Suwak irański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Suwak irański
Meriones vinogradovi[1]
Heptner, 1931
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Rodzina myszowate
Podrodzina myszoskoczki
Rodzaj suwak
Podrodzaj Pallasiomys
Gatunek suwak irański
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Suwak irański[3] (Meriones vinogradovi) – gatunek gryzonia z rodziny myszowatych, występujący na Bliskim Wschodzie[2][4].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten został opisany naukowo w 1931 roku przez W.G. Heptnera, na podstawie okazów z Azerbejdżanu Irańskiego[4].

Biologia[edytuj | edytuj kod]

Suwak irański występuje od wschodniej Turcji przez Armenię i Azerbejdżan do zachodniego Iranu, a także w północnej Syrii i Iraku. Badania przeprowadzone w 1957 roku wskazywały, że jest pospolity w Syrii i Nachiczewańskiej Republice Autonomicznej, natomiast rzadko znajdowano osobniki z tureckiej populacji. Suwak irański zamieszkuje półpustynie, nagie szczyty gór i pustkowia. Gryzoń ten prowadzi stadny tryb życia, kopie nory; zimą i wiosną jest aktywny w dzień, latem częściej po zmroku. Żywi się nasionami i trawami. Samice dojrzewają płciowo w wieku trzech miesięcy, w ciągu roku mogą wydać na świat do pięciu miotów. Ciąża trwa 21–23 dni, w niewoli rodzi się zwykle 7–8 młodych[1].

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten zamieszkuje dość duże terytorium, w tym wiele obszarów chronionych. Nie wiadomo, czy istnieją zagrożenia mogące mieć wpływ na liczebność populacji tego gatunku, ani jaki jest trend w zmianach liczebności populacji. Obecnie jest klasyfikowany jako gatunek najmniejszej troski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Meriones vinogradovi, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Meriones vinogradovi. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  4. a b Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Meriones (Pallasiomys) vinogradovi. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 2015-10-28]