Superman: Czerwony Syn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Superman: Czerwony Syn (ang. Superman: Red Son) – amerykański komiks autorstwa Marka Millara (scenariusz) oraz Dave’a Johnsona, Kiliana Plunketta i Andrew Robinsona (rysownicy), wydany przez DC Comics w 2003 roku, a po polsku przez Egmont Polska w 2015 roku. Opublikowany pierwotnie jako trzyczęściowa miniseria w ramach cyklu Elseworlds (Inne światy), a potem w wydaniu zbiorczym, komiks odpowiada na pytanie „Co by było, gdyby Superman jako dziecko wylądował w ZSRR?”[1][2][3]. Składa się z trzech części: Początki, Dominacja i Zmierzch.

W 2004 roku Superman: Czerwony Syn został nominowany do Nagrody Eisnera w kategorii „Najlepsza miniseria”.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Czerwony Syn: Początki[edytuj | edytuj kod]

W 1950 roku Amerykanie dowiadują się o istnieniu pochodzącego z kosmosu mężczyzny, obdarzonego nadzwyczajnymi umiejętnościami (super-wzrok, niezwykle wyczulony słuch, umiejętność latania itp.) i stojącego po stronie Sowietów. Propaganda radziecka określa go jako nieznanego gościa z innego świata, mogącego zmieniać bieg rzek, giąć stal gołymi rękoma; czempiona pracy powszechnej, walczącego w niekończącej się bitwie za Stalina, socjalizm i ekspansję Układu Warszawskiego.

Władze amerykańskie, na czele z prezydentem Eisenhowerem, zdają sobie sprawę, że zimna wojna może zakończyć się wygraną ZSRR; zwracają się o pomoc do najinteligentniejszego z żyjących, doktora Lexa Luthora ze S.T.A.R. Labs.

W międzyczasie władze radzieckie organizują w Moskwie obchody Dnia Supermana; na wydanym w jego ramach balu główny bohater poznaje córkę Hippolity, królowej Themiscyry, Dianę.

W tym czasie Piotr Roslow, szef NKWD (a zarazem nieślubny syn Stalina), niezaproszony na bal, wyjeżdża do rodzinnej wsi, by tam popełnić samobójstwo. Superman dzięki swojemu wzrokowi odnajduje go i wciąga w rozmowę, z której wynika, że Roslow po zamordowaniu rodziców pewnego chłopca (za rozpowszechnianie przez nich ulotek nawołujących do bojkotu Dnia Supermana) zdał sobie sprawę, jak straszliwą pracę w wykonuje, co w połączeniu z brakiem możliwości awansu i akceptacji ze strony ojca popchnęło go do próby samobójczej. Superman ratuje mu życie, po czym leci do Moskwy - zobaczył tam bowiem umierającego Stalina. Po przybyciu na miejsce stwierdza zatrucie cyjankiem, ale nie udaje mu się uratować dyktatora.

Wkrótce potem Lex Luthor przedstawia władzom USA kopię Supermana o imieniu Bizarro, stworzoną na podstawie zebranej przez doktora wiedzy o Człowieku ze Stali. Bizarro i towarzysząca mu łódź podwodna spotykają się z Supermanem u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Przypadkowo odpalona z pokładu statku rakieta trafia w Londyn, zabijając i raniąc wiele osób. Bizarro ginie, powstrzymując świat od drugiej, podobnej w skutkach eksplozji. Luthor niszczy wszelkie dane, dotyczące kopii Supermana.

Po śmierci Stalina rozpoczynają się zakulisowe rozgrywki, dotyczące przejęcia władzy w ZSRR. Najczęściej wymieniane jest nazwisko Supermana, który początkowo nie chce angażować się w politykę, ale zetknąwszy się z nędzą przeciętnych mieszkańców Związku Radzieckiego, zmienia zdanie.

Czerwony Syn: Dominacja[edytuj | edytuj kod]

Rok 1978. Superman jest przywódcą Związku Radzieckiego, który objął swoim zasięgiem cały świat, z wyjątkiem Chile i Stanów Zjednoczonych. USA, od czasów zamachu z 1963, w którym zginął prezydent Richard Nixon (zastąpiony potem przez Johna F. Kennedy’ego), znajdują się na krawędzi zapaści: szesnaście stanów, na czele z Georgią, ogłosiło niepodległość. We wszystkich państwach należących do Układu Warszawskiego wyeliminowano biedę, chorobę i nieposłuszeństwo wobec Partii (oporni są poddawani lobotomii i przekształcani w Roboty Supermana, wierne sługi systemu). Wszystkich wrogów Supermana, jakich tylko zdołał stworzyć Lex Luthor i CIA, unieszkodliwiono i umieszczono w Muzeum Supermana.

Na Ziemi pojawia się Brainiac; w ramach gromadzenia informacji o obcych kulturach zmniejsza Stalingrad i umieszcza go w szklanej butelce. Superman mimo wysiłków nie jest w stanie znaleźć sposobu na przywrócenie miasta do naturalnych rozmiarów.

Grupa Amerykanów (na czele z Luthorem) i Sowietów (na czele z Roslowem) planuje wyeliminować Supermana, obawiając się dalekosiężnych skutków jego, mogącej trwać wiecznie, dyktatury. Usiłują także nawiązać współpracę z największym przeciwnikiem Supermana, anarchistą Batmanem (synem rodziców, zamordowanych osobiście przez Roslowa).

Batman zaczyna działać: więzi Dianę (ambasador pokoju i najbliższą współpracownicę Supermana) na Syberii i używa jej jako przynęty, która ma wciągnąć Supermana w pułapkę. W warunkach, podobnych do tych, w których zginęła ojczysta planeta Człowieka ze Stali, jego zdolności osłabły do tego stopnia, że Batman bez większych problemów pokonał go i zamknął w podziemiach łagru. Tylko dzięki poświęceniu Diany Superman wydostał się z zamknięcia. W tej sytuacji Batman, nie chcąc stać się jego niewolnikiem, popełnił samobójstwo, wcześniej informując Człowieka ze Stali, że zdradził go Roslow. Superman czyni z Piotra swojego Robota.

W tym czasie w USA prezydent Kennedy odwiedza bazę wojskową w Nowym Meksyku, gdzie Luthor prezentuje mu znalezisko z 1947 roku: statek kosmiczny, należący do kosmicznej policji, na pokładzie którego znajdują się przedmioty (pierścień i latarnia), mogące posłużyć do pokonania Supermana.

Czerwony Syn: Zmierzch[edytuj | edytuj kod]

Rok 2001. Lex Luthor zostaje prezydentem USA, ostatniego państwa opierającego się władzy Supermana i jego najbliższego doradcy, Brainiaca. Przeczuwając, że ostatnim krokiem na drodze do zrealizowania ich utopii będzie inwazja na Stany Zjednoczone, Luthor decyduje się na użycie mocy pierścienia: jedyną osobą, która jest w stanie w pełni wykorzystać jego możliwości, jest pułkownik Hal Jordan; on też poprowadzi atak wojsk wyposażonych w kopie pierścienia. Kolejnym atutem jest wsparcie oddziałów Amazonek z Themiscyry. Sam Luthor udaje się do Pałacu Zimowego (położonej na Syberii siedziby Supermana), by osobiście rozprawić się z Supermanem, ale zostaje obezwładniony przez Brainiaca.

Superman leci do USA, po drodze neutralizując oddziały Jordana i Amazonek. Przed Białym Domem spotyka Lois Luthor i odczytuje przechowywany przez nią list, którego treść (stworzona przez jej męża) miała doprowadzić Supermana do załamania: Why don't just put the WHOLE WORLD in a BOTTLE, Superman?

W tym momencie pojawia się statek Brainiaca: Superman nakazuje mu przerwać wszystkie działania wojenne, ale on sprzeciwia się temu i obezwładnia Człowieka ze Stali, by następnie wyjawić mu, że był tylko narzędziem jego planów, zakładających poddanie Brainiacowi całego Wszechświata.

Ratunek nadchodzi z zupełnie nieoczekiwanej strony: Lex Luthor, uwięziony we wnętrzu statku, uwolnił się i odłączył zasilanie Brainiaca. Kiedy uruchomił się mechanizm autodestrukcji, Superman odleciał ze statkiem na granice Układu Słonecznego, gdzie miała miejsce potężna eksplozja.

Lex Luthor, w 2004 roku ponownie wybrany na prezydenta USA, połączył własne pomysły z tymi, których autorami byli Superman i Brainiac, i wykorzystał wyniki dla dobra całego świata: ludzkość skolonizowała Układ Słoneczny, wyeliminowała wszelkie choroby (długość ludzkiego życia wynosiła około 800 lat), powołano także rząd światowy.

Lex Luthor żył prawie dwa tysiące lat; został pochowany w Metropolis, przemianowanym (na jego cześć) na Lexor. Jego potomkowie wpływali na losy Ziemi przez miliardy lat; ostatecznie, kiedy Ziemia stanęła u progu zagłady, ostatni z nich, Jor-El, chcąc ratować swojego syna przed śmiercią, wysłał go w pojeździe kosmicznym w przeszłość - w rok 1938...

Bohaterowie historyczni[edytuj | edytuj kod]

  • Dwight Eisenhower - 34. prezydent USA. W specjalnym orędziu informuje Amerykanów o istnieniu Supermana.
  • Józef Stalin - dyktator Związku Radzieckiego. Został otruty na zlecenie swojego nieślubnego syna, Piotra Roslowa, ponieważ ten miał mu za złe faworyzowanie Supermana.
  • Richard Nixon - w wyborach z 1960 roku wybrany na 35. prezydenta USA. Trzy lata później zginął w zamachu.
  • John F. Kennedy - 36. prezydent USA, piastujący to stanowisko po śmierci Nixona. Po rozwodzie z Jacqueline Kennedy Onassis ożenił się z Marilyn Monroe.
  • Tony Benn - pojawia się na urządzonym w Moskwie przyjęciu z okazji urodzin Supermana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]