Super Smash Bros. Ultimate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Super Smash Bros. Ultimate
大乱闘スマッシュブラザーズ SPECIAL
Logo gry
Logo gry
Producent Bandai Namco Studios

Sora Ltd.

Wydawca Nintendo
Dystrybutor Nintendo
Seria gier Super Smash Bros.
Projektant Masahiro Sakurai
Format obrazu 16:9
Data wydania 7 grudnia 2018[1]
Gatunek bijatyka
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: E10+

PEGI: 12

Język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, holenderski, włoski, rosyjski, japoński, chiński, koreański[2]
Wymagania sprzętowe
Platforma Nintendo Switch
Nośniki kartridż Nintendo Switch
Kontrolery GameCube Controller,

Nintendo Switch Pro Controller, Nintendo Switch Joy-Con

Poprzednik Super Smash Bros. for Wii U
Strona internetowa

Super Smash Bros. Ultimategra komputerowa z serii Super Smash Bros. wyprodukowana przez Bandai Namco Studios oraz Sora Ltd. i wydana przez Nintendo na konsolę Nintendo Switch. Gra jest piątą częścią serii po Super Smash Bros. for Wii U oraz Super Smash Bros. for 3DS. Celem graczy jest atakowanie przeciwników, tak aby wyrzucić ich poza arenę. Gra zawiera wiele trybów rozgrywki, w tym kampanię dla jednego gracza[3] oraz tryby wieloosobowe. Ultimate oferuje wszystkie postacie z każdej poprzedniej części serii, wliczając wielu bohaterów stworzonych przez Nintendo oraz inne studia, dodano też kilku nowych bohaterów.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

W grze w dniu premiery można znaleźć 74 postacie, w tym zaledwie 8 będziemy posiadać na początku, ponieważ każdą kolejną postać będzie należało odblokować. Ponadto zapowiedziano jedną dodatkową postać dla osób które zakupią grę oraz aktywują należne im punkty na stronie Nintendo przed 31 stycznia 2019[4]. Zapowiedziano także, że 5 postaci zostanie wydane później do lutego 2020 roku w formie płatnych dodatków. Postacie które są inną osobą, ale mają te same lub podobne umiejętności jest nazywana mianem echo fighter co oznacza, że całkowicie unikalnych postaci będzie 69.

Postacie dostępne w płatnych dodatkach[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym dodatkowym wojownikiem był Piranha Plant który był dostępny dla osób które kupiły grę przed 31 stycznia 2019 i aktywowały należne im punkty w sklepie Nintendo. Obecnie Piranha Plant dostępny jest jako osobny płatny dodatek. Ponadto zapowiedziano jeszcze inne 5 postaci które będą dostępne osobno lub w zestawie Fighter Pass za odpowiednią opłatą, zapowiedziano, że wszystkie zostaną wydane do lutego 2020 roku. Pierwszą z nich zapowiedziano na gali The Game Awards 2018.[5]Jest nim Joker z gry Persona 5 który został dodany do gry 18 kwietnia 2019 roku wraz z innymi dodatkami i przedmiotami w grze[6]. Podczas targów E3 dnia 11 czerwca 2019 roku na konferencji Nintendo pokazało dwie kolejne postacie którymi są: The Hero który jest postacią mającą różne warianty będącymi innymi postaciami z różnych części serii Dragon Quest, drugą postacią okazał się być duet Banjo-Kazooie z serii gier o tej samej nazwie[7]. Dnia 31 lipca 2019 roku postać Hero został dodana do gry wraz z innymi treściami dotyczącymi tej postaci[8].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W grę może grać razem aż do 8 graczy na jednej planszy. Każdy gracz ma swój procentowy miernik który zwiększa się za każdymi odniesionymi obrażeniami, im więcej procent tym łatwiej jest tę osobę wyrzucić poza arenę. W bitwach można skonfigurować jeden z trzech sposobów na wygraną: czasowa, gdzie gracze muszą wygrać poprzez zdobycie jak największej ilości punktów w wyznaczonym czasie, tryb Stock, polega na tym, że każdy gracz ma wyznaczoną ilość żyć i gra kończy się dopiero gdy jedna osoba zostanie na arenie z co najmniej jednym życiem, oraz tryb Stamina w którym każdy z graczy ma określoną ilość punktów zdrowia, więc przeciwnicy muszą obniżyć je do zera. Gracze mogą dostosowywać zasady gry do swoich upodobań oraz mają możliwość zapisania ich jako szablonu.

Gracze w czasie gry mogą zdobywać różne przedmioty które mogą pomóc w atakowaniu wroga lub wzmacniać ich akcje. Można napotkać na takie przedmioty jak: Pokeballe z których można przyzwać losowego Pokémona który stanie u naszego boku do walki lub tzw. Assist Trophies które przywołują inne losowe niegrywalne postacie z różnych innych gier komputerowych. Takich pomocników można także zbić z mapy co sprawia, że przeciwnik może się wzbogacić o punkt. Każda postać posiada swój specjalny atak specjalny nazywany Final Smash który może zostać aktywowany poprzez zniszczenie kuli Smash Ball lub w alternatywnym ustawieniu gry naładować pasek, a potem stojąc w miejscu wcisnąć przycisk od ataku specjalnego. Każdy z przedmiotów może zostać wyłączony w ustawieniach gry. W grze znajdować się będą 103 mapy które mają dodatkowo dwie formy: Battliefield i Omega, a także można na nich wyłączyć utrudnienia które mogą się pojawiać losowo na danej planszy[9]. W tej odsłonie została wprowadzona opcja nazwana Stage Morph która polega na wybraniu dwóch map przed rozpoczęciem rozgrywki, po czym w trakcie gry może zajść przemiana mapy z pierwszej na drugą[10].

Oprócz powracających trybów takich jak: Classic oraz Special Smash pojawiły się nowe tryby takie jak Smashdown gdzie każdy bohater może być zagrany tylko raz, Squad Strike gdzie gracze walczą w drużynach złożonych z różnych bohaterów oraz tryb Tournament w którym maksymalnie 32 graczy może zagrać w turnieju w którym mecze ustawiane są według generowanej rozpiski[11]. Kolejnym trybem będzie tryb Spirits który będzie zastępował trofea do kolekcjonowania z poprzednich gier. W tym trybie pojawia się wiele postaci z innych gier reprezentowane jako dusze które po przyłączeniu do grywalnego bohatera wzmacniają jego statystyki lub właściwości, można w nim walczyć z przeciwnikami kierowanych przez sztuczną inteligencję lub z innymi graczami aby zdobyć nowe dusze. Mechaniki z tego trybu zostały użyte w trybie przygodowym dla jednego gracza o nazwie World of Light gdzie gracz będzie poruszać sterowniki po świecie w celu ratowania bohaterów i dusz[12].

Gra będzie wspierać także grę wieloosobową na jednej konsoli, grę lokalną bezprzewodową na kilku konsolach oraz tryb online używając sieci Wi-Fi lub LAN. Poprzez pokonywanie innych graczy możemy zdobywać ich odznaki z nazwą gracza które można wymieniać za walutę dostępną w grze. Walutę w grze można przeznaczyć na kupno nowych dusz, muzyki oraz ubrania dla Mii Fighterów. Gra oprócz zwykłych kontrolerów dla Nintendo Switch będzie także obsługiwać kontrolery od konsoli GameCube które będzie można podłączyć do konsoli za pomocą specjalnego adaptera na USB[13]. Gra tak jak poprzednia gra z serii obsługiwać będzie także figurki Amiibo które można zeskanować do gry za pomocą czytnika NFC co daje graczowi możliwość rozwijania zeskanowanej postaci by stawała się coraz silniejszym przeciwnikiem[13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Super Smash Bros. Ultimate Switch | GRYOnline.pl, www.gry-online.pl [dostęp 2018-11-12].
 2. Super Smash Bros. Ultimate | Nintendo Switch | Games | Nintendo, www.nintendo.co.uk [dostęp 2018-11-12].
 3. Nintendo Direct – 11.01.2018, www.nintendo.com [dostęp 2018-11-12].
 4. Super Smash Bros. Ultimate, Nintendo of Europe GmbH [dostęp 2018-11-12] (ang.).
 5. Super Smash Bros. Ultimate: Persona 5 Joker Fighter Reveal Trailer. IGN
 6. How to Update Super Smash Bros. Ultimate | Nintendo Switch | Nintendo Support, en-americas-support.nintendo.com [dostęp 2019-05-21].
 7. Nintendo Direct for E3 2019. Nintendo 2019-06-11.
 8. Software update available: Ver. 4.0.0 – Super Smash Bros. Ultimate, www-aaaba-lp1-hac.cdn.nintendo.net [dostęp 2019-08-01].
 9. Super Smash Bros. Ultimate [dostęp 2018-11-13] (ang.).
 10. Super Smash Bros. Ultimate will include 103 stages, stage morph feature, „Polygon” [dostęp 2018-11-13].
 11. Super Smash Bros. Ultimate features some new gameplay modes, „Polygon” [dostęp 2018-11-16].
 12. Super Smash Bros. Ultimate’s Spirits Mode adds tons more characters to the game, „Polygon” [dostęp 2018-11-16].
 13. a b Super Smash Bros. Ultimate will support GameCube controllers, amiibo, „Polygon” [dostęp 2018-11-16].