Swanowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maszwan
Nazwa polska Swanowie
Rejon Swanetia
Państwo Gruzja
Język język swański, język gruziński
Religia chrześcijaństwo
Grupa Kartwelowie, Gruzini

Swanowie (nazwa własna Maszwan, gruzińska w l.mn.Swanebi, abchaskaAszczanyła) – grupa etniczna zamieszkująca północno-zachodnią Gruzję (Swanetię oraz wąwóz Kodori w Abchazji), posługująca się językiem swańskim.

Swanowie oficjalnie uznawani są za część narodu gruzińskiego. Zamieszkują trzy rejony wysokogórskie na pograniczu Rosji, Gruzji i Abchazji: 13 tys. z nich mieszka w Górnej Swanetii, 7 tys. w Dolnej Swanetii a 2 tys. w Małej (abchaskiej) Swanetii. Razem na obszarze 5 tys. km² żyje ok. 22 tys. Swanów, stanowiących ok. 0,5% ludności Gruzji. Język swański, którym się posługują, jest najbardziej archaicznym językiem z grupy kartwelskiej, do której należy obok języka gruzińskiego także język megrelski i czański (lazyjski).

Swański wieśniak

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o Swanach pochodzą od greckiego geografa Strabona, który pisał o nich jako o groźnych i zaciętych wojownikach, potomkach sumeryjskich niewolników. Wspominał też że używali owczych skór do wypłukiwania złota z górskich strumieni – stąd ojczyzna Swanów Swanetia jest uznawana za jeden z możliwych celów podróży Argonautów. Chrześcijaństwo dotarło tu w VI wieku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]