Swanowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Swanowie
Maszwan
Miejsce zamieszkania

Gruzja (Swanetia)

Język

swański, gruziński

Religia

chrześcijaństwo

Grupa

Kartwelowie, Gruzini

Swański wieśniak

Swanowie (nazwa własna Maszwan, gruzińska w l.mn.Swanebi, abchaskaAszczanyła) – grupa etniczna zamieszkująca północno-zachodnią Gruzję (Swanetię oraz wąwóz Kodori w Abchazji), posługująca się językiem swańskim.

Swanowie oficjalnie uznawani są za część narodu gruzińskiego. Zamieszkują trzy rejony wysokogórskie na pograniczu Rosji, Gruzji i Abchazji: 13 tys. z nich mieszka w Górnej Swanetii, 7 tys. w Dolnej Swanetii a 2 tys. w Małej (abchaskiej) Swanetii. Razem na obszarze 5 tys. km² żyje ok. 22 tys. Swanów, stanowiących ok. 0,5% ludności Gruzji. Język swański, którym się posługują, jest najbardziej archaicznym językiem z grupy kartwelskiej, którą tworzy wraz z gruzińskim, megrelskim i czańskim (lazyjskim).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o Swanach pochodzą od greckiego geografa Strabona, który pisał o nich jako o groźnych i zaciętych wojownikach, potomkach sumeryjskich niewolników. Wspominał też, że używali owczych skór do wypłukiwania złota z górskich strumieni – stąd ojczyzna Swanów Swanetia jest uznawana za jeden z możliwych celów podróży Argonautów. Chrześcijaństwo dotarło tu w VI wieku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]