Przejdź do zawartości

Svalbard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Svalbard
Herb Svalbardu
Herb
Hymn:
Ja, vi elsker dette landet

(Tak, kochamy ten kraj)
Położenie Svalbardu
Język urzędowy

norweski

Stolica

Longyearbyen

Status terytorium

terytorium zależne

Zależne od

Norwegii

Głowa terytorium

król Harald V

Gubernator Svalbardu

gubernator Lars Fause

Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe


61 022[1] km²
395

Liczba ludności (2022)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia


2504[2]
0,044 osób/km²

Waluta

korona norweska (NOK)

Rok utworzenia

na podstawie porozumień międzynarodowych
1920

Strefa czasowa

UTC +1 – zima
UTC+2 – lato

Kod ISO 3166

SJ/SJM/744

Domena internetowa

.sj

Kod telefoniczny

+47

Mapa Svalbardu
Zdjęcie satelitarne archipelagu

Svalbard – prowincja norweska na Oceanie Arktycznym, obejmująca swym zasięgiem archipelag Svalbard (którego największą wyspą jest Spitsbergen, dawniej znany jako Spitsbergen Zachodni – Vestspitsbergen) wraz z kilkoma wyspami niewchodzącymi w skład archipelagu (m.in. Wyspa Niedźwiedzia – Bjørnøya) w granicach 71°–81° N i 10°–35° E, 800 km na północ od Norwegii i 1100 km od Bieguna Północnego.

Najwyższą władzą prowincji Svalbard jest gubernator (Sysselmesteren[3]), który zapewniając norweskie zwierzchnictwo posiada władzę administracyjną, sądową oraz czuwa nad porządkiem publicznym na całym archipelagu. Jest też odpowiedzialny za ochronę środowiska. Stolicą i siedzibą gubernatora jest Longyearbyen.

Archipelag jest strefą zdemilitaryzowaną. Prawa innych państw do jego eksploatacji określa Traktat Spitsbergeński z 1920 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspy te znane były prawdopodobnie wikingom, a ponownie odkryte zostały w 1596 przez holenderskiego odkrywcę Willema Barentsa. Były znaczącym ośrodkiem wielorybnictwa i myślistwa rosyjskiego (Pomorcy) i norweskiego. Między latami 1669 a 1778 wyprawy na Svalbard odbywali holenderscy rybacy, którzy założyli osadę Smeerenburg. Od końca XVIII wieku wyspy wykorzystywane były jako baza ekspedycji na biegun północny. Początek XX wieku przyniósł odkrycie znaczących złóż węgla. Na mocy umów międzynarodowych (Traktat Spitsbergeński) z 1920 wyspy te są pod zwierzchnictwem Norwegii. Umowy te zagwarantowały jednocześnie prawo do eksploatacji występujących tu kopalin, łowiectwa i prowadzenia badań naukowych państwom-sygnatariuszom. Eksploatację węgla prowadzi Norwegia (Longyearbyen, Sveagruva) i Rosja (Barentsburg). Polska jako kraj, który ratyfikował traktat, ma dokładnie takie same prawa użytkowania, eksploatacji surowców i budowania osiedli, jak Norwegia, a polscy obywatele mają prawo osiedlać się, kupować domy i przebywać bez wizy na czas nieokreślony od 1931, kiedy to Polska podpisała traktat. Do obowiązków Norwegii należy pilnowanie porządku i ochrona środowiska. Obecnie Polska korzysta głównie z prawa do prowadzenia badań naukowych.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Geografia Svalbardu.

Svalbard jest pod względem powierzchni zbliżony wielkością do Litwy, zajmuje powierzchnię 61 022 km² i obejmuje następujące wyspy:

Spitsbergen (37 673 km²)
Ziemia Północno-Wschodnia (Nordaustlandet, 14 443 km²)
Wyspa Edge’a (Edgeøya, 5074 km²),
Wyspa Barentsa (Barentsøya, 1250 km²)
Wyspa Biała (Kvitøya, 682 km²)
Ziemia Księcia Karola (Prins Karl Forland, 615 km²)
Wyspa Królewska (Kongsøya, 191 km²)
Wyspa Niedźwiedzia (Bjørnøya, 178 km²)
Wyspa Szwedzka (Svenskøya, 137 km²)
Wyspa Wilhelma (Wilhelmøya, 120 km²)
Wyspa Nadziei (Hopen), Wyspa Niska (Lågøya), Wyspa Wielka (Storøya), Abeløya i kilkaset mniejszych.

Wyspa Królewska, Wyspa Szwedzka i Abeløya wspólnie tworzą Ziemię Króla Karola (Kongs Karl Land).

Wszystkie wyspy, poza Wyspą Niedźwiedzią, wchodzą w skład archipelagu Svalbard. Najwyższy szczyt archipelagu to Newtontoppen, mający 1713 m n.p.m. Około 60% powierzchni pokrywają lodowce, głównie na zimniejszym wschodzie. Na Svalbardzie występują dni polarne od 20 kwietnia do 26 sierpnia, a noce polarne od 26 października do 15 lutego. Występują tam także zorze polarne.

Fiordy[edytuj | edytuj kod]

W głąb wysp archipelagu, zwłaszcza Spitsbergenu Zachodniego, wcina się wiele fiordów, najdłuższe lub najbardziej znane to:

Osiedla ludzkie[edytuj | edytuj kod]

Osiedla na Svalbardzie
Lotnisko w Longyearbyen, drogowskaz z odległościami do wybranych miast świata
dom portowy w Barentsburg
Panorama Longyearbyen
Kościół w Longyearbyen
Stara kopalnia w Longyearbyen
Longyearbyen, w restauracji (stare postradzieckie sentymenty górników)
Nybyen, rozbudowujące się przedmieście Longyearbyen
Ny-Ålesund w lecie
W dole Grønfjorden, na jego brzegu Barentsburg
Barentsburg
Polska Stacja Polarna Hornsund od strony fiordu
Polska Stacja Polarna Hornsund
Stacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (2007)

Norweskie[edytuj | edytuj kod]

Rosyjskie[edytuj | edytuj kod]

 • Barentsburg (Баренцбург) ok. 800
 • Grumant (Грумант) – opuszczone w roku 1965
 • Pyramiden (Пирамида) – opuszczone w roku 1998

Polskie[edytuj | edytuj kod]

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Najniższa średnia temperatura występuje w lutym i wynosi -20 °C, najwyższa średnia temperatura wynosi +4,4 °C i występuje w lipcu. Temperatury w zimie wahają się zwykle między -25 a +5 °C, w lecie między +2 a +18 °C. Najniższa dotychczas zanotowana temperatura to -46,3 °C (1978), a najwyższa to +24,5 °C (1986). Zimy pomimo tego położenia geograficznego nie są bardzo zimne, gdyż dociera tu ciepły Prąd Zatokowy. W związku z tym także cieplejsza jest część zachodnia archipelagu. Na Svalbardzie wieją silne wiatry.

Efekty globalnego ocieplenia[edytuj | edytuj kod]

Globalne ocieplenie spowodowało zauważalne zmiany klimatyczne na Svalbardzie. W latach 1970–2020 średnia temperatura na Svalbardzie wzrosła o 4 stopnie Celsjusza, a zimą o 7 stopni[4]. 25 lipca 2020 roku na archipelagu Svalbard zanotowano rekordową temperaturę 21,7 stopni Celsjusza, która jest jednocześnie najwyższą temperaturą, jaką kiedykolwiek odnotowano w europejskiej części Arktyki. Ponadto temperatury powyżej 20 stopni mierzono cztery dni z rzędu w lipcu 2020 r.[5] Podobnie jak w dużej części Arktyki, niebezpieczne sprzężenie zwrotne związane z lodem i albedo można również zauważyć na Svalbardzie: z powodu znacznego topnienia lodu powierzchnie lodu przekształcają się w otwartą wodę, której ciemniejsza powierzchnia pochłania więcej energii słonecznej, zamiast odbijać ją z powrotem. W rezultacie wody te nagrzewają się, a lód na tym obszarze topi się coraz szybciej, tworząc bardziej otwarte wody itp. Do końca wieku na Spitsbergenie spodziewany jest wzrost temperatury o 7–10 stopni[4].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Fauna Svalbardu
Niedźwiedź polarny (Ursus maritimus), Hornsund
Renifer svalbardzki (Rangifer tarandus platyrhynchus)
Lis polarny (Vulpes lagopus) w szacie letniej, Ny-Ålesund
Białuchy (Delphinapterus leucas), Hornsund
Morsy (Odobenus rosmarus), Ziemia Księcia Karola
Foka pospolita (Phoca vitulina), Engelskbukta
Foka wąsata (Erignathus barbatus), Storfjorden
Kolonia nurzyków polarnych (Uria lomvia), Nurzykowy Klif
Nurnik (Cepphus grylle), Smeerenburgfjorden
Pardwa mszarna (Lagopus lagopus) w szacie zimowej
Alczyk (Alle alle), Hornsund, niedaleko Polskiej Stacji Arktycznej
Maskonur (Fratercula arctica) na falach, Smeerenburgfjorden
Mewa blada (Larus hyperboreus), Nurzykowy Klif
Samiec edredona (Somateria mollissima) w locie, Smeerenburgfjorden
Wydrzyk ostrosterny (Stercorarius parasiticus)
Wydrzyk długosterny (Stercorarius longicaudus)
Bernikle białolice (Branta leucopsis) w locie, Bellsund
Rybitwa popielata (Sterna paradisaea), Hornsund
Fulmar (Fulmarus glacialis), Nurzykowy Klif
Płatkonogi szydłodziobe (Phalaropus lobatus), Smeerenburgfjorden

Zwierzęta lądowe[edytuj | edytuj kod]

Na Svalbardzie żyją niedźwiedzie polarne, których jest około 3 tysięcy, renifery i lisy polarne. Żyjące tu renifery uznaje się za odrębny podgatunek – renifer svalbardzki (Rangifer tarandus platyrhynchus)[6].

Zwierzęta wodne[edytuj | edytuj kod]

Sporadycznie spotyka się:

Ptaki[edytuj | edytuj kod]

Wiele z tych ptaków występuje (często w koloniach) na tzw. Nurzykowym Klifie.

Flora[edytuj | edytuj kod]

Mak swalbardzki – symbol Svalbardu (Ziemia Północno-Wschodnia)

Roślinność jest typowa dla tundry. Rośnie tu 130 gatunków roślin[potrzebny przypis], które spotkać można także w Skandynawii. Można spotkać skalnice, pięciorniki, dębiki ośmiopłatkowe, brodawniki i wełnianki.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Svalbard zamieszkuje ok. 2,5 tys. osób[2], przede wszystkim Norwegów, Rosjan i Ukraińców, związanych głównie z eksploatacją złóż węgla kamiennego. Przyrost naturalny na wyspie wynosi ok. 0%. W 1990 liczba ludności wynosiła 3544, w 2005 roku - 2400, przy czym Norwegów w roku 1990 było 1125, w 2005 roku - 1645, podczas gdy Rosjan w 1990 roku - 2407, a w 2005 roku - 747.

Svalbard jest jednym z najdalej wysuniętych na północ osiedli ludzkich. Ludność stała mieszka jedynie na Spitsbergenie, przeważnie tylko na kilkuletnich kontraktach. Większość ludności wyspy posługuje się językiem norweskim, drugim językiem jest język rosyjski. Język polski używany jest w polskich stacjach badawczych.

Od osiedli ludzkich nie wolno oddalać się bez broni z uwagi na obecność niedźwiedzi. Prawie wszyscy mieszkańcy archipelagu mają broń i samochody.

Mapa konturowa Svalbardu
Porty lotnicze na Svalbardzie

Religia[7][edytuj | edytuj kod]

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Svalbard nie posiada własnego parlamentu. Zarządzany jest przez norweskiego gubernatora, który jest jednocześnie szefem policji i innych służb.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Miejscowa ludność zajmuje się wydobywaniem surowców naturalnych, połowem ryb, badaniami naukowymi i obsługą wyrzutni rakiet pomiarowych. Planowane jest także wydobywanie ropy naftowej. 60% ludności norweskiej zatrudnia państwowa firma wydobywcza Store Norske Spitsbergen Kulkompani A/S. Coraz większe znaczenie zaczyna mieć turystyka. Na Svalbardzie znajdują się biblioteka, szpital, szkoła, mały uniwersytet, który oferuje tylko kierunki uzupełniające dla chemików i biologów w specjalizacji arktycznej, cztery lotniska (w tym jedno międzynarodowe), porty, banki, bankomaty, sklepy, kluby, restauracje, poczta, centrum konferencyjne, kościół luterański, w Barentsburgu znajduje się konsulat rosyjski. Rząd norweski stara się zwiększać liczbę ludności. Podatki na Svalbardzie należą do najniższych na świecie, Norwegia nie ma prawa pobierać podatków, a pobierane podatki przeznaczane są na potrzeby miejscowej ludności.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W roku 2008 na Svalbard z Oslo dwa razy w tygodniu latał samolot linii Norwegian; obecnie trzy razy dziennie samolot SAS z Oslo i Tromsø. Z północnej Norwegii pływają statki pasażerskie. W Longyearbyen są trzy hotele, w tym jeden czterogwiazdowy i jeden trzygwiazdowy, są także trzy domy turysty i camping[8]. Najwięcej turystów jest w lecie, a także pracującej sezonowo młodzieży, która obsługuje ruch turystyczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Głównymi środkami transportu są statki w lecie i skutery śnieżne w zimie, ponadto śmigłowce, samoloty (między Longyearbyen Ny Ålesundem i Sveą), a także samochody w obrębie osiedli (Longyearbyen, Barentsburg, Ny Ålesund, Svea). Norweska osada Longyearbyen oddalona jest o około 55 km od rosyjskiego Barentsburga, planowana jest budowa drogi łączącej obie osady. Wokół Longyearbyen, który jest głównym ośrodkiem życia, gospodarki i kultury, istnieje sieć dróg mająca około 40 km. Polska stacja badawcza Hornsund oddalona jest w linii prostej o około 100 km od Longyearbyen.

Media[edytuj | edytuj kod]

Na Svalbardzie działa telewizja Longyearbyen TV i ukazuje się gazeta Svalbardposten, która jest najdalej na północ ukazującą się gazetą. Dostępny jest także drogą satelitarną i kablem podmorskim (światłowód) Internet.

Życie kulturalne[edytuj | edytuj kod]

Na Svalbardzie od 2004 co roku pod koniec października odbywa się kilkudniowy festiwal Dark Season Blues Spitsbergen. Jest jedno muzeum, poświęcone Svalbardowi, i dwie galerie sztuki.

Krajobrazy Svalbardu
Nad górami Spitsbergenu
Widok z samolotu na brzeg Isfjorden (Lodowego fiordu)
Horsundtind – najwyższy szczyt południowego Spitsbergenu, 1431 m n.p.m.
Brzeg Hornsundu
Pak lodowy z torosami, Storfjorden
Widok ze Storfjorden na wschodnie wybrzeże Spitsbergenu
Tundra nad Bellsundem
Lodowiec Kongsbreen widziany z Ny-Ålesund
Fiord Lilliehöökfjorden
Lodowiec Lilliehöökbreen
Ny-London
Kolonia alczyków, Bellsund
Chmury nad Smeerenburgfjorden
Lodowiec Hamiltona
Północne brzegi Spitsbergenu, Hinlopenstretet
Nurzykowy Klif
Pustynny krajobraz, Ziemia Północno-Wschodnia
Ziemia Północno-wschodnia, rumosz mrozowy
Kanion w zachodzącym słońcu, Ziemia Północno-Wschodnia
Spitsbergen, wybrzeże północne

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Area of land and fresh water. [dostęp 2017-01-08]. (ang.).
 2. a b Population of Svalbard. [dostęp 2023-03-12]. (ang.).
 3. Do 30 czerwca 2021 w użytku była nazwa Sysselmannen.
 4. a b I. Hanssen-Bauer, E.J. Førland, H. Hisdal, S. Mayer, A.B. Sandø, A. Sorteberg (2018). Climate in Svalbard 2100: A knowledge base for climate adaptation. https://www.miljodirektoratet.no/globalassets/publikasjoner/M1242/M1242.pdf
 5. Highest-ever temperature recorded in Norwegian Arctic archipelago | CTV News [online], ctvnews.ca [dostęp 2024-04-26] (ang.).
 6. Rangifer tarandus platyrhynchus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [dostęp 2021-04-03] (ang.).
 7. [1] Dane statystyczne zaczerpnięto z książki Patricka Johnstona i Jasona Mandryka pt. „Operation World”, oraz z innych źródeł.
 8. Svalbard.net, Lista kwater. svalbard.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-24)]..

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]