Suzuki Baleno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Suzuki Baleno
Suzuki Baleno sedan po faceliftingu
Suzuki Baleno sedan po faceliftingu
Inne nazwy Suzuki Esteem
Suzuki Cultus Crescent
Maruti Baleno
Producent Suzuki
Okres produkcji 1995 - 2007
Następca Suzuki Liana/Aerio
Dane techniczne
Segment C
Typy nadwozia 3-drzwiowy hatchback
4-drzwiowy sedan
5-drzwiowe kombi
Silniki 1298cm3, 1590cm3, 1839cm3
Skrzynia biegów 5-stopniowa manualna
4-stopniowa automatyczna
3-stopniowa automatyczna
Długość 3870 mm (hatchback)
4375 mm (sedan/kombi)
Szerokość 1695 mm
Wysokość 1395 mm
Rozstaw osi 2480 mm
Liczba miejsc 5
Test Euro NCAP 2-1 gwiazdek
Suzuki Baleno 3D

Suzuki Baleno (na rynku amerykańskim znane jako Suzuki Esteem) – produkowane przez japońską firmę Suzuki Motor Corporation jest eksportową wersją Suzuki Cultus Crescent. W Indiach jest produkowany przez firmę Maruti i sprzedawany jako Maruti Baleno.

Baleno zostało wprowadzone na międzynarodowy rynek w 1995 roku i było debiutem Suzuki w segmencie C. W tym czasie w Europie w tym segmencie dominowały takie modele samochodów jak Volkswagen Golf czy Opel Astra, a także japońskie Nissan Sunny oraz Toyota Corolla. Baleno zbudowano na tej samej platformie co Suzuki Swift (nazywany w Japonii Suzuki Cultus), z poszerzonym rozstawem osi i powiększoną kabiną. Wiele komponentów przejął on od swojego młodszego brata, jednak na rynek został wprowadzony jako zupełnie nowy i osobny model.

Suzuki Baleno sedan przed faceliftingiem
Suzuki Baleno kombi po faceliftingu

Baleno początkowo było dostępne jako 3-drzwiowy hatchback lub 4-drzwiowy sedan z silnikami 1.3 L, 1.6 L oraz 1.8 L o mocy maksymalnej 85 KM (63 kW), 97 KM (73 kW) i 121 KM (89 kW). W roku 1996 wprowadzono 5-drzwiową wersję kombi nazywaną Baleno Break (Esteem Wagon w Ameryce, Baleno Altutra w Indiach i Cultus Crescent Wagon w Japonii). Był to pierwszy samochód z nadwoziem kombi w historii firmy. Stosowano w nim znane już silniki 1.6 L, ten wariant modelu opcjonalnie wyposażany był w napęd na cztery koła.

Suzuki Baleno zostało zmodernizowane w 1999 roku. Zmieniona zostało przednia część nadwozia oraz deska rozdzielcza (suwaki ogrzewania zastąpiono przyciskami). W Ameryce Północnej Esteem 1.8 Station Wagon całkowicie zastąpił Esteem 1.6, a na wielu rynkach sedan z silnikiem 1.8 L stał się sportowym modelem Suzuki. W Wielkiej Brytanii oraz Australii jednostkę 1.8 L montowano w hatchbackach i sprzedawano w limitowanej edycji Baleno GSR (wersja przed liftingiem oznaczona była jako GSX i sprzedawana była wyłącznie w krajach Beneluxu). Europejskie wersje Baleno wyposażano także w dostarczone przez Peugeota silnik diesla (z turbosprężarką i bez intercoolera) 1.9 L o mocy 75 KM (55 kW).

Esteem/Baleno został zastąpiony na wielu rynkach przez model Liana/Aerio. Produkcję w Japonii zakończono w 2002 roku, przenosząc ją do innych krajów. W tym samym roku został wycofany z rynku europejskiego i amerykańskiego po roku równoległej sprzedaży z Liana/Aerio. Samochód pozostawał dostępny na rynkach wielu rozwijających się państw (m. in. Indie, kraje południowej Azji) aż do roku 2007, kiedy wstrzymano jego produkcję w fabryce Maruti, a jej taśmę montażową przystosowano do produkcji Suzuki SX4 w wersji sedan.