Susorki iwkowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Susorki iwkowskie – regionalna odmiana suszu owocowego śliwy domowej, jabłoni i gruszy, cięta w plastry. Charakterystyczna dla gminy Iwkowa w Małopolsce. Wpisana na polską listę produktów tradycyjnych 26 sierpnia 2013[1].

Proces i warunki[edytuj | edytuj kod]

Warunki glebowe i klimatyczne panujące na terenie gminy Iwkowa sprzyjają sadzeniu i wzrostowi drzew owocowych (tradycje sadownicze okolic sięgają XVI wieku[2]). Z pokolenia na pokolenie przekazywana tu była również tradycja suszenia owoców na miesiące zimowe, przy czym najwcześniej suszono tylko śliwki (jabłka i gruszki suszy się od lat 70. XX wieku, po załamaniu się koniunktury na śliwki; wcześniej robiono to wyłącznie w ograniczonym zakresie, na własne potrzeby[2]). Suszy się najczęściej owoce starych odmian, o najwyższej jakości. Kilkudniowy (2-6 dni[2]) proces suszenia i podwędzania odbywa się w tradycyjnej, dwukondygnacyjnej suszarni opalanej wyłącznie sezonowanym, suchym drewnem drzew liściastych (buk, dąb, grab i drewno wyciętych, starych drzew owocowych). Temperatura suszenia waha się w granicach 45-70°C[2]. Z 4-5 kilogramów świeżych owoców otrzymuje się kilogram suszu, przy czym każdy z gatunków owoców suszy się osobno, dostosowując technologię procesu do każdego z nich. Susz posiada znacznie wyższy niż owoce świeże[1] udział błonnika, witamin i mikroelementów.

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Rozmiar: śliwki – w zależności od wielkości owoców, najczęściej kroi się na grubość 1,5-4,5 cm, gruszki – w zależności od odmiany na 6-8 cm, jabłka – średnica plastra to 3-6 cm. Wyczuwalny musi być charakterystyczny posmak dymu[1].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Do kompotów, farszów do pierogów, jako dodatek do ciasta chlebowego lub słodkiego[2].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Promocja produktu odbywa się m.in. poprzez doroczne Święto Suszonej Śliwki w Iwkowej[1]. Największe skupisko producentów susorek to wsie Dobrociesz, Wojakowa i Kąty[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi, Susorki iwkowskie
  2. a b c d e Przy Małopolskim Stole. [dostęp 2015-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-11)].
  3. Susorki iwkowskie, czyli suszone owoce z terenów Gminy Iwkowa, folder promocyjny, Gmina Iwkowa, 2015