Suwlaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Suwlakia z frytkami
Pieczenie suwlaków na ruszcie

Suwlaki (ngr. σουβλάκι suwlaki, lm. σουβλάκια suwlakia) – popularna mięsna potrawa grecka typu szaszłykowego, znana w licznych odmianach.

W wersji serwowanej w gastronomii suwlakia składają się z kawałków mięsa wieprzowego (kalamakia chirino) albo kurczaka (kalamakia kotopulo), niekiedy owiniętych plasterkami boczku (kotobeikon), nadzianych na rożenek („szpadkę”) i pieczonych na ruszcie. Podawane tak jak gyros: na talerzu lub w placku pita, z sosem tzatziki, warzywami itp.

Porcje indywidualne podawane są w oddzielnych pitach jako tilichto. Porcja zbiorowa (merida) wydawana także do konsumpcji na wynos (gia ekso), w tekturowym opakowaniu. Jeśli suwlaki są na miejscu serwowane jako typowy szaszłyk na rożenkach (kalamaki, lm. kalamakia), to najczęściej z dodatkiem pieczywa (skieta), z cytryną albo grecką sałatką wiejską. W lokalach (restauracjach i tawernach) podaje się je też z ryżem.

Archeologia przedstawia dowody na przyrządzanie tej potrawy, w Grecji, już w XVII wieku p.n.e. [1]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Σοφία Σκούρα – Μεγάλη Ελληνικη Κουζίνα (Sofia Skoura – Wielka Kuchnia Grecka), Wyd. ΦΥΤΡΑΚΗ 2008, ISBN 978-960-535-569-2
  • Grecka kodyfikacja produkcji i zasad podawania potraw i trunków: Κωδικοποίηση της αγορανομικής διάταξης 14/89, ΚΕΦΑΛΑΙΟ 19. ΕΙΔΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΚΑΙ ΠΟΤΑ.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykopaliska w miejscowości Akrotiri, wyspy Santorini, pod kierunkiem prof. Christo G. Ntoumasa artykuł prasowy: Suwlaki - Starożytne korzenie...