Superkwęk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Superkwęk (oryg. Paperinik, ang. Duck Avenger, dosł. Kaczy Mściciel) – drugie wcielenie Kaczora Donalda, fikcyjnej postaci z disneyowskiego uniwersum. Debiut postaci nastąpił w 1969 roku, w komiksie Paperinik il diabolico vendicatore. Scenariusz do niego napisali Elisa Penna i Guido Martina, natomiast rysunki wykonał Giovan Battista Carpi.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Superkwęk to bohater, broniący mieszkańców Kaczogrodu przed przestępcami, często współpracujący z policją. Lenistwo i ciągłe drzemki Donalda znajdują tu wytłumaczenie w nocnej pracy w charakterze superbohatera. Prawdziwa tożsamość Superkwęka jest tajemnicą; Donald chroniąc swoją podwójną tożsamość, nazywa go swoim przyjacielem, prawdę znał jedynie Diodak, przyjaciel Donalda i zarazem wynalazca, który konstruuje dla niego urządzenia do walki z przestępczością. Nie jest to jednak regułą: w niektórych komiksach Diodak nie zna sekretnej tożsamości Superkwęka i po wykonaniu swoich zadań dla niego wykonanych zażywa tabletki na zapomnienie nazwane CUK-KASY (seria GIGANT 1999r.), które należą do jednych w wielu patentów Diodaka.

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

Według komiksów[1] Donald zaczął być Superkwękiem, gdy odziedziczył Różaną Willę, dawną siedzibę Kwantomasa, legendarnego kaczogrodzkiego złodzieja-dżentelmena, który okradał bogatych mieszkańców miasta (w czym był podobny do Robin Hooda). W rzeczywistości prawowitym spadkobiercą miał być jego kuzyn Goguś Kwabotyn. Po przybyciu do zrujnowanej posiadłości kaczor odnalazł w fotelu przebranie Kwantomasa oraz list do osoby, która miała go odnaleźć. Za namową kaczor postanowił zostać superbohaterem o imieniu Superkwęk - jednak w przeciwieństwie do Kwantomasa postanowił chronić porządku w mieście, a nie zostać grabieżcą. Jego pierwszą "misją" było zemszczenie się na jego wujku Sknerusie McKwaczu oraz na Gogusiu. Opis jak Donald stał się Superkwękiem w polskim przekładzie znajduje się w tomie "Bohater z rezerwy".

Gadżety Superkwęka[edytuj | edytuj kod]

Do walki z przestępczością bohater używa elektronicznych urządzeń skonstruowanych przez Diodaka. Zwykle są to laserowe pistolety o różnym działaniu: rozweselającym, roztkliwiającym, skaczącym, katarowym itd. Żółta klamra na pasku służy mu do przechowywania sznura bądź sprężynowej metalowej pięści; peleryna amortyzuje uderzenia i jest miejscem przechowywania płytki, która pozwala na modyfikowanie dowolnego systemu informatycznego. W butach Superkwęka ukryte są zwykle małe rakiety bądź śmigła, umożliwiające latanie, a także mechanizm pozwalający na dalekie skoki. W duńskich komiksach Superkwęk nosi też na jednej ręce elektroniczną rękawicę, która umożliwia mu potężne ciosy, służy też jako magazynek dla jego broni. Superkwęk używa "służbowo" Trzystatrzynastki, samochodu Donalda. Jednakże gdy w nocy staje się wehikułem superbohatera, ulega pewnym zmianom. W swoim systemie ma wbudowane opcje latania, funkcja promieni laserowych itp. Także numer rejestracyjny zostaje zamieniony na "X" za pomocą specjalnego pilota[2].

Dbając o swoją sekretną tożsamość, Superkwęk udając się na kolejne misje, zastępuje Donalda robotem metalowym, lub dmuchanym z nagranym głosem.

Wrogowie Superkwęka[edytuj | edytuj kod]

Największymi wrogami bohatera są:

Nazwa postaci Data debiutu Komiks, w którym zadebiutowała Pierwszy komiks z postacią w Polsce Twórca Opis
Lola Kwak 01.09.1996 Paperinik e gli infallibili oroscopi (pl. Wróżka nieprawdę ci powie, Gigant Poleca 51) Paperinik e l'indimenticabile Aida (pl. Heros w operze, Komiks Gigant 8/98) Bruno Sarda Lola Kwak jest kaczką-złodziejką. Nosi długie, czarne włosy, w zależności od sytuacji pojawia się w różnym stroju. Superkwęk zawsze ją łapie, ale pozwala jej uciec, ponieważ ukradkiem podkochuje się w niej.
Spektrus 07.01.1990 Alla ricerca della pietra zodiacale (pl. Poszukiwacze zodiakalnego kamienia: Iluzjonista kryminalista, MegaGiga 28) Paperinik e l'inoffensivo Spectrus (pl. Siła spojrzenia, Komiks Gigant 12/98) Bruno Sarda Złodziej-hipnotyzer. Ubrany jest w strój diabła, ma także twarz pomalowaną na biało. Stworzył armię robotów, wzorowanych na sobie.
Bracia Be[3] 08.04.1973 Il segreto del totem decapitato (pl. Syn Słońca, Donald i spółka 12)[4] Paperinik in... Guardie e ladri (pl. Policjanci i złodzieje, Komiks Gigant 1997-03) Guido Martina Bracia Be to organizacja przestępcza, w której skład wchodzą kuzyni lub bracia. Najczęstszym celem ich ataków jest Skarbiec Sknerusa McKwacza, często walczą też z Superkwękiem.
Inquinator 06.01.1991 Paperinik contro Inquinator Paperinik e la corsa contro il tempo (pl. Wyścig z czasem, MegaGiga 4)[5] Giorgio Pezzin Złodziej, który używa śmieci i różnych chemikaliów jako broni.
Elektron 01.02.1997 Paperinik senza scampo (pl. Łowca cyborgów, Komiks Gigant 6/98) Paperinik senza scampo (pl. Łowca cyborgów, Komiks Gigant 6/98) Carlo Panaro Robot, stworzony przez naukowca na swoje podobieństwo. Chce zaludnić Ziemię cyborgami, co spowodowałoby wyginięcie ludzi.
Kameleon 01.10.1997 Paperinik e il grande trasformista Paperinik e il ritorno del trasformista (pl. Kameleon kontratakuje, Gigant Poleca 69) Sergio Tulipano Przestępca, który potrafi przybrać twarz każdego.
Profesor Terror 01.05.1995 Paperinik e la concorrenza super-eroica Paperinik getta la maschera (pl. W masce i bez maski, Gigant Poleca 70) Giorgio Pezzin Złodziej, który kradnie ważne dla Kaczogrodu symbole.
Centuś Skrupulatny 15.09.1991 Paperinik e l'implacabile Scassonio Strarompi (pl. Nieubłagany mściciel, Donald i Spółka 16) Paperinik e l'implacabile Scassonio Strarompi (pl. Nieubłagany mściciel, Donald i Spółka 16) Manuela Marinato Kaczogrodzki księgowy, który uważa, że Superkwęk jest przeceniony, a jego zasługi wyolbrzymione.
Superzłodziej 1.01.1996 Paperinik contro Ladrik (pl. Heros kontra złodziej, Gigant Poleca 60) Paperinik contro Ladrik (pl. Heros kontra złodziej, Gigant Poleca 60) Fabio Michelini Genialny włamywacz, który chce pokonywać wszelkie bariery na drodze do celu, w tym Superkwęka. Nie zabiera jednak swoich łupów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia jest pokazana w dwóch komiksach: pierwszym z Superkwękiem oraz z komiksie The Legacy (pl. Narodziny herosa), wydanym w 57 tomie pisma Gigant Poleca
  2. Przebieg przemiany widać w komiksie Paperinik e l'invasione mascherata (pl. Maksymalna maskarada, Gigant Poleca 50)
  3. Dotyczy tylko komiksów, w których Bracia Be wystąpili jako wrogowie Superkwęka
  4. W Polsce wydano tylko pierwszą część tego komiksu, w której nie występują Bracia Be, a Superkwęk tylko w jednym kadrze
  5. Występuje jedynie w jednym kadrze