Przejdź do zawartości

Svoradova jaskyňa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Svoradová jaskyňa
Ilustracja
Svoradova jaskyňa. Tablica informacyjna pomnika przyrody
Państwo

 Słowacja

Położenie

stoki góry Zobor, miasto Nitra

Długość

30 m

Głębokość

12 m

Wysokość otworów

355 m n.p.m.

Data odkrycia

znana od dawna

Ochrona
i dostępność

udostępniona do zwiedzania indywidualnego

Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Svoradová jaskyňa”
Ziemia48°20′49″N 18°05′39″E/48,346944 18,094167
Wejście do jaskini

Svoradova jaskyňa – niewielka jaskinia krasowa w masywie szczytu Zobor na pd.-zach. skraju gór Trybecz na Słowacji. Chroniona od 1994 r. jako pomnik przyrody (słow. Prírodná pamiatka Svoradova jaskyňa), aktualnie decyzją wojewódzkiego Urzędu Środowiska Przyrodniczego w Nitrze nr 2/2008 z dnia 8 lipca 2008 r. (z mocą prawną od 15 sierpnia 2008)[1]. Wejście do jaskini leży w pd. zboczu, na wysokości 355 m n.p.m., w granicach miasta Nitry. Jaskinia znajduje się na terenie rezerwatu przyrody Zoborská lesostep i jednocześnie w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Ponitrie.

Jaskinia przedstawia typ jaskini fluwiokrasowej bez aktywnego cieku wodnego. Była znana i okresowo zasiedlana od dawna. Badania jaskini przeprowadzono w 1974 r. Zmapowane zostały wszystkie dostępne komory i korytarze. Ich łączna długość wynosi 30 m, głębokość jaskini 12 m. Wejście jest przerobione i prowadzi do komory wstępnej długiej na 6,5 m, szerokiej na 2-3,5 m i wysokiej na 2 m. W jej stropie znajduje się wysoki na 4 m pionowy komin, zwężający się w szeroką na 15 cm szczelinę. W kierunku pn. ciągnie się jedynie wąski chodnik dł. 2 m, uchodzący do mniejszej komory[2]. Jaskinia nie posiada żadnej szaty naciekowej[3].

Jaskinia nazwana została, podobnie jak położone poniżej jej wejścia źródło (słow. Svoradov prameň), od imienia pustelnika Andrzeja Świerada (słow. Andrej-Svorad), który przybył do Nitry z ziem polskich za panowania Stefana I. Wstąpił on do położonego na bocznym ramieniu góry Zobor klasztoru benedyktynów pw. św. Hipolita, a wkrótce rozpoczął żywot pustelniczy w znajdującej się powyżej niego jaskini.

W komorze wejściowej od kilku wieków znajduje się ołtarz poświęcony Świeradowi. Powyżej jaskini stoi stary, ponad 450-letni żelazny krzyż, umieszczony tu w 1932 r. Pochodzi on z wieży zburzonego nitrzańskiego kościoła farnego pw. św. Jakuba, który stał na dzisiejszym Svätoplukovom námestí[4].

Jaskinia jest dostępna do samodzielnego zwiedzania. W jej pobliżu przebiega niebiesko szlak turystyczny niebieski znakowany szlak turystyczny oraz ścieżka dydaktyczna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. wg Enviroportalu [1]
  2. O jaskini na portalu Nitra.EU [2]
  3. Svoradova jaskyňa na portalu vypadni.sk [3]
  4. O jaskini na portalu miasta Nitra [4]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tribeč – Pohronský Inovec – Topoľčianky. Turistická mapa 1 : 50 000, 4 wydanie, VKÚ Harmanec 2009, ISBN 978-80-8042-557-9