Surimi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Surimi w formie tzw. paluszków krabowych

Surimi (jap. すり身) – mielone, rozdrobnione mięso ryby[1]. Nazwa pochodzi z języka japońskiego. Inaczej nazywane paluszkami krabowymi.

Są zrobione z surimi – mięsa ryb, które zostało odkostnione, umyte w celu usunięcia tłuszczu i niepożądanych elementów, a następnie rozdrobnione na pastę. Przed podgrzaniem pasta ta jest mieszana z innymi składnikami i prasowana w kształt imitujące mięso kraba.

Chociaż paluszki wytwarzane są z owoców morza, na ogół nie zawierają kraba – poza niewielką ilością ekstraktu z kraba, który czasami dodaje się w celu nadania smaku.

Skład[2][edytuj | edytuj kod]

Głównym składnikiem imitującego kraba surimi jest ryba, która stanowi 35–50% masy produktu.

Inne główne składniki w to:

  • Woda: Zasadniczo drugi najbardziej rozpowszechniony składnik w paluszkach krabowych, woda jest potrzebna, aby uzyskać odpowiednią teksturę i kontrolować koszty produktu.
  • Skrobia: Skrobia ziemniaczana, pszeniczna, kukurydziana lub tapioka jest często stosowana do ujędrnienia surimi i umożliwienia jego zamrożenia. Jeśli jednak nadmiar skrobi zostanie zastosowany w celu obniżenia kosztów, produkt może stać się lepki i miękki.
  • Białko: białko jaja jest najbardziej powszechne, ale można stosować inne białka, takie jak soja. Podnoszą one zawartość białka w paluszkach krabowych oraz poprawiają jego teksturę, kolor i połysk.
  • Cukier i sorbitol: Pomagają one produktowi wytrzymać zamrażanie i rozmrażanie. Wnoszą także odrobinę słodyczy.
  • Olej roślinny: czasami stosuje się oleje słonecznikowy, sojowy lub inne oleje roślinne w celu poprawy tekstury, koloru białego i okresu przydatności do spożycia.
  • Sól (chlorek sodu): Oprócz smaku sól pomaga mielonym rybom tworzyć mocny żel. Chlorek potasu, który pełni te same funkcje, może zastąpić część soli.

Po połączeniu tych składników z konserwantami i innymi dodatkami mieszaninę gotuje się i prasuje do pożądanych kształtów, a także pakuje próżniowo i pasteryzuje, aby zabić potencjalnie szkodliwe bakterie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Ltd., 1991, s. 1683. ISBN 4-7674-2015-6.
  2. Paluszki Surimi- czy to ryba czy też krab?, Technolog Zywnosci Radzi, 15 lipca 2017 [dostęp 2020-10-17] (pol.).