Sven Jonas Stille

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sven Jonas Stille (ur. 12 lipca 1805 Harlösa, Skania, Szwecja, zm. 12 kwietnia 1839, Lund, Szwecja) – szwedzki lekarz, ochotnik w powstaniu listopadowym.

Siedziba uniwersytetu w Lund w czasach Stillego, ob. Wydział Filozofii

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Sven Jonas, syn urzędnika podatkowego Claesa Stille i Jeanne Elisy Koldeweijh, pierwsze nauki pobierał w pobliskim miasteczku Eslöv i studiował potem w liceum w Malmö, gdzie zdał maturę w roku 1823. W tym samym roku rozpoczął studia medycyny na uniwersytecie w Lund. W roku 1826 obronił pracę De Vaticinis Messianis illorumque fusta aestimatione, a po siedmiu latach od rozpoczęcia studiów zdał egzamin lekarski, otrzymując tytuł kandydata medycyny. Rozpocząwszy w 1831 pracę jako lekarz w Szpitalu Okręgowym w Lund, przeczytał artykuł w göteborgskiej gazecie Götheborgs Dagblad o potrzebie pomocy lekarskiej w Polsce powstania listopadowego i postanowił wraz z dwoma kolegami ze studiów, jak on świeżo upieczonymi lekarzami, przedrzeć się do Polski, by pomagać powstańcom. Młodzi Szwedzi dotarli do Królestwa Polskiego przez Królewiec i Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie (koło Golubia przepłynęli w nocy graniczną Drwęcę, holując swe plecaki i odzież na kłodzie drewna) i służyli jako chirurdzy wojskowi w szpitalach na Woli, w Zamku Ujazdowskim i Koszarach Mirowskich w Warszawie pod kierownictwem doktora Ludwika Stakebranda.

Po upadku powstania Stille powrócił do Szwecji i pracował kolejno w Ystad, Landskrona, Göteborgu i Sztokholmie. Po uzyskaniu tytułu doktora medycyny i magistra chirurgii w roku 1835 osiadł w Lund, gdzie otworzył prywatną praktykę w domu przy ulicy Kungsgatan 4. Słynął z tego, że ubogich i potrzebujących leczył za darmo. Zmarł w młodym wieku, rodziny nie założył.

W roku 1834 Stille opublikował swe wspomnienia z czasów Powstania listopadowego, „Anteckningar under en resa till och ifrån Warschau vid slutet af Polska Frihets-Kriget 1831 utgifna af S.J. Stille” (Lund 1834), które wydano w Warszawie w 1985 pod tytułem „Podróż do Polski”. Przekład wykonała Janina Hera, która także opatrzyła książkę przypisami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lunds universitets matrikel 1732-1830, Lund 1979
  • Carl Sjöström, Skånska nationen, biografiska och genealogiska anteckningar, Lund 1897
  • Sven Jonas Stille, Anteckningar..., Lund 1834 (osobisty egzemplarz Stillego, w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Lund)
  • Sven Jonas Stille, Podróż do Polski, Janina Hera (tłum.), Warszawa: „Pax”, 1985, ISBN 83-211-0649-8, OCLC 69447814.