Suzan Mubarak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Suzanne Mubarak
Suzanne Saleh Thabet
Ilustracja
Suzanne Mubarak (2010)
Data i miejsce urodzenia 28 lutego 1941
Al-Minja, Królestwo Egiptu
Pierwsza dama Egiptu
Okres od 14 października 1981
do 11 lutego 2011
Małżonek Husni Mubarak
Poprzedniczka Dżihan as-Sadat
Następczyni Naglaa Mahmoud

Suzan Mubarak z domu Salih Sabit, znana także jako Suzanne Mubarak (arab. سوزان مبارك, Sūzān Mubārak; ur. 28 lutego 1941) – socjolog, w latach 1981–2011 pierwsza dama Egiptu, żona byłego prezydenta Egiptu Husniego Mubaraka.

Jest córką egipskiego lekarza i walijskiej pielęgniarki, jest też daleką krewną Dżihan as-Sadat (pierwszej damy Egiptu w latach 70., żony prezydenta Anwara as-Sadata). Ma dwoje dzieci: Ala Mubaraka i Dżamala Mubaraka oraz dwoje wnuków.

Urodziła się w Mataj w muhafazie Al-Minja w Górnym Egipcie. Uczyła się w St. Claire's College w Heliopolis (dzielnica Kairu), a następnie studiowała w American University w Kairze. Zrobiła tam dyplom licencjacki z nauk politycznych oraz magisterium z socjologii edukacji.

Patronuje programowi telewizyjnemu dla dzieci Alam Simsim, który jest arabskim odpowiednikiem amerykańskiej Ulicy Sezamkowej - chce przez to promować umiejętność czytania i poprawnego komunikowania się wśród dzieci. Jest honorowym prezesem egipskiego oddziału organizacji charytatywnej i społeczno-kulturalnej Rotary International. Działa na rzecz praw kobiet i dzieci oraz promuje czytelnictwo, walcząc z analfabetyzmem wśród rodaków.

Jest laureatką licznych nagród, m.in.: Fundacji Fulbrighta — za pracę na rzecz wykształcenia i rozwoju dzieci, Federacji Arabskich Wydawców — za promowanie arabskiej literatury na świecie, doktoratu honoris causa na uniwersytecie Iwa w Seulu w Korei — za promowanie edukacji wśród kobiet i działania na rzecz rozwoju społecznego w Egipcie.

W dniach 10–12 marca 2008 roku wraz ze swoim mężem była z oficjalną wizytą w Polsce.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]