Sur (Oman)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta w Omanie. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Sur
صور
Ilustracja
Sur
Państwo  Oman
Region Mintakat al-Szarkijja/الشرقية
Populacja (2012)
• liczba ludności

91 412
Położenie na mapie Omanu
Mapa lokalizacyjna Omanu
Sur
Sur
Ziemia22°34′N 59°31′E/22,566667 59,516667

Sur (arab. صور) – miasto w północno-wschodnim Omanie, nad Zatoką Omańską. Stolica mintaki Asz-Szarkijja.

Według danych szacunkowych z roku 2007 liczy 75 751 mieszkańców. Posiada port handlowy, lotnisko.

Historycznie miasto jest znane jako ważny punkt docelowy dla żeglarzy. Dziś morze nadal odgrywa ważną część życia w Sur. W VI wieku Sur został ustanowiony centrum handlu z Afryką Wschodnią. W XVI wieku, był pod panowaniem Portugalii, ale został wyzwolony przez imama Omanu Nasir ibn Murszid'a i przeszedł ożywienie gospodarcze, jako centrum handlu z Indiami i Afryką Wschodnią. Trwało to do połowy XIX wieku, kiedy Wielka Brytania zakazała handlu niewolnikami. Miasto zostało zniszczone przez otwarcie Kanału Sueskiego, które spowadowało straty w handlu z Indiami.

Dziś miasto zachowało swoją reputację jako większe miasto stoczniowe, budujące statki, które były wykorzystywane w handlu dwa wieki wcześniej. Wiele statków zostało zbudowanych w tym mieście i udało się do Chin, Indii, Zanzibaru, Iraku i wielu innych krajów.

Główną uczelnią w Sur jest Sur College of Applied Sciences. Uczelnia posiada ponad 4000 studentów i oferuje stopnie naukowe w zakresie biznesu, komunikacji, informatyki oraz projektów. Jest uważana za jedną z lepszych szkół wyższych w Omanie.

W czerwcu 2007 roku Sur został zniszczony przez cyklon Gonu.