Suzuki Wagon R

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Suzuki Wagon R
Ilustracja
2008 Suzuki Wagon R Stingray
Inne nazwy Changhe Suzuki
Beidouxing
Suzuki Karimun
Suzuki Agila
Producent Suzuki
Zaprezentowany 1993
Okres produkcji od 1993
Miejsce produkcji  Japonia, Jokohama
 Węgry, Esztergom
 Indie, Gurgaon
Następca Suzuki Splash (w Europie)
Dane techniczne
Segment Kei car
Typy nadwozia 5-drzwiowy hatchback
Rodzaj napędu przedni
Wysokość 1640 mm
Dane dodatkowe
Modele
bliźniacze
Opel Agila A

Suzuki Wagon R (w Europie Wagon R+)samochód osobowy typu kei car wprowadzony na rynek w 1993 roku przez japoński koncern Suzuki.

Opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Model Wagon R zaprojektowany został do rekreacyjnego użytku. Jest to jeden z pierwszych samochodów zaprojektowany w stylistyce "tall wagon" czyli wysokie nadwozie, krótka pokrywa oraz niemal pionowe ściany boczne i tylna; to wszystko ma na celu uzyskanie jak największej przestrzeni wewnątrz pojazdu przy zachowaniu zewnętrznych wymiarów nadwozia zgodnych z klasą samochodów "kei car". Wysokość pierwszej generacji modelu Wagon R wynosi 1640 mm, ewentualnie 255 mm więcej (170 mm wewnątrz) niż w samochodzie JDM Suzuki Alto sprzedawanym w tym samym czasie (Alto jest tak samo szeroki i długi jak Wagon R).

Wersja Wagon R Wide wprowadzona w roku 1997 odznacza się nieznacznie większymi wymiarami, które przekraczają już normy klasy "kei car", w modelu tym zastosowano większe silniki o pojemności 1.0 L oraz 1.3 L. Model ten sprzedawany był pod nazwą "Wagon R" na rynku europejskim. Jedynym podobnym samochodem sprzedawanym w Europie było w tym czasie Daihatsu Move.

W roku 1998 wprowadzono na japoński rynek drugą generację modelu Wagon R, następcą dla wersji Wagon R Wide zostaje w roku 1999 wariant Wagon R+ - trafia on na europejski rynek w roku 2000. Otwarta zostaje także produkcja w węgierskim mieście Esztergom oraz w indyjskim Gurgaonie. Suzuki Wagon R+ posiada swojego bliźniaka, Opla Agile wprowadzonego na rynek również latem 2000 roku.

Początek produkcji trzeciej generacji modelu Wagon R nastąpił we wrześniu 2003 roku w Japonii. Generacja ta doczekała się face liftingu we wrześniu 2005 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]