Susan Solomon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Susan Solomon-Desk With Globe.jpg

Susan Solomon (ur. 1956 w Chicago) - amerykańska meteorolog i chemik atmosfery. Dzięki obserwacjom przeprowadzonym w Anatarktyce w 1986 i w 1987 była jednym z wiodących badaczy, którzy wytłumaczyli zjawisko dziury ozonowej i zwrócili uwagę na to, że polarne chmury stratosferyczne (ang. Polar Stratospheric Clouds, w skrócie PSC) odgrywają kluczową rolę w transformacji i ubywaniu ozonu stratosferycznego. Hipoteza ta została potwierdzona w badaniach laboratoryjnych i w pomiarach bezpośrednich.

Wykształcenie i praca[edytuj | edytuj kod]

Uzyskała doktorat w Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w 1981. Obecnie (w roku 2006) jest naukowcem w Chemical Sciences Division of the Earth System Research laboratory (ESRL).

W 2000 roku otrzymała Medal im. Carla-Gustafa Rossbiego od Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego za podstawowy wkład w zrozumienie chemii atmosfery i wyjaśnienie tajemnicy powstawania dziury ozonowej. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Nauk (ang. National Academy of Sciences, USA). W 1994 jej imieniem został nazwany lodowiec - Solomon Glacier (78°23'S, 162°30'E) oraz przełęcz Solomon Saddle (78°23'S, 162°39'E). Napisała książkę "The coldest march", Yale University Press, 2001. Jest odznaczona U. S. National Medal of Science, najwyższym odznaczeniem naukowym w USA. Badania Solomon miały kluczowy wpływ na przyjęcie Protokołu Montrealskiego, dotyczącego ochrony ozonu stratosferycznego.

Zobacz też