Surwile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Surwile
osada
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Powiat

węgorzewski

Gmina

Węgorzewo

Sołectwo

Radzieje

Liczba ludności (2007)

50-60

Strefa numeracyjna

87

Kod pocztowy

11-600[2]

Tablice rejestracyjne

NWE

SIMC

0771341

Położenie na mapie gminy Węgorzewo
Mapa konturowa gminy Węgorzewo, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Surwile”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Surwile”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Surwile”
Położenie na mapie powiatu węgorzewskiego
Mapa konturowa powiatu węgorzewskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Surwile”
Ziemia54°10′49″N 21°34′33″E/54,180278 21,575833[1]

Surwile (niem. Serwillen) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.

We wsi mieszka około 50 osób.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś została założona w 1416 roku. Surwile przez kilka wieków należały do Lehndorffów ze Sztynortu. Po 1945 majątek ziemski w Surwilach funkcjonował jako PGR, a w ostatniej fazie ich funkcjonowania jako obiekt produkcyjny PGR w Tarławkach.

Do 1972 Surwile należały do gromady w Radziejach. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Zabudowania wsi podzielone są na dwie części: zabudowania gospodarcze majątku ziemskiego oraz dawne czworaki. W tej pierwszej znajdują się dwa bloki wybudowane w XX w., kilka małych budynków gospodarczych oraz trzy stodoły (w tym na jednej jest od dawna nieużywana syrena). W części mieszkalnej dawnego folwarku są cztery dwurodzinne budynki (parter + piętro + strych) i kilka budynków gospodarczych. Za budynkami mieszkalnymi są działki ogrodnicze i budowlane.

W Surwilach są także dwie pasieki. Objazdowe sklepy dojeżdżają prawie codziennie (wyjątki: wtorek i niedziela). Miejscowość jest otoczona polami uprawnymi w sąsiedztwie lasu, natomiast w jej północnym zachodzie znajduje się małe jezioro Staw Surwile (obowiązuje tam zakaz kąpieli z powodu wody skażonej nawozami rolniczymi). Na zachód od wsi znajduje się opuszczony cmentarz (na lewo od drogi gruntowej do Księżego Dworu).

Surwile należą do sołectwa Radzieje.

Bibliografia i źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Mapa Schroettera 17961802 (Nazwa wsi w XVIII w. taka jak w XX).
  • Andrzej Wakar i Bohdan Wilamowski, „Węgorzewo. Z dziejów miasta i powiatu”, Pojezierze, Olsztyn, 1968 (str.153 wieś Lehndorffów).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 133740
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1240 [zarchiwizowane 2022-10-26].