario Bros, wymagających od gracza precyzyjnego sterowania. Gra zawiera około 350 poziomów podzielonych na kilka rozdziałów[6]. Poziomy w danym rozdziale można przechodzić w dowolnej kolejności, ale aby móc walczyć z finałowym przeciwnikiem i przejść do następnego rozdziału należy ukończyć odpowiednią minimalną liczbę poziomów w danym rozdziale[7].

Ukończenie poziomu poniżej pewnego, z góry określonego czasu, jest nagradzane oceną A+ i dostępem do znacznie trudniejszej "ciemnej" wersji danego poziomu. Oprócz tego w niektórych poziomach można odnaleźć tajne przejścia do poziomów stylizowanych na gry z lat 80. i 90. XX wieku. Przejście niektórych z nich daje dostęp do postaci z innych gier[8]. Kolejne postacie można również odblokować zbierając porozrzucane po poziomach bandaże. Po ukończeniu poziomu gracz ma możliwość obejrzenia i zapisania powtórki z całego poziomu, na którym wszystkie jego "wcielenia" jednocześnie przebywają poziom ginąc, aż pozostanie tylko to jedno, które ukończyło poziom[9].

Wersja z Xbox Live Arcade umożliwia odblokowanie trybu "Teh Internets", w którym za darmo będą udostępniane nowe poziomy (poziomy te sa też dostępne w wersji na komputery osobiste w trybie devmode[10]). Do gry dołączono również w pełni funkcjonalny edytor poziomów, z możliwością przesyłania i udostępniania zarówno poziomów i rozdziałów stworzonych przez siebie.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Oprócz Meat Boya gracz może się wcielić w postacie z innych gier, z których każda ma pewne właściwe sobie umiejętności. W kwietniu 2009 Team Meat ogłosiła, że pierwszą postacią, którą będzie można odblokować będzie Tim, bohater gry Braid[11]. Kolejnym bohaterem jest Commander Video, postać z serii gier Bit.Trip i Alien Hominid[12][13]. W grze znajdą się również Flywrench i Ogmo z serii gier Jumper.

Każda z postaci ma inne umiejętności, na przykład Commander Video może przez chwilę unosić się w powietrzu. Bohaterów można odblokować na dwa sposoby. Pierwszy polega na zdobyciu odpowiedniej liczby bandaży porozrzucanych w różnych poziomach, przy czym niektóre bandaże można zdobyć tylko przy użyciu odblokowanej wcześniej postaci, inne zaś wymagają przejścia ukrytych poziomów (tzw. Warp Zone). Niektóre poziomy, takie jak poziomy bossów, nie umożliwiają gry postaciami dodatkowymi[14].

Postać Xbox Live Arcade Windows/Mac OS X Pochodzenie
Meat Boy[15] link= T link= T Meat Boy
Bandage Girl link= T link= T Meat Boy
Brownie[16] link= T link= T Super Meat Boy
Commander Video link= T link= T Bit.Trip
Flywrench link= T link= T Flywrench
Jill link= T link= T Mighty Jill Off
Ogmo link= T link= T Jumper
The Kid link= T link= T I Wanna Be the Guy
Meat Ninja link= T link= T Super Meat Boy
Alien Hominid link= T link= N Alien Hominid
Gish link= T link= N Gish
Pink Knight link= T link= N Castle Crashers
Tim link= T link= N Braid
Spelunky link= T link= N Spelunky
The Ninja link= T link= N N+
Captain Viridian link= N link= T VVVVVV
Goo Ball[16] link= N link= T World of Goo
Headcrab[17] link= N link= T Half-Life
Josef link= N link= T Machinarium
Naija link= N link= T Aquaria
Runman link= N link= T Runman
Steve link= N link= T Minecraft
Tofu Boy[16] link= N link= T Super Tofu Boy

Przypisy

 1. Super Meat Boy – xbox.com.
 2. Super Meat Boy on Steam.
 3. Super Meat Boy Download.
 4. http://twitter.com/#!/SuperMeatBoy/status/18065209377685504
 5. Super Meat Boy – 600 tysięcy egzemplarzy znalazło nabywców – GAMERiddles.com
 6. Nathan Meunier: Indie Queue: Meat Boy Gets Supersized. 2009-04-05.
 7. Exclusive Meaty Commentary. 2010-10-04.
 8. Matt Casamassina: Super Meat Boy's Hidden Depth. 2009-10-14.
 9. bluebaby: Super Meat Boy coming to Steam!. 2009-09-29.
 10. Playing Teh Internets levels?. 2010-12-09.
 11. Ryan Davis: Super Meat Boy/Braid Crossover Event!. 2009-04-29.
 12. Richard Mitchell: Super Meat Boy Review. 2010-10-06.
 13. Twiter / @Team Meat. 2010-11-07.  Cytat: Its official! The Machinarium Robot (Josef) will be replacing Alien Hominid in the Pc Version of Super Meat Boy!
 14. Edmund McMillen: Character roster update!. 2010-09-18.
 15. Postać dostępna w kilku odmianach
 16. 16,0 16,1 16,2 Można odblokować wpisując kod
 17. Dostępne wyłącznie w systemie Steam

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]