Supermoto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pokonywanie zakrętu z tzw. "powerslide"

Supermoto (inne nazwy: Supermotard, SM) - rodzaj sportu motocyklowego łączący cechy wyścigów motocrossowych i drogowych, odbywających się na obu rodzajach nawierzchni na dostosowanych w tych celach torach motocyklowych i kartingowych. Jest to również nazwa klasy motocykli szosowych opartych na konstrukcji motocykli terenowych.

W Polsce odbywają się wyścigi organizowane przez Polski Związek Motorowy. Zawody są bardzo widowiskowe. Motocykle wchodzą w zakręty pod bardzo dużym kątem, a podczas rywalizacji dochodzi do upadków.

Motocykle supermoto są fabrycznie lub indywidualnie modyfikowanymi motocyklami typu Enduro lub Cross. Główna różnica polega na zastosowaniu "małych kół" o średnicy 17 cali lub 16,5 cali, z szerokimi oponami z drogowych motocykli sportowych, poprawie układu hamulcowego i zmiany ustawień zawieszeń. Strój zawodników wygląda podobnie jak w motocrossie, lecz zamiast tekstylnych ubrań jest stosowany skórzany kombinezon.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Produkcja motocykli Supermoto zaczęła się we Włoszech na przełomie lat '80 i '90 od motocykli typu Dual-sport z kołami 17-calowymi. Największy udział w rozwoju motocykli Supermoto wniosły firmy KTM, Husqvarna, Husaberg i TM Racing, które obecnie prowadzą w wyścigach w klasyfikacji motocykli. Japońska czwórka producentów motocykli dopiero od 2005 roku wprowadziła do oferty sportowe motocykle Supermoto. Na świecie istnieje jednak masa producentów oferujących motocykle drogowe, głównie 50 cm³ i 125 cm³ które cieszą się dużą popularnością.

Producenci motocykli oferują zazwyczaj kilka wersji motocykli opartych o tę samą ramę i silnik, dostosowaną do typu użytkowania: motocross, enduro, supermoto. Fabryczne wersje supermoto wyróżniają się:

  • Przednie zawieszenie: teleskopy o zwiększonej średnicy, zmienionej charakterystyce, szerszy rozstaw teleskopów w półkach pod szersze koło.
  • Tylne zawieszenie: amortyzator o innej charakterystyce, poszerzony wahacz pod szersze koło.
  • Przedni hamulec: zwiększona średnica tarczy hamulcowej, większy zacisk hamulcowy oraz pompka hamulcowa.
  • Tylny hamulec: czasami bez zmian, lub o charakterystyce dopasowanej do jazdy po asfalcie.
  • Koła: szprychowane koła z obręczami aluminiowymi o średnicy 17 cali, rzadziej koła odlewane z aluminium lub stopu magnezu o średnicy 16,5 cala.
  • Silnik: zmienione przełożenia skrzyni biegów, zmieniona charakterystyka mocy silnika, odsunięcie napędu łańcuchowego dla szerszego koła.
  • Wizualnie: bardziej agresywne owiewki, okleiny, dwa tłumiki itp.
  • Funkcjonalnie: mocniejsze przednie światło, homologacja na jedną lub dwie osoby.

Z tego względu przy zakupie motocykla trzeba zwrócić uwagę na to czy motocykl jest fabryczną wersją supermoto czy przerobionym enduro lub crossem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]