Suzuki Baleno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Suzuki Baleno
Suzuki Baleno sedan po faceliftingu
Suzuki Baleno sedan po faceliftingu
Inne nazwy Suzuki Esteem
Suzuki Cultus Crescent
Maruti Baleno
Producent Suzuki
Zaprezentowany grudnia 1994
Okres produkcji 1995 - 2007
Następca Suzuki Liana/Aerio
Dane techniczne
Segment C
Typy nadwozia 3-drzwiowy hatchback
4-drzwiowy sedan
5-drzwiowe kombi
Silniki 1298cm3, 1590cm3, 1839cm3
Skrzynia biegów 5-stopniowa manualna
4-stopniowa automatyczna
3-stopniowa automatyczna
Długość 3870 mm (hatchback)
4375 mm (sedan/kombi)
Szerokość 1695 mm
Wysokość 1395 mm
Rozstaw osi 2480 mm
Liczba miejsc 5
Test Euro NCAP 2-1 gwiazdek
Suzuki Baleno 3D

Suzuki Baleno (na rynku amerykańskim znane jako Suzuki Esteem) – produkowane przez japońską firmę Suzuki Motor Corporation jest eksportową wersją Suzuki Cultus Crescent. W Indiach jest produkowany przez firmę Maruti i sprzedawany jako Maruti Baleno.

Baleno zostało wprowadzone na międzynarodowy rynek w 1995 roku i było debiutem Suzuki w segmencie C. W tym czasie w Europie w tym segmencie dominowały takie modele samochodów jak Volkswagen Golf czy Opel Astra, a także japońskie Nissan Sunny oraz Toyota Corolla. Baleno zbudowano na tej samej platformie co Suzuki Swift (nazywany w Japonii Suzuki Cultus), z poszerzonym rozstawem osi i powiększoną kabiną. Wiele komponentów przejął on od swojego młodszego brata, jednak na rynek został wprowadzony jako zupełnie nowy i osobny model.

Suzuki Baleno sedan przed faceliftingiem
Suzuki Baleno kombi po faceliftingu

Baleno początkowo było dostępne jako 3-drzwiowy hatchback lub 4-drzwiowy sedan z silnikami 1.3 L, 1.6 L oraz 1.8 L o mocy maksymalnej 85 KM (63 kW), 97 KM (73 kW) i 121 KM (89 kW). W roku 1996 wprowadzono 5-drzwiową wersję kombi nazywaną Baleno Break (Esteem Wagon w Ameryce, Baleno Altutra w Indiach i Cultus Crescent Wagon w Japonii). Był to pierwszy samochód z nadwoziem kombi w historii firmy. Stosowano w nim znane już silniki 1.6 L, ten wariant modelu opcjonalnie wyposażany był w napęd na cztery koła.

Suzuki Baleno zostało zmodernizowane w 1999 roku. Zmieniona zostało przednia część nadwozia oraz deska rozdzielcza (suwaki ogrzewania zastąpiono przyciskami). W Ameryce Północnej Esteem 1.8 Station Wagon całkowicie zastąpił Esteem 1.6, a na wielu rynkach sedan z silnikiem 1.8 L stał się sportowym modelem Suzuki. W Wielkiej Brytanii oraz Australii jednostkę 1.8 L montowano w hatchbackach i sprzedawano w limitowanej edycji Baleno GSR (wersja przed liftingiem oznaczona była jako GSX i sprzedawana była wyłącznie w krajach Beneluxu). Europejskie wersje Baleno wyposażano także w dostarczone przez Peugeota silnik diesla (z turbosprężarką i bez intercoolera) 1.9 L o mocy 75 KM (55 kW).

Esteem/Baleno został zastąpiony na wielu rynkach przez model Liana/Aerio. Produkcję w Japonii zakończono w 2002 roku, przenosząc ją do innych krajów. W tym samym roku został wycofany z rynku europejskiego i amerykańskiego po roku równoległej sprzedaży z Liana/Aerio. Samochód pozostawał dostępny na rynkach wielu rozwijających się państw (m. in. Indie, kraje południowej Azji) aż do roku 2007, kiedy wstrzymano jego produkcję w fabryce Maruti, a jej taśmę montażową przystosowano do produkcji Suzuki SX4 w wersji sedan.

We wrześniu 2015 roku na salonie we Frankfurcie debiutowała całkowicie nowa generacja Suzuki Baleno. Samochód zbudowano na nowej płycie podłogowej, na której osadzono pięciodrzwiowe nadwozie typu hatchback. Samochód nadal będzie pozycjonowany w segmencie B[1].

Przypisy

  1. Suzuki Baleno coraz bliżej (pol.). W: chceauto.pl [on-line]. [dostęp 22-09-2015].