Supjan Abdułłajew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Supjan Abdułłajew
Data i miejsce urodzenia 8 listopada 1956
Kazachstan
Data i miejsce śmierci 28 marca 2011
Las Sunżeński
6. Wiceprezydent Czeczeńskiej Republiki Iczkerii
Okres od 19 marca 2007
do 28 marca 2011
Przynależność polityczna bezpartyjny
Poprzednik Szamil Basajew

Supjan Minkaiłowicz Abdułłajew (ur. 8 listopada 1956 roku w Kazachstanie, zm. 28 marca 2011 w Lesie Sunżeńskim) – czeczeński polityk i partyzant, bliski współpracownik prezydenta Czeczenii Asłana Maschadowa, wiceminister bezpieczeństwa, a następnie minister finansów w jego rządzie. Po wybuchu II wojny czeczeńskiej stał się głównym ideologiem wahhabizmu na terenie północnego Kaukazu.

Współpracował z samozwańczym prezydentem Czeczeńskiej Republiki Iczekrii - Doku Umarowem, którego był zastępca w strukturach partyzanckich. Był mianowany wiceprezydentem Czeczenii i nominowany na to stanowisko 19 marca 2007 roku przez Umarowa po tym, jak zginął pełniący wcześniej tę funkcję Szamil Basajew. Abdułłajew był dowódcą brygady Dżundullah (ar. 'Armia Boga') i członkiem dowództwa powietrznego oraz czeczeńskiego ruchu oporu. Brał udział w ataku na Dagestan, odpowiada za koordynację działań wojennych z mudżahedinami dowodzonymi przez emira mudżahedinów Muhannada. Przez Rosjan uznawany za terrorystę.

Poległ w akcji sił specjalnych Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Obrony wspieranych przez lotnictwo skierowanej przeciwko partyzantom Doku Umarowa w Lesie Sunżeńskim na pograniczu Inguszetii, Czeczenii i Osetii Północnej. W akcji zginęło łącznie 17 partyzantów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]